Šią savaitę, birželio 15-18 d., vykstančiame nemokamame virtualiame keturių dienų renginyje „Fintech Week Lithuania“ įkvepiantys užsienio ir Lietuvos pranešėjai dalinasi naujausiomis įžvalgomis finansinių technologijų, duomenų apsaugos ir skaitmeninimo srityse.
Ar saugūs mūsų duomenys?
Duomenų teisių aktyvistė, fondo „Own Your Data“ įkūrėja, „Netflix“ dokumentikos „The Great Hack“ inciatorė Brittany Kaiser, analizavusi socialių medijų naudojamus žmonių duomenis, dirbusi su „Cambridge Analytica“, pasisako už piliečių teises, kad būtų kuo labiau apsaugoti duomenys nuo didžiųjų verslo gigantų, jų manipuliacijų ir duomenų panaudojimo jų interesams tenkinti.
Turėdamos duomenis apie mus socialinėje žiniasklaidoje, įmonės gali labai tiksliai nuspėti elgesį ir įtikinti priimti vieną ar kitą sprendimą. „Tai reiškia, kad mes iš tikrųjų prarandame savo kasdieninę laisvės kontrolę“, – mintimis konferencijoje „Fintech Week Lithuania“ dalijosi ji. „Mūsų duomenys internete tampa vertingiausiu turtu šioje žemėje, kuriuo gali naudotis technologijų ir duomenų analitikos įmonės, kad paveiktų mūsų sprendimus, pavyzdžiui, apsipirkimus, keliones ar net nuomonę apie politiką“, – sako Brittany Kaiser.
Pranešėja atkreipė dėmesį, kad, deja, mes nekontroliuojame šio brangaus turto. Ji pabrėžė, kad „Google“ ir „Amazon“ yra ypač vertingos kompanijos dėl turimų duomenų apie mus – šie duomenys daro jas nepaprastai galingomis visame pasaulyje.
B. Kaiser mano, kad duomenys turėtų būti prieinami atvirai, o mes turėtume žinoti, kada ir kaip jie naudojami. Be to, galėtume patys suteikti leidimus naudoti tam tikras mūsų duomenų dalis, pavyzdžiui, pasidalijant nuasmenintais duomenimis norint gauti, kad ir geriausią automobilio pasiūlymą. Bet kuriuo atveju, tokį sprendimą (dalintis duomenimis ar ne) turi priimti asmuo, o ne įmonės, prekiaujančios internete surinktais žmonių duomenimis.
Duomenų teisių aktyvistė ragina išlikti budrius bei išmokti apsisaugoti internete. Svarbu suprasti, kokius savo duomenų pėdsakus paliekame naudodamiesi kompiuteriais, mobiliais telefonais ar kitais išmaniaisiais įrenginiais, suprasti, su kuo sutinkame atsiųsdami programėlės ar sutikdami su slapukais (angl. „cookies“). Taigi skaitmeninis švietimas yra būtinas – tuo ir rūpinasi jos įkurtas „Own Your Data“ fondas, kuris dirba kibernetinio saugumo, interneto etikos, efektyvios komunikacijos ir technologijų srityse.
Skaitmenizacija – ateities kelrodis
Įtakingiausias technologijų ekspertas, knygos „Doing Digital: Lessons From Leaders“ ir geriausias fintech temų autorius bei rinkų patarėjas Chris Skinner teigė, kad bankams skaitmenizacijos procesai yra neišvengiami. Klestės tik stipriausi, gebantys prisitaikyti prie rinkos bei klientų poreikių, panašiai teigė ir Darvino natūralios atrankos teorija. Nepriklausomas finansų rinkų komentatorius yra išsamiai analizavęs finansų sektoriuje vykstančius pokyčius, konsultavęs ir dirbęs su tokiais bankais kaip „JP Morgan Chase“, „BBVA“ ir „ING“, kad sužinotų jų patirtį skaitmeninio transformavimo srityje.
„Vienas sėkmingiausių skaitmeninės pertvarkos akcentų – orientacija į klientą. Įmonės ir bankai, siūlantys finansines paslaugas, tampa panašūs į klientų poreikius tenkinančias institucijas, taip keisdami tradicinės bankininkystės supratimą. Bankai turi nuolat išradinėti, ieškoti būdų, kaip tobulinti paslaugas, daryti kasdienines operacijas lengvesnes, investuoti į naujus sprendimus ir bendradarbiauti su fintech sprendimų kūrėjais“, – pabrėžė Chris Skinner.
Fintech įmonės, eksperto nuomone, yra svarbūs žaidėjai, nes jų kūrėjai yra jauni žmonės, puikiai įvaldę technologijas, kurie gali keisti ateitį. Chris Skinner neabejoja, kad po COVID-19 krizės atsiras dar daugiau naujovių rinkoje.
Technologijų ekspertas pastebi, kad dėl COVID-19 krizės pasaulinė ekonomika vos per porą mėnesių keičiasi į skaitmeninę: skaitmeninės paslaugos, skaitmeninė prieiga, skaitmeninės pramogos, skaitmeninė prekyba, skaitmeninė bankininkystė – viskas skaitmeniniu būdu. Jis tiki, kad skaitmeninis pasaulis, darbas iš namų ir vaizdo pokalbiai ir toliau išliks labai svarbūs mūsų gyvenime.
„Fintech Week Lithuania“
Virtuali konferencija „Fintech Week Lithuania“ turi visus įprastomis sąlygomis vykstančių renginių atributus. Dalyviai gali klausytis pranešimų ir diskusijų, lengvai užmegzti naujus verslo ryšius bei dalyvauti virtualioje parodoje.
Birželio 17-18 dienomis vyks startuolių kovos (angl. „pitch battle“), kurių metu jaunos įmonės varžysis dėl geriausiųjų titulų įvairiose kategorijose. Paskutinę „Fintech Week Lithuania“ konferencijos dieną karūnuos pirmą kartą organizuojami Lietuvos finansinių technologijų sektoriaus įmonių ir lyderių apdovanojimai.
„Fintech Week Lithuania“ virtualią konferenciją organizuoja Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Finansų ministerija, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centras „ROCKIT“, „Fintech Lithuania“ ir „Fintech Hub LT“ asociacijos, startuolių akseleratoriai „Baltic Sandbox“ ir „Startup Wise Guys“.