JAV valdžios atstovai skelbia, jog turi įrodymų, kad Kinijos įmonė „Huawei“ turi „galinių durų prieigą“ prie savo mobiliųjų tinklų infrastruktūros įrangos, platinamos visame pasaulyje, skelbia „Ars Technica“, remdamasi „The Wall Street Journal“ informacija.
„Turime įrodymų, kad „Huawei“ turi gebėjimą slapčia prieiti prie jautrios ir asmeninės informacijos sistemose, kurios parduodamos ir prižiūrimos visame pasaulyje“, – sakė JAV Nacionalinio saugumo patarėjas Robertas O'Brienas.
Asociatyvi nuotr. Pixaby.com
Teiginiais, kad „Huawei“ turi slaptą prieigą prie savo sukurtos mobiliojo ryšio tinklų infrastruktūros, amerikiečiai švaistėsi jau nuo maždaug 2012 metų, tačiau iki šiol jokių tokios nepageidaujamos veiklos įrodymų nebuvo pateikiama. Viešai tie įrodymai artimiausiu metu veikiausiai ir nebus skelbiami, tačiau pradėta jais dalintis su draugiškų valstybių susijusiomis institucijomis.
„Anot trijų skirtingų valstybių pareigūnų, JAV šią žvalgybinę informaciją buvo griežtai įslaptinusi iki praėjusių metų pabaigos, kuomet JAV pareigūnai detales apie situaciją pateikė sąjungininkams, taip pat Prancūzijai ir Vokietijai. Tai yra taktinis JAV posūkis – anksčiau buvo tvirtinama, jog nebūtina pateikinėti įrodymų, jog „Huawei“ kelia grėsmę valstybių kibernetiniam saugumui“, – rašė The Wall Street Journal“.
JAV valdžios institucijos šia informacija dalinasi su partneriais dėl to, kad prezidento Donaldo Trumpo administracija siekia įtikinti sąjungininkus nenaudoti jokios „Huawei“ įrangos mobiliųjų tinklų infrastruktūroje.
JAV valdžios atstovai tvirtina, jog apie „Huawei“ „galinių durų prieigą“ jiems yra žinoma nuo 2009 metų, kai tik buvo pradėti platinti 4G tinklų infrastruktūros komponentai, tačiau nenurodė, ar yra pastebėję, kad „Huawei“ ta slapta prieiga kada nors pasinaudotų.
Galinė prieiga – teisėsaugos institucijų reikmėms
Tas pats „The Wall Street Journal“ nurodo, kad tinklų infrastruktūros gamintojai pagal galiojančius įstatymus privalo į savo techninę įrangą įtaisyti „galinių durų prieigą“, kad jomis, esant reikalui, galėtų pasinaudoti teisėsaugos institucijos. Taip pat įstatymais reikalaujama, kad gamintojai savo įrangą suprojektuotų taip, kad gamintojas negalėtų gauti prieigos prie įrangos be ryšio operatoriaus sutikimo.
JAV pareigūnai nurodo, jog „Huawei“ šias taisykles, galiojančias daugelyje valstybių (taip pat – Europos Sąjungoje) pažeidė. ES įstatymų bazėje tokia prieiga yra vadinama „Lawful interception“:
Kriminalinių tyrimų tvarką nusakančioje direktyvoje pabrėžiama, kad turėtų būti užtikrinama „teisėto perėmimo“ galimybė su ryšio operatorių ir ryšio įrangos tiekėjų pagalba
Nurodoma, jog „Huawei“ įranga suprojektuota taip, kad joje slapta išliktų galimybė gamintojui prieiti prie tinklais perduodamos informacijos be ryšio operatoriaus sutikimo. Anot JAV pareigūnų, kiti įrangos gamintojai tokios galimybės neturi.
Vienas JAV valdžios atstovas žurnalistams sakė: „Huawei“ neatskleidžia savo slaptų prieigos prie parduotos įrangos galimybių nei vietiniams klientams, nei nacionalinėms saugumo agentūroms“.
„Huawei“ ginasi: joks šnipinėjimas nevykdomas
„Huawei“ šiuos kaltinimus, kaip ir visus kitus, platintus iki šiol, neigia ir tikina, kad „niekada nedarė ir nedarys nieko, kas kenktų tinklų ar klientų duomenų saugumui“. Įmonės atstovai spaudai taip pat nurodo, kad naujausius kaltinimus JAV paskelbė „be jokių konkrečių įrodymų pateikimo“.
„Jokiam „Huawei“ darbuotojui nėra suteikta galimybė prieiti prie tinklų be aiškaus tinklo operatoriaus leidimo“, – sakė „Huawei“ atstovas, cituojamas „The Wall Street Journal“.