Elektronika.lt
 2025 m. sausio 13 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 13 d. 17:25
Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
Sausio 13 d. 14:59
„Govee“ pristato naujas išmaniąsias lempas, kurios ne tik gražiai atrodo, bet ir gali pakeisti garso kolonėles
Sausio 13 d. 11:53
6 dirbtinio intelekto tendencijos, kurias dažniau matysime 2025 m.
Sausio 13 d. 08:17
Dėl Wi-Fi pažeidžiamumo jūsų geopozicija gali būti stebima realiu laiku
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Startuoliai ir mokslininkai: kartu ar atskirai?

Publikuota: 2020-05-08 08:50
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Mokslininkai neabejoja, kad kelias į progresyvių inovacijų kūrimą ir efektyvų visuomenės problemų sprendimą – akademinės bendruomenės ir startuolių bendradarbiavimas. Kuo ir kokiose srityse šis ryšys gali būti naudingas?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Mokslininkai neabejoja, kad kelias į progresyvių inovacijų kūrimą ir efektyvų visuomenės problemų sprendimą – akademinės bendruomenės ir startuolių bendradarbiavimas. Kuo ir kokiose srityse šis ryšys gali būti naudingas, pasakoja KTU Aplinkos inžinerijos instituto direktorė prof. Žaneta Stasiškienė ir VU Teisės fakulteto dekanas, VU Technologijų uosto iniciatorius prof. Tomas Davulis.

Startuoliai ir mokslininkai: kartu ar atskirai?
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Bendradarbiavimo reikšmė

Mokslininkų teigimu, būtina tiesti tiltus tarp akademinės bendruomenės ir inovatyvių verslų: „Startuoliai ir akademinė bendruomenė man yra neatsiejamos dalys, vieninga visuma, kuri parodo, kad mokslas gali būti ne tik teorinis, bet turėti ir inovatyvų praktinį pritaikymą. Tai yra stimulas ne tik jauniesiems, bet ir vyresniems mokslininkams pritaikyti savo teorines ir eksperimentinėje skalėje esančias žinias realiems poreikiams ir pažangai. Noriu pabrėžti, kad startuoliai – ne tik studentams“, – teigia Ž. Stasiškienė.

Pasak profesorės, tarpdisciplininiai startuoliai, kūrimosi ir veikimo procese integruojantys įvairias mokslo sritis, yra ateities lyderiai, galėsiantys sistemiškai spręsti iškylančias problemas: „Kartais išnaudojama daug parako tuščiam šaudymui: mūsų startuoliams labai trūksta sistemingumo, pamatoma siaura niša ir neapgalvojama, kaip ji integruosis į realų gyvenimą.“

Tam pritaria ir T. Davulis. Pasak jo, vis sudėtingėjantys technologijų panaudojimo būdai, žmogaus ir dirbtinio intelekto sąveika bei kitos naujovės kuria iššūkius, kuriuos pravartu spręsti kartu. Tačiau tokios sąsajos Lietuvoje vis dar yra labiau išimtis, nei taisyklė: „Pagal 2019 m. bendrą konkurencingumo indeksą, atliekant inovacijų pajėgumų srities vertinimus, tokius, kaip mokslo tiriamosios ir eksperimentinės plėtros lygis, daugiašalis bendradarbiavimas, klasterių augimas, patentų išradimams išdavimas, iš 141 valstybės Lietuva užėmė 42 vietą. Per metus šioje srityje nukritome, 2018 m. buvome 37 vietoje. Vien tai rodo, kad, nors verslo ir mokslo partnerystė skatinama vis labiau, jos mastai turi augti.“

Profesoriaus teigimu, pagrindinis šį ryšį stabdantis veiksnys yra informacijos trūkumas: „Turėdamas įvairios patirties tiek su verslais, tiek su mokslo atstovais, galiu teigti, jog abiem grupėms trūksta aiškios, plačiai skleidžiamos informacijos apie bendradarbiavimo galimybes, pasiūlymus, pasigendama gairių, nuo ko pradėti. O noro įsitraukti į bendras veiklas tikrai yra.“

Priežastys eiti koja kojon

T. Davulio teigimu, sanglaudos tarp startuolių ir mokslininkų nauda yra abipusė: „Verslui mokslininkai geba pasiūlyti reikalingų žinių bei technologijų, idėjų tolimesnėms įmonės veikloms. Be to, gali padėti spręsti aukštos kompetencijos technologines, žmogiškųjų išteklių ir kitas problemas. Tyrėjams taip pat pravartu eiti koja kojon su jaunais verslais, nes šie turi galimybę siūlyti turimas žinias naujiems produktams bei paslaugoms kurti, įgyti naujų kompetencijų, pagerinti asmeninius mokslo rezultatus.“

Ž. Stasiškienė įžvelgia ir daug sričių, kuriose būtent šiandien šis bendravimas būtų aktualus: „Mes turime daugybę idėjų, susijusių su užklupusia pandemija, pavyzdžiui, kaip užtikrinti švietimo įstaigų darbą, nuotolinį mokymąsi. Ši situacija verčia mus gyventi kitaip ir imtis pokyčių. Be to, šiuo metu matau tam tikrą nišą lietuvių mokslininkams, skatinčiau startuolius kurti darnaus vystymosi, žiedinės ekonomikos srityse, nes jų vis dar labai trūksta pasaulyje.“

Galimybės visoms mokslo šakoms

Pasak mokslininkų, startuolių ribojimo temomis ar mokslo sritimis – nėra. „Jie gali būti ir technologiniai, ir socialiniai, ir cheminių, ir biologinių žinių reikalaujantys, taigi, nuo A iki Z. Kiek teko bendrauti su pasaulio startuoliais, galima pasakyti, kad nėra mokslo srities, kurioje nėra veikiančio startuolio“, – sako Ž. Stasiškienė.

T. Davulio teigimu, mokslo integracijos į verslą pavydžių yra, bet ne visose srityse: „Ypač bendradarbiavimas su mokslininkais skatinamas biotechnologijų, lazerių technologijų, aplinkosaugos, energetikos sferose. Tačiau startuoliai gali vystyti inovacijas ir tokiose srityse, kaip ekonomika, komunikacija, teisė, žmogiškieji ištekliai, taip pat siekti darbo rinkos, švietimo, socialinių paslaugų infrastruktūros plėtros. Be to, net ir aukštųjų technologijų startuolių komandoje privalo būti talentingas pardavimų specialistas, finansų kontrolierius, teisininkas, tad jų veikloje gali suklestėti ir socialinius mokslus išmanantys specialistai.“

Ar bendradarbiauti dabar?

Ž. Stasiškienės nuomone, krizė sujaukė startuolių ir mokslininkų planus. Tad tai, ar dabar jiems kurtis palankus metas, vienareikšmiškai teigti sunku: „Startuoliams labai svarbi finansinė parama, kiek jie sugebės gauti vadinamas „finansines injekcijas“. Jei finansavimas būtų užtikrintas valstybės, savivaldybių, tarptautinių organizacijų lygmeniu, tai tikrai galėtų būti, jei ne aukso, tai bent sidabro amžius. Taigi stimulai kurtis yra, bet svarbu, kad būtų ir sąlygos.“

T. Davulis taip pat siūlo įžvelgti galimybes krizės laiku: „Karantino laikotarpiu visos veiklos kaip niekada anksčiau persikėlė į elektroninę erdvę. Tai verta panaudoti kūrybai tiek mokslininkams, tiek verslininkams. Taip, šiandien išgyvename krizinį laikotarpį, bet išmanūs, aktyvūs ir įvairias žinias darbe integruojantys startuoliai gali net padėti iš jo prisikelti.“

Jau šį rugsėjį Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) projektas TechHub visų sričių startuolius kvies dalyvauti pre-akceleratoriuje, kurio metu įmonės išvystys savo idėjas iki minimalaus produkto, turės galimybę pasipildyti komandos nariais, gauti patarimų iš profesionalų ir pasinaudoti kitomis MITA priemonėmis. Geriausiai pasirodę startuoliai taip pat turės galimybę išvykti į užsienį ieškoti partnerių, investuotojų ar dalyvauti akceleravimo programose. Be to, visi verslai jau dabar gali registruotis į konsultacijas su projekto ekspertais, kurie nemokamai patars inovacijų diegimo, strategijos, mokesčių ir kitais klausimais.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama