Viso pasaulio interneto vartotojų elgesys šiandien vertinamas prasčiausiai per pastaruosius ketverius metus, rodo kompanijos „Microsoft“ kasmet sudaromas Skaitmeninio mandagumo indeksas (angl. Digital Civility Index, DCI). Naujausias DCI įvertinimas siekia 70 proc. ir rodo, kad tokia dalis interneto vartotojų patyrė kokią nors grėsmę internete. Tarp dažniausiai minimų grėsmių: nenorimos žinutės iš nepažįstamųjų, įžeidūs komentarai, priekabiavimas ir nepageidaujamos intymios žinutės.
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com
Nesutariama dėl išvaizdos ir politikos
Minėdama Saugesnio interneto savaitę, kompanija „Microsoft“ apklausė 25 šalių* interneto vartotojus ir atnaujino kasmetinį Skaitmeninio mandagumo indeksą (angl. Digital Civility Index, DCI). Jis nurodo nemandagaus tono ir netinkamo turinio internete mastą procentais. Kuo žemesnis indekso rodmuo, tuo sąmoningesniais laikomi tos šalies vartotojai ir tuo mažiau grėsmių jie patiria. Tyrimo duomenimis, pernai šis indeksas pasaulyje pasiekė 70 proc., per metus išaugo 4 proc. punktais ir užfiksavo didžiausią įvertį per pastaruosius ketverius metus.
Geriausius įvertinimus tarp tirtų šalių gavo interneto vartotojai iš Jungtinės Karalystės (DCI indeksas – 52 proc.), Nyderlandų (56 proc.), Vokietijos (58 proc.), Malaizijos (59 proc.), JAV (60 proc.). Žemiausiai reitingo lentelėje atsiduria Kolumbija (80 proc.), Peru (81 proc.), Pietų Afrika (83 proc.). Pastarosios šalys pasiekė antirekordą ir tapo pirmosiomis šalimis, turinčiomis didesnį nei 80 proc. nemandagumo reitingą.
„80 proc. tyrime apklaustų paauglių nurodo, kad jų tėvai yra pavyzdys jiems, kaip dera elgtis skaitmeninėje erdvėje. Dėl šios priežasties ypatingai raginu tėvus sutelkti dėmesį į mandagų ir saugų elgesį internete. Visuomenės priimtos elgesio taisyklės realiame gyvenime yra gana aiškios visiems, tačiau internete suaugusieji kartais negalvoja apie tai, kaip įsitraukia į diskusijas, atskleidžia informaciją, reiškia įvairias emocijas ar kad savo veiksmais internete kartais sukelia nepatogumų kitiems. Toks atsakingumas svarbu, nes, pavyzdžiui, net 42 proc. apklaustų paauglių nerimauja, kad tėvai paskelbė informaciją apie juos savo socialiniuose“, – sako Renate Strazdina, „Microsoft“ generalinė direktorė Baltijos šalyse.
DCI duomenimis, dažniausiai netinkamą elgesį internete iššaukia kitų vartotojų išvaizda arba politiniai nesutarimai – abi šias priežastis kaip svarbiausias įvardijo 31 proc. respondentų. Kaip netinkamo elgesio pretekstą apklaustieji įvardija ir vartotojų seksualinę orientaciją (30 proc.), religines pažiūras (26 proc.), rasę (25 proc.). 66 proc. respondentų teigia, kad prasčiausiai bendraujama socialiniuose tinkluose, tačiau netinkamą elgesį pastebi ir naujienų portaluose (24 proc.), diskusijų forumuose (24 proc.), žaidimų svetainėse (20 proc.).
Saugesnio interneto savaitė – postūmis sąmoningumui
Šią savaitę daugelis pasaulio šalių mini Saugesnio interneto dieną, o Lietuvoje šiuo metu minima Saugesnio interneto savaitė. Tarptautinė bendruomenė kviečia vartotojus sąmoningiau elgtis internete, paisyti padorumo ir mandagumo normų.
Netinkamu elgesiu laikomas vartotojų žeminimas, priekabiavimas, patyčios, diskriminacija, neapykanta ar agresija. Taip pat kenkimas konkrečių vartotojų reputacijai – asmens duomenų klastojimas, netinkamas informacijos pateikimas, melagingi teiginiai. Nederamu laikomas ir seksualinis priekabiavimas, nepadorių pranešimų siuntimas, šantažas, sukčiavimas verbavimas.
Siekdama kurti saugesnę interneto aplinką, kompanija „Microsoft“ išskiria ir vartotojams primena 4 sąmoningo bendravimo internete principus:
- Auksinė taisyklė – elkitės su kitais taip, kaip norėtumėte, kad su jumis elgtųsi. Būkite empatiški, užjaučiantys ir geranoriški kiekvienoje situacijoje. Su kitais vartotojais elkitės pagarbiai.
- Gerbkite kitokią nuomonę. Diskutuodami internete gerbkite įvairias perspektyvas, o kilus nesutarimams, mąstykite atsargiai, venkite psichologinio smurto, įžeidimų.
- Stabtelėkite prieš atsakydami. Sustokite, įkvėpkite ir tik tada ramiai atsakykite į komentarus, kurie suerzina ar su kuriais nesutinkate. Nesiųskite kitam asmeniui nieko, kas galėtų pakenkti jo reputacijai, saugumui ar emocinei būklei.
- Ginkite užpultuosius. Aktyviai kritikuokite netinkamą elgesį internete. Ginkite ne tik savo, bet ir kitų vartotojų interesus. Išsisaugokite netinkamo elgesio pavyzdžius ir apie juos drąsiai praneškite atitinkamoms institucijoms, pavyzdžiui, policijai.
*Tyrimas vykdytas šiose šalyse: Airijoje, Argentinoje, Belgijoje, Brazilijoje, Čilėje, Indijoje, Indonezijoje, Italijoje, JAV, Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje, Kolumbijoje, Lenkijoje, Malaizijoje, Meksikoje, Nyderlanduose, Peru, Pietų Afrikoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Singapūre, Turkijoje, Vengrijoje, Vietname, Vokietijoje.