Elektronika.lt
 2025 m. sausio 13 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 13 d. 14:59
„Govee“ pristato naujas išmaniąsias lempas, kurios ne tik gražiai atrodo, bet ir gali pakeisti garso kolonėles
Sausio 13 d. 11:53
6 dirbtinio intelekto tendencijos, kurias dažniau matysime 2025 m.
Sausio 13 d. 08:17
Dėl Wi-Fi pažeidžiamumo jūsų geopozicija gali būti stebima realiu laiku
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Universitetinis tyrimas: sąmokslo teorijas apie koronavirusą kursto robotai

Publikuota: 2020-05-25 20:33
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Carnegie Mellon universiteto (JAV) mokslininkai išsiaiškino, kad didelė dalis anglakalbių diskusijų apie pandemiją, apie raginimus neiti į lauką be rimtos priežasties yra stiprinamos koordinuojamomis dezinformacijos kampanijomis, kurios yra vykdomos pasitelkiant įtikinančiai sakinius kuriančius arba svetimas žinutes padauginančius robotus, rašoma universiteto pranešime.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Carnegie Mellon universiteto (JAV) mokslininkai išsiaiškino, kad didelė dalis anglakalbių diskusijų apie pandemiją, apie raginimus neiti į lauką be rimtos priežasties yra stiprinamos koordinuojamomis dezinformacijos kampanijomis, kurios yra vykdomos pasitelkiant įtikinančiai sakinius kuriančius arba svetimas žinutes padauginančius robotus, rašoma universiteto pranešime.

Universitetinis tyrimas: sąmokslo teorijas apie koronavirusą kursto robotai
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Skaitant „Twitter“ pranešimų srautą nėra labai paprasta neklystamai pasakyti, kuri informacijas platinanti paskyra yra valdoma žmogaus, o kuri yra automatizuota (t. y., yra „botas“). COVID-19 pandemijos kontekste tokių botų kiekis smarkiai išaugo. Ir Carnegie Mellon universiteto tyrėjai išsiaiškino, kad didelė dalis diskusijų apie pandemiją ir su ja susijusius nurodymus amerikiečiams be reikalo neiti iš namų yra tikslingai skatinamos automatizuotų teksto kūrimo ir platinimo sistemų.

Norėdami išanalizuoti socialinių tinklų turinį apie pandemiją, universiteto mokslininkai surinko daugiau nei 200 mln. nuo sausio mėnesio publikuotų tviterio žinučių, aptarinėjančių koronavirusą arba COVID-19. Iš 50 įtakingiausių žinučių perplatintojų, 82 proc. buvo botai. Iš 1000 įtakingiausių perplatintojų – 62 proc. buvo botai.

„Twitter“ robotų stebėjimas yra tęsiamas ir toliau, be to, tolesni šio universiteto mokslininkų tyrimai bus išplėsti ir į „Facebook“, „Reddit“, „YouTube“ socialinius tinklus.

„Stebime dukart didesnį botų aktyvumą, nei prognozavome remdamiesi jų aktyvumu per ankstesnes gamtines nelaimes, katastrofas ar rinkimus“, – sakė Kompiuterių mokslo instituto Programinės įrangos tyrimų mokyklos profesorė Kathleen Carley.

K. Carley sakė, kad tokį botų „išpopuliarėjimą“ lėmė keli veiksniai. Visų pirma, daugiau žmonių turi laisvo laiko įvairiausioms robotizuotos tviterio paskyroms kurti. Tačiau išaugo ir kiekis tikslingą veiklą vykdančių grupių, kurios samdo įmones, dideliais kiekiais valdančias tviterio robotus. Svarbu ir tai, kad pandemijos prigimtis. „Kadangi ji yra globali, ją daugelio valstybių interesų grupės išnaudoja kaip galimybę siekiant savo politinių tikslų“, – sakė profesorė.

K. Carley su kolegomis kiekvienos konkrečios paskyros robotizavimą įvertina pagal keletą požymių. Dirbtinio intelekto įrankiai apdoroja paskyrų informaciją ir ieško jose tokios informacijos, kaip skėjų kiekis, žinučių rašymo dažnumas, tos paskyros paminėjimų tinklas.

„Jei žinutės skleidžiamos dažniau, nei tai būtų įmanoma žmogui arba nurodoma buvimo vieta vienoje pasaulio valstybėje, o po kelių valandų persikėlimas į kitą valstybę yra stiprūs boto indikatoriai“, – sakė profesorė.

Aiškiai identifikuota daugiau nei 100 skirtingų tipų su COVID-19 susijusių dezinformacijos fragmentų – pavyzdžiui, apie potencialius gydymo būdus. Bet nors botai dažnai skleidžia informaciją apie neegzistuojančius ar neveikiančius vaistus, dominuojanti jų platinama tema yra raginimai nutraukti raginimus neiti iš namų ir „atverti Ameriką“.

Šis koordinuotas pasipriešinimo karantino sąlygoms skleidimas tviteryje pasižymi daugeliu robotams būdingų požymių. Viena iš tokių indikacijų – didžiulis šiai temai platinti panaudojamų botų kiekis. Daugelis jų valdo visai neseniai sukurtas „Twitter“ paskyras. Paskyros, kurios identifikuotos kaip žmogiškos, bet naudojasi robotų pagalba, šia tema skleidžia 66 proc. informacijos, 34 proc. identifikuotos kaip valdomos vien robotų.

„Kai pastebimas didžiulis tvytų srautas, paleistas labai panašiu metu, labai tikėtina, kad jie buvo suderinti. Taip pat stebime tokius dalykus, kaip grotažymės arba žinutės turinio perkopijavimas iš vieno roboto į kitą“, – aiškino profesorė.

Vienas „atverti Ameriką“ raginančių botų pogrupis taip pat platina ir sąmokslo teorijas – pvz., kad ligoninėse suguldyti ne žmonės, o manekenai arba kad koronavirusą platina 5G bokštai.

„Sąmokslo teorijos didina grupių poliarizaciją. Būtent toks ir yra daugelio dezinformavimo kampanijų tikslas. Žmonės nuoširdžiai susirūpinę savo sveikata ar savo šalių ekonomika, o kiti žmonės tai išnaudoja ir sėja nesantaiką“, – tvirtino profesorė.

K. Carley teigia, kad sąmokslo teorijų skleidimas skatina labiau kraštutinių nuomonių plitimą, o tokios kraštutinės nuomonės gali pavirsti ne tik mažiau racionaliu mąstymu, bet ir ekstremalesniu elgesiu.

„Padidėjusi nuomonių poliarizacija sukelia didelę įvairovę įvairių pasekmių realiame pasaulyje, jos turi įtakos ir balsavimo nuotaikoms, ir priešiškumui įvairioms etninėms grupėms“, – sakė K. Carley.

Mokslininkai negalėjo identifikuoti konkrečių dezinformacijos kampanijų ir internautų nuomonių formavimo koordinuotojų. „Žinome, kad tai yra panašu į propagandos mašiną ir jos veikimas attiinka Rusijos bei Kinijos interesus, bet norint pasinaudoti tokia kampanija reikalingas milžiniškas išteklių kiekis“, – sakė K. Carley.

Mokslininkės teigimu, apie tokių kampanijų veikimą vis dar žinoma pernelyg mažai, kad būtų įmanoma sukurti veiksmingą priešnuodį. Pavienių paskyrų blokavimas nėra efektyvus – sukurti naują paskyrą, valdomą to paties roboto, yra labai paprasta, o šio dezinformacijos tinklo prigimtis yra tokia, kad nėra prasmės sukoncentruoti savo pastangas į kokį nors konkretų to tinklo tašką.

Bet, anot K. Carey, efektyvus galėtų būti socialinių tinklų naudotojų edukavimas didinant jų atsparumą robotų įtakai. Žinoma, nėra jokios garantijos, bet kruopštesnė analizė gali pasižymėti vienokiais ar kitokiais botą išduodančiais ženklais – nesiderinančiu vardu ir paskyros nuotrauka, labai greitu tvytų skleidimu, klaidinančių nuorodų su nedidelėmis, sunkiai pastebimomis klaidomis platinimu.

„Net jei atrodo, kad kas nors atstovauja jūsų bendruomenei, jei to žmogaus, kuriam paskyra priklauso, nepažįstate asmeniškai, turėtumėte pasitikrinti atidžiau, o informaciją visuomet pasitikrinkite patikimuose, autoritetinguose šaltiniuose. Būkite labai atidūs“, – sakė K. Carley.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama