Nors daugelis įmonių neįsivaizduoja savo darbo be IT specialistų komandos, o ši specialybė vis patenka tarp geidžiamiausių ir geriausiai apmokamų, programuotojų darbo kasdienybė iki šiol yra apipinta daugybe mitų ir legendų.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Programuotojus ir kitus IT specialistus rengiančios bei samdančios Lietuvos įmonės „Baltic Amadeus“ personalo ir marketingo vadovas Darius Dužinskas išvardino populiariausius šių sričių profesionalus gaubiančius mitus, taip pat paaiškino, kodėl jais tikėti neturėtume.
1. IT srityje dirbantys specialistai yra išlepę
Puikus darbo užmokestis ir įvairūs motyvaciniai priedai bei šviesios ateities perspektyvos programavimu sudomina nuo studentų iki humanitarų, kurie pasiryžta pakeisti savo profesiją ir persikvalifikuoti. Nors daugelyje IT įmonių darbo sąlygos išties patrauklios, svarbiausia programuotojams, kaip rodo praktika, vis dėlto ne tai.
„Karantinas parodė kitą tiesą. Ne nemokamas maistas ir pramogos ar išmanieji biurai yra svarbūs programuotojams, juos motyvuoja. Iš tiesų, geriems IT specialistams labiausiai rūpi tiesioginės jų atsakomybės, kuriama vertė, prasmingi projektai. Taip pat, ar daug dėmesio skiriama įmonės vertybėms, koks yra vadovų požiūris į darbuotoją, ar jie pasitiki ir suteikia laisvės, užtikrina asmeninio gyvenimo ir darbo balansą. Itin svarbios – ir įmonės naudojamos technologijos bei įrankiai“, – situaciją analizuoja D. Dužinskas.
2. Programuotoju gali dirbti bet kas
Kartais atrodo, kad programuotoju dabar galima tapti vos per pusmetį – gausu įvairių mokymų ir programų, kurios vilioja, kad greitai galėsite džiaugtis garantuota darbo vieta ir dideliu atlyginimu. Tiesa – šiek tiek kitokia.
„Susipažinti su IT ir pabandyti save šioje srityje gali bet kas, bet būti geru programuotoju geba toli gražu ne visi. IT sritis – labai dinamiška, todėl tie, kurie tikisi, kad vos po kelių mėnesių pradės programuoti, dažnai nusivilia. Mokytis reikia kasdien. Ir kuo daugiau mokaisi, domiesi papildomai, kuo labiau tuo dega tavo akys, tuo labiau tikėtina, kad IT prisijaukinti pavyks“, – aiškina specialistas.
3. IT renkasi tik jauni žmonės
Iš tiesų, nei amžius, nei lytis neturi įtakos norint tapti geru programuotoju. Svarbiausia – motyvacija ir noras nuolat tobulėti. Prie „Baltic Amadeus“ rengiamų iniciatyvų ir akademijos veiklos jungiasi ir tie, kurie dar nebaigė mokyklos, ir jau savo profesinėje srityje žinias ištobulinę specialistai.
„Vienas mūsų studentų daugiau nei 10 metų vystė knygų leidybos verslą, tačiau, atėjus sunkmečiui, nusprendė išbandyti kažką naujo. Tuomet organizavome mokymus, susijusius su nišine, reta programavimo kalba, lengva jam nebuvo, tačiau jis greitai tapo pavyzdžiu kitiems. Ateidavo pirmas ir išeidavo paskutinis, daug dirbo savarankiškai, buvo be galo smalsus, labai stengėsi. Pas mus jis dirba jau trejus metus ir savo sugebėjimais pranoksta daugybę kitų“, – pavyzdžiu dalinasi D. Dužinskas.
4. Programuotojai kasdien sėdi prilipę prie kompiuterio
Programuotojai kasdien seka įvairias naujienas, daug domisi ir skaito, todėl jų tikrai neaplenkia žinios apie sveiką, aktyvų gyvenimo būdą.
„Dar prieš kelerius metus biuruose vietoj picų darbuotojams pradėjome siūlyti vaisius ir kitus sveikus užkandžius – iki šiol jaučiamas toks poreikis. Kasmet įvairiuose bėgimuose ar kituose sporto renginiuose netrūksta programuotojų komandų, tai skatina ir darbdaviai. Pavyzdžiui, mūsų kolegos turi ir atskirą kanalą su sporto pasiekimais susijusiems pokalbiams, kur dalijasi įvairiomis programomis, iššūkiais, vieni kitus skatina ir palaiko. Tai nepasikeitė ir per karantiną, o grįžę į biurus pasivaikščioti pradėjome siūlyti ir susitikimų metu – net sudarėme skirtingo ilgio trasas“, – aiškina personalo ir marketingo vadovas.
5. IT specialistai turi gerai išmanyti informatiką ir matematiką
IT sritis yra tokia plati ir aprėpia tiek daug, kad mokykloje įgytos žinios ar baigtos studijos tikrai nėra rodiklis, nulemiantis, kad negali tapti šio pasaulio dalimi. Svarbiausia – atkaklus ir tikslingas darbas, noras, entuziazmas, iniciatyvumas bei nuoširdus susidomėjimas.
„Baltic Amadeus“ šiuo metu programuotojais dirba ir fizikas, ir filosofas, ir filologas, ir psichologas. Taip pat – menininkai, kitas studijų programas baigę specialistai, kurie puikai išmano ir darbą su kompiuteriais ar jų sistemomis. Ne tik augantis IT paslaugų poreikis, bet ir karantinas kasdienybę pakoregavo taip, kad nei baigtos studijos, nei šalis, kurioje gyveni, nebėra svarbi rasti tinkamiausią sau darbo vietą, viską nulemia asmeninės charakterio savybės ir sunkus darbas“, – patikino D. Dužinskas.