„Huawei“ visai neseniai tapo didžiausiu mobiliųjų telefonų gamintoju pasaulyje, aplenkdami „Samsung“ ir „Apple“ su savo aukštos kokybės ir konkurencingos kainos gaminiais.
Portalo CNN duomenimis, dėl naujausių JAV sankcijų kinų telekomunikacijų įmonė rizikuoja savo dominuojančią padėtį prarasti. Viso pasaulio vartotojai ir taip pamažu ėmė atsisakyti „Huawei“ telefonų, nes juose nebėra galimybės naudotis populiariausiomis programėlėmis. Dabar rimtas sankcijų smūgis buvo suduotas ir techninių telefono komponentų tiekimo grandinėms.
Kompanija jau nuo kito mėnesio turėtų prarasti savo ypač galingų „Kirin“ lustų tiekimą, nes jie yra gaminami trečiųjų gamintojų, kurie naudoja JAV technologijas.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Tai yra labai didelis praradimas mums“, – teigė „Huawei“ prekybos vadovas Richardas Yu.
Pagal įprastą tiekimo struktūrą, „Huawei“ lustus gaminanti antrinė įmonė „HiSilicon“ tik suprojektuoja „Kirin“ lustus ir jų gaminimą patiki „Taivano puslaidininkų gamybos kompanijai“ (TSMC) (angl. „Taiwan Semiconductor Manufacturing Company“). Tačiau prieš kurį laiką Donaldo Trumpo administracija uždraudė bet kuriems JAV technologijas naudojantiems puslaidininkių gamintojams tiekti komponentus „Huawei“ be atskiros tai leidžiančios licencijos. Taigi, naujasis draudimas įsigalios ir TSMC.
Kol kas yra nežinoma, ar ši Taivano kompanija jau paprašė gauti minėtąją licenciją, tačiau TSMC vadovas Markas Liu patvirtino, kad jie ketina laikytis naujų JAV apribojimų ir nustos tiekti „Huawei“ lustus nuo rugsėjo 14 d.
Esminio pranašumo praradimas
Rinkos tyrimų kompanijos „Canalys“ ekspertė Nicole Peng teigė, kad „Huawei“ „Kirin“ lustų turėtų būti sukaupę iki metų galo. Po to kompanija tikriausiai kreipsis į kitą Taivano lustų gamintoją „MediaTek“. Kitos rinkos tyrimų įmonės IDC analitikas Willas Wongas tvirtino, kad „Huawei“ vis dar galės pirkti tos kompanijos pagamintus, bet atsargose turimus lustus.
Tačiau naudojant įprastinius „MediaTek“ lustus „Huawei“ turėtų netekti savo konkurencinio techninės įrangos pranašumo. N. Peng teigimu, „Kirin“ lustų netekimas „tikrai paveiks išskirtinio produkto pardavimo strategijai“.
„Kirin“ lustai yra specifiškai sukurti „Huawei“ brangesniems telefonų modeliams. Jie yra greitesni ir labiau pažengę nei „MediaTek“ lustai, turi geresnes dirbtinio intelekto galimybes, vaizdavimo ir 5G galimybes. Būtent todėl „Huawei“ juos naudoja savo flagmanuose kaip „Mate“ ir „P“ modeliai.
„Negebant susikurti „Kirin“ lustams patiems, susikurs gan didelė nežinomybė, ypač dėl moderniausių telefonų, – teigė W. Wongas. – Tačiau, nepaisant to, „Huawei“ yra gan žinomas nacionalinis prekės ženklas Kinijoje, kas gan palaikys kompanijos gyvavimą.“
Pranašumas vietinėje rinkoje
Praėjusį ketvirtį „Huawei“ aplenkė visus kitus Kinijos gamintojus, pardavusi maždaug 40 mln. telefonų gimtojoje šalyje – 8 proc. daugiau nei praėjusiais metais.
Šie išaugę kompanijos pardavimai žemyninėje Kinijoje, kaip ir pagrindinės konkurentės „Samsung“ smukimas, padėjo aplenkti šią Pietų Korėjos įmonę ir tapti didžiausiu išmaniųjų telefonų pardavėju pasaulyje.
Parduotuvės Kinijoje atsidarė anksčiau nei kitose dar su koronaviruso pandemija bekovojančiose valstybėse, o tai padėjo padidinti „Huawei“ pardavimus. Tačiau, analitikų teigimu, šis iškilimas yra laikinas ir kompanija vėl susilygins su kitais gamintojais vos parduotuves atidarius likusiose rinkose.
„Huawei“ tarptautinė išmaniųjų telefonų prekyba ir taip patyrė nemenką šoką, kai praėjusiais metais JAV įvedė išimtinį apribojimą kompanijai, neleidžiantį amerikiečių kompanijoms kaip „Google“ tiekti programinės įrangos. Todėl naujausi „Huawei“ telefonai neturi prieigos prie populiarių programėlių kaip „Gmail“, „YouTube“ ar „Google maps“ paverčia juos mažiau patraukliais pirkėjams už Kinijos ribų.
Pasak „Canalys“, prieš JAV įvestus apribojimus „Huawei“ pardavimai už Kinijos ribų sudarė pusę visų išmaniųjų telefonų prekybos apimčių. Dabar kompanija 70 proc. telefonų parduoda Kinijoje.
Net ir namų sąlygomis „Huawei“ patiria rimtą konkurenciją iš kitų vietinių gamintojų kaip „Vivo“, „Oppo“ ir „Xiaomi“, kurie irgi yra užmezgę partnerystes su lustų gamintojais kaip „MediaTek“ ir „Qualcomm“.
Kompanijai būnant priverstai kliautis mažiau galingais lustais, kuriais naudojasi ir dauguma vietinių konkurentų, „Huawei“ turėtų prarasti vietinį pranašumą.
„Šie prekybininkai toliau agresyviai plėsis, o „Huawei“ Kinijoje su kiekvienais metais silpsta“, – teigė N. Peng.