Viešojoje erdvėje ne kartą nuskambėjo gera žinia – Lietuva demonstruoja lyderystę FinTech srityje ir užima 4 vietą tarptautiniame FinTech indekse (angl. The Global FinTech Index), Europoje rikiuojamės tik po Jungtinės Karalystės. Nepaisant to, dalis skeptikų vis dar labai nepatikliai vertina finansinių technologijų augimo bangą. Esą ši yra unikali ir nauja, tačiau apie tvarumą kalbėti neverta – fintech burbulas gali sprogti lygiai taip pat, kaip tai ne kartą yra nutikę globalios rinkos istorijoje, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.
Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) profesorė G. Žigienė pastebi, kad finansinių technologijų sektorius dar ir šiandien yra „apaugęs“ mitais, kurie gali netinkamai paveikti priimamus sprendimus tiek šalies gyvenime, tiek versle, tiek ir asmeniniuose pasirinkimuose.
Anot profesorės, mitai gimsta iš klaidingai interpretuojamų ir fragmentiškai pateiktų faktų, o jų esmę sudaro paviršutiniškas suvokimas ir nepakankamas įsigilinimas į FinTech sritį.
„Kartais galima susidaryti įspūdį, kad FinTech sektoriaus perspektyvų vertinimas laviruoja tarp dviejų priešingybių. Dalis vartotojų, finansų profesionalų išreiškia nepatiklumą, kiti formuoja perdėtus ir neadekvačius tikrovei lūkesčius. Tai gali sutrukdyti įvertinti tikrąjį FinTech sektoriaus potencialą“, – galimą žalą pastebi G. Žigienė.
Profesorės įsitikinimu, realybę atitinkantį supratimą formuoja įvairiapusis žinių dalijimasis ir gilesnis reiškinio pažinimas. Taigi ji rekomenduotų išsamiau apie FinTech sektoriaus tendencijas domėtis tiems asmenims, kurie planuoja savo karjerą, susijusią su finansais.
„Lietuva ir jos žmonės FinTech srityje neturėtų sustoti. Nors dabartiniu metu galime teigiamai įvertinti valstybės pasiekimus šioje srityje, tačiau konkurencija niekur nedingsta, būtina ir toliau išnaudoti FinTech proveržio galimybes bei jau dabar planuoti tolimesnius veiksmus“, – ragina ji.
Žengia nebe kūdikio žingsnius
Pasak G. Žigienės, vienas populiariausių įsitikinimų, su kuriuo tenka susidurti mokslininkei, esą FinTech sektorius realiai formuojasi vos keletą dešimtmečių, todėl tai yra dar tik pirmuosius kūdikystės žingsnius žengiantis ekonominis reiškinys.
„Daugelis įsitikinę, kad FinTech atsirado labai neseniai, tačiau tokį manymą galime drąsiai pavadinti dar vienu mitu“, – intriguoja profesorė. Jos teigimu, finansinės technologijos nėra šiuolaikinės visuomenės išradimas – tam tikra prasme jos egzistavo dar prieš 1000 metų. Jau tolimoje praeityje žmonės skolino vieni kitiems pinigus, skaičiavo palūkanas, investavo, dalijosi uždarbiu, jau tuomet egzistavo minios finansavimo modelis.
Mokslininkė sako, kad miglotomis spėlionėmis apipinta ne tik FinTech sektoriaus praeitis, bet ir ateitis. „Ilgą laiką buvęs ganėtinai konservatyvus, nuspėjamas ir stabilus finansų sektorius, veikiamas naujausių technologijų, jau dabar kinta ir toliau privalės keistis iš esmės“, – teigia ji.
Pasak jos, nors pandemija kiek pristabdė FinTech sektoriaus plėtrą, tačiau tikimasi, kad buvusios augimo apimtys atsistatys ir tai padės sutaupyti laiko ir sąnaudų bei pagerinti finansinių institucijų teikiamų paslaugų formą ir turinį. „Tokie pokyčiai reikalauja prisitaikyti prie jų tiek šalies, tiek asmeniniame kontekste“, – priduria profesorė.
G. Žigienės manymu, finansų srityje karjerą planuojantys būsimieji specialistai jau dabar turi akylai sekti inovacijas – jos palies visas šio sektoriaus sferas: „Jeigu jaunas žmogus ar ketinantis persikvalifikuoti asmuo dairosi į perspektyvų FinTech sektorių, jis turėtų kuo aiškiau suvokti, ko realiai galima tikėtis, ką reikės gebėti ir veikti darbe kad ir visai netolimoje ateityje“, – domėtis ragina profesorė.