Praėjusį savaitgalį Vilniuje vykusiuose kūrybinėse dirbtuvėse (angl. hackathon) „Hacker Games. Open Data“ 50 technologijų entuziastų susibūrė į komandas ir naudodamiesi viešojo sektoriaus atvertais duomenimis sukūrė 7 inovatyvius produktus. Daugiausia potencialo turinčiais sprendimais pripažinti turizmo skatinimo, moksleivių įtraukimo ir universitetų paieškos produktai.
Pranešimo autorių nuotr.
48 valandas trukusiame hakatone dalyviai turėjo sukurti inovatyvius produktus ar paslaugas, kurios išspręstų Vilniaus miesto problemas arba, remiantis atvirais institucijų duomenimis, patys išsikelti problemas ir rasti jų sprendimus. Vilniaus miesto savivaldybė šiam hakatonui iškėlė 8 problemas: nuo emocinės sveikatos mieste stebėjimo, nekilnojamo turto panaudojimo iki atliekų tvarkymo Vilniaus mieste.
„Džiaugiamės, kad naudojant atvirus duomenis gimsta iš tiesų daug potencialo turintys produktai, o inovacijų kūrėjai nebijo ieškoti bendradarbiavimo galimybių tarp politikos, informacinių technologijų ir verslo. Per šį savaitgalį sukurti inovatyvūs produktai puikiai atliepė mūsų iškeltas problemas, o sprendimai, nors dar ir pradinėje stadijoje, bet turi galimybių dirbant kartu būti komercializuoti arba pritaikomi miesto institucijų naudojimui“, – teigė Eglė Radvilė, Vilniaus miesto savivaldybės atstovė.
Antrajame „Startup Lithuania“ organizuotame atvirų duomenų hakatone, alytiškių komanda „e-savanorystė“ sukūrė internetinę platformą, kuri skatina moksleivių įsitraukimą į aktyvią veiklą. Ši 16-kos ir 18-kos metų moksleivių komanda laimėjo „Change Makers‘On“ įsteigtą prizą – galimybę sudalyvauti vasarą vykstančioje verslumo skatinimo stovykloje. Kaip teigia patys sprendimo kūrėjai, šis prizas yra puiki galimybė pratęsti sėkmingai pradėtą darbą ir toliau vystyti per savaitgalį gimusį produktą.
Pranešimo autorių nuotr.
„Jau atvykdami žinojome, kad spręsime šią problemą, nes patys esame jaunuoliai ir pastebime kaip mūsų bendraamžiai nenoriai įsitraukia į įvairias savanoriavimo ar kitas aktyvias veiklas, nesiima ieškoti savęs. Todėl per šį savaitgalį pasinaudodami atvirais Vilniaus miesto savivaldybės duomenimis sukūrėme platformą, kurioje renginių organizatoriai gali paskelbti apie planuojamą renginį, kuriam ieško savanorių. Nors projektas dar pradinėje stadijoje, jau dabar planuojame ieškoti bendradarbiavimo galimybių su Vilniaus miesto savivaldybe, daugiau padirbėti su mokymo įstaigų pritraukimu, o prasitestavę Lietuvoje ieškosime ir tarptautinių galimybių“, – teigia komandos „e-savanoriavimas“ atstovai.
Atvirų duomenų hakatone komanda „Toorist“, sukūrusi individualizuotų turistinių maršrutų platformą, laimėjo du prizus: galimybę išvykti į „Erasmus for Young Entrepreneurs“ programą ir kvietimą prisistatyti Lietuvos verslo angelams. Universitetų paieškos ir palyginimo platformą sukūrusi komanda „Socian“ laimėjo narystę Vilnius Coding School bendradarbystės erdvėje ir mentorių konsultacijas.
Anot „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovės Robertos Rudokienės, atvirų duomenų panaudojimas kuriant verslo produktus nėra dažnas atvejis Lietuvoje. Todėl džiugu, kad visuomenė vis drąsiau imasi spręsti problemas, susijusias su institucijų valdomais duomenimis, o norėdami pasitikrinti turimų verslo idėjų potencialą, būsimieji startuoliai renkasi dalyvavimą tokiuose renginiuose. „Hakatonuose dažniausiai dalyvauja žmonės turintys verslo idėjų, tačiau jiems trūksta žinių, kaip jas paversti sėkmingu verslu. Būtent dėl šios priežasties, organizuodami hakatonus mes rengiame mentorystės sesijas su rinkos ekspertais, kurie savo įžvalgomis padeda būsimiems startuoliams labiau suprasti verslo vystymo ypatumus, rinkos tendencijas ar kaip tinkamai panaudoti institucijų atvertus duomenis“, – sako R. Rudokienė.
Kūrybinės verslo dirbtuvės „Hacker games“, kurias organizuoja VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinys „Startup Lithuania“, vyksta nuo 2015 metų. Hakatonuose dalyvauja 16–40 metų amžiaus kūrėjai – programuotojai, grafikos dizaineriai, verslo idėjos vystytojai ir kiti save išbandyti norintys profesionalai bei entuziastai.