Prognozuojama, kad iki 2022 m. pasaulio darbo rinkai reikės 133 mln specialistų vienaip ar kitaip susijusių su IT sritimi.
Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, po keleto metų geidžiamiausių profesijų TOP 10 sudarys šios specialybės: duomenų analitikai, dirbtinio intelekto ir besimokančių mašinų specialistai, įmonių vadovai ir operacijų vadovai, programinės įrangos bei programėlių kūrėjai, pardavimų bei rinkodaros specialistai, didžiųjų duomenų analizės specialistai, skaitmeninės transformacijos specialistai, naujųjų technologijų specialistai, organizacijų plėtros bei IT paslaugų specialistai.
Geriausiai apmokamų profesijų dešimtukuose – IT specialistai visame pasaulyje užima vienas aukščiausių pozicijų ir daugelyje šalių jų atlyginimai dvigubai aukštesni nei vidutinė alga.
Daugiau nei 100 tūkst. USD per metus uždirba programuotojai JAV ir Šveicarijoje. Karjeros projektavimas IT srityje – perspektyvus pasirinkimas, tačiau kaip pastebi programuotojus rengiantys ekspertai, norint tapti geru ir gerai uždirbančiu IT specialistu prireiks mažiausiai 8 metų nuoseklaus darbo gilinant žinias pasirinktoje srityje.
IT specialisto uždarbį lemia 2 faktoriai: patirtis ir verslo sritis
Pasak Jono Bačinsko, tarptautinės programuotojų kursų kompanijos „Software Development Academy“ vadovo Lietuvoje, programuotojų atlyginimai priklauso nuo specialisto kompetencijos ir kvalifikacijos lygio.
„Nors pradedančiojo programuotojo atlyginimas nuo patyrusio specialisto gali skirtis dvigubai, IT rinkoje karjeros galimybės priklauso ne nuo to, kiek metų žmogus dirba šioje srityje, bet nuo to, ką jis geba. Kitaip tariant, šioje srityje labai svarbūs specialisto įgūdžiai, kompetencija ir žinios, – sako Jonas Bačinskas. – Baltijos šalyse pradedančiojo IT specialisto metinės pajamos siekia nuo 18 iki 21 tūkst. eurų, o pasiekusiųjų senior lygį specialistų atlyginimai regione šokteli iki 24 – 60 tūkst. Eur per metus“.
J.Bačinsko teigimu, IT specialistų uždarbis priklauso ir nuo pramonės šakos – aukščiausia atlyginimo mediana – bankiniame sektoriuje, kur metinių pajamų vidurkis Europoje, „Oreilly“ atlikto tyrimo duomenimis, siekia 75 tūkst. USD.
„Šiandien IT sritis suteikia daug galimybių siekti karjeros, tačiau tuo pačiu – tai sritis, kurioje būtina nuolatos mokytis. Kaip rodo įvairūs atlikti tyrimai, technologijų skvarbą įvairiose pramonės ir paslaugų sektoriuose visame pasaulyje slopina darbuotojų kvalifikacijos stoka. Daugiau kaip 55 proc. darbuotojų, dirbančių aviacijos, finansų, biotechnologijų, medicinos ir turizmo sektoriuose teks kelti kvalifikaciją“, – pažymi J.Bačinskas.
Per artimiausius metus, visose pramonės srityse augs kvalifikuotų specialistų, tokių kaip duomenų analitikai, programinės įrangos ir programų kūrėjai, poreikis. „Todėl įmonės, kurios nori išlikti konkurencingos šiame automatizavimo, robotų ir išmanių mašinų amžiuje turi investuoti į žmogiškųjų išteklių kvalifikacijos kėlimą“, – pažymi SDA kompanijos vadovas.
Pasaulinės tendencijos: investicijos į darbuotojų kvalifikaciją neišvengiamos
Kaip pažymima Pasaulio ekonomikos forumo prognozėse, darbuotojų kvalifikaciją 48 proc. įmonių ketina kelti savo vidiniuose departamentuose, 24 proc. – pasitelkę išorinius mokymų specialistus.
„Šias pasaulines tendencijas jaučiame ir savo srityje – vis daugiau tarptautinių ir vietinio kapitalo bendrovių kreipiasi į programavimo specialistus rengiančias kompanijas, ne tik ieškodamos naujų darbuotojų, bet ir galinčių apmokyti jau esamus IT specialistus, kad jie galėtų sėkmingai dirbti didžiųjų duomenų analizės, duomenų bazių ar IT operacijų komandose“, – sako J.Bačinskas.
Prieš keletą metų„Nordea“ bankas Lenkijoje inicijavo specialų projektą „IT na Bank“, kurį įgyvendino kartu su programavimo kursų kompanija SDA. Šio didelio susidomėjimo Lenkijoje sulaukęs projektas padėjo finansų institucijai „nušauti du zuikius vienu šūviu“: rasti naujų darbuotojų savo padaliniams skirtinguose šalies miestuose ir parengti juos dirbti konkrečioje IT srityje.
„Šio projekto metu bankui parengėme beveik 70 IT specialistų, kurie baigė 3 mėnesių trukmės Java programavimo, IT operacijų, didžiųjų duomenų valdymo kursus. Toks darbuotojų atrankos ir apmokymų modelis itin pasiteisino – studentams bankas garantavo darbo sutartį, todėl jų motyvacija mokytis konkrečią IT sritį buvo itin didelė. Tuo tarpu, verslo organizacija taip pat buvo užtikrinta, jog specialistai bus parengti atsižvelgiant į jų veiklos specifiką“, – pažymi J.Bačinskas.
Šiandien tampa akivaizdu, kad tolimesnis pramonės, paslaugų verslo augimas neišvengiamas be informacinių technologijų, kurios daro vis didesnę įtaką darbo rinkai. Kadangi ši sritis ne tik sparčiai auga, bet ir nuolat kinta, pasak J.Bačinsko, IT srities specialistai turi būti nusiteikę mokytis visą gyvenimą. Darbo rinkos prognozės rodo, kad iki 2022 metų kiekvienas dirbantysis papildomiems mokymams kasmet turės skirti 101 dieną.