Inovatorius, technologijų kūrėjus, startuolius ir inovatyvias įmones pakvietusi į idėjų konkursą „Life saving–innovations: stop COVID-19“, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) jau sulaukė per 120 paraiškų. Konkursui yra suteiktas prioritetas, tad idėjas MITA ekspertai vertina skubos tvarka.
Akivaizdu, kad Lietuvos inovatorių bendruomenė tikrai pajėgi pasiūlyti inovacijas vienai didžiausių šiuo metu žmoniją užpuolusių problemų spręsti. Iš gautų paraiškų 49 pateikė fiziniai asmenys, o 72 – įmonės, tarp kurių ir rinkos naujokai, ir lyderiai: UAB „Teltonika“, UAB „Rubedos sistemos“, UAB „Imunodiagnostika“, UAB „Baltymas“, UAB „Aconitum“.
„Lietuviai stebina idėjų įvairove, netradiciniais sprendimais ir kūrybiškumu. Džiugu, kad sprendžiant COVID-19 krizę tiek Lietuvos startuoliai, tiek brandus verslas savo veiklą yra linkę perorientuoti ir rinkai pasiūlyti inovatyvių produktų, kurių šiuo metu labiausiai trūksta“, – sako MITA l.e.p. direktorius Gintas Kimtys.
Ekspertai pastebi, kad ES investicijų priemonėje „Inostartas“ iki šiol vyravo technologinius ir IT srities sprendimus kuriantys dalyviai, o šis konkursas pritraukė inovatorius, kurie siekia spręsti ir socialinius iššūkius.
Tvarūs sprendimai kurs vertę net ir įveikus COVID-19
Pagrindinės siūlomų idėjų kryptys: tyrimų, vakcinų, vaistų kūrimas, gydymas (plaučių ventiliatoriai), medicininės priemonės (kaukės), patikros punktai/vartai, dezinfekavimo priemonės viešose erdvėse, dezinfekavimo robotai, nuotolinės platformos gydytojams, švietimo sistemai, sportui, biurams ir net maisto pristatymo technologijos.
Tarp gautų įdomiausių idėjų galima paminėti šias: naujo tipo asmens apsaugos nuo koronaviruso infekcijos medicininė apsauginė kaukė, moderniems respiratoriams reikalinga nanopluošto spausdinimo technologija, medicinos personalo apsaugai skirtas asmeninis ultravioletinių spindulių respiratorius, potencialus COVID-19 paciento neinvazinės stebėsenos įrenginys ir kiti projektai. Viena iš gyvybės mokslų industrijos įmonių siekia gauti finansavimą mokslininkų ir tyrėjų pritraukimui į baltymų, svarbių COVID-19 diagnostikai ir vakcinos kūrimui, sintetinimo projektą.
Teikiami labai skirtingo išvystymo lygio pasiūlymai: daugiausia sulaukta koncepcijų, net 43 siūlomi sprendimai jau išvystyti iki prototipų, o penktadalis – dar tik idėjos lygmenyje.
„Nors praktiškai visos pateiktos idėjos siūlomos siekiant suvaldyti būtent COVID-19 virusą ar jo sukeliamas problemas, dauguma planuojamų kurti sprendimų – tyrimų, vakcinų, vaistų projektai, švietimo ar gydymo platformos, dezinfekavimo robotai – galės būti pritaikyti ne tik prognuozuojamam viruso „sugrįžimui“ rudenį ar kitą pavasarį, tačiau ir kitų ligų profilaktikai, dezinfekcijai ar gydymui“, – teigia MITA Visuotinės dotacijos skyriaus vedėjas Mantas Biekša.
Jau rengiamos pirmosios finansavimo paraiškos
Iš 121 pateiktų MITA ekspertai jau įvertino 107 paraiškas. Toliau dirbama su 47 idėjomis, iš jų pirmosioms 10 teigiamai įvertintų jau rengiamos finansavimo paraiškos. Dar 37 inovatoriai, kurių paraiškose buvo nedidelių trūkumų, pakviesti patobulinti idėjas pagal ekspertų rekomendacijas. Idėjas užpildant supaprastintą formą MITA svetainėje dar galima pateikti iki balandžio 17 d.
Kasdien Lietuvos inovatoriai agentūrai vidutiniškai pateikia po 15 paraiškų, tad tikėtina, kad iki kvietimo pabaigos siūlomų sprendimų skaičius pasieks 150.
Vertinamas idėjos inovatyvumas ir išskirtinumas, jos galimas naujas pritaikymas, mokslinių rezultatų naudojimas, vartotojų poreikių tenkinimas, naujų vartotojų ir/ar rinkų sukūrimas, technologijos konkurencinis pranašumas, poveikis COVID-19 viruso ir krizės suvaldymui.
Anot MITA ekspertų, nors dauguma idėjų iš principo vystomos teisinga kryptimi, tačiau pagrindinės priežastys, dėl kurių jos neįveikia pirmojo etapo – nepakankamai atskleistas idėjos inovatyvumas, mokslinių rezultatų naudojimas, technologijos konkurencinis pranašumas ar nepakankamas planuojamų mokslinių tyrimų ar eksperimentinės plėtros veiklų pagrindimas.
Startuoliams nebereikės ieškoti papildomo finansavimo
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su MITA patvirtino daug palankesnes sąlygas verslui gauti subsidijų pagal ES investicijų priemonę „Inostartas“ ir kitas priemones („Inočekiai“ ir „Inopatentas“).
Tad su COVID-19 susijusius prototipus kuriantiems ar technologijas tobulinantiems startuoliams nereikės ieškoti papildomo finansavimo savo projektui įgyvendinti – geriausioms idėjoms įgyvendinti siūlomas ES priemonės „Inostartas“ finansavimas, kuris siekia net 100 proc. Vienam projektui planuojama skirti iki 52 tūkst. eurų. Iki metų pabaigos numatyta daugiau kaip 2 mln. Eurų ES investicijų pagal šią priemonę, kurios gali būti panaudojamos inovacijoms kurti.
ES investicijų priemonė „Inostartas“ skirta naujoms, inovatyvioms įmonėms. Pagal ją mažosios ir vidutinės įmonės gali gauti investicijų idėjai, produktui plėtoti ar tyrėjams ir mokslininkams įdarbinti.