JAV daugėja paslaptingos ligos atvejų, kurią galimai sukelia elektroninių cigarečių rūkymas, tačiau kol kas ES tokių atvejų nėra užfiksuota. Tačiau, net jeigu tokių susirgimų mūsų žemyne ir yra, vargu ar tai sužinotume, nes niekas jų neseka, praneša portalas „Politico“.
Prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį paskelbė apie planuojamą skoninių elektroninių cigarečių draudimą visoje šalyje. To priežastis – keista, su šių cigarečių rūkymu susijusi liga, kuri jau susargdino apie 450 žmonių ir bent 6 pražudė. Tačiau Europos valstybėse kaip Jungtinė Karalystė ar Prancūzija, kurios turi savanoriškas ligų pranešimo sistemas, tokios problemos kol kas nėra užfiksuota. Ekspertų vertinimu, prie to gali prisidėti ir griežtesnė nei JAV e. cigarečių kontrolė mūsų žemyne.
„Mes pastaruoju metu Europoje neužfiksavome nieko panašaus kaip JAV, ir aš kaip mokslininkas, turintis daug žinių šioje sferoje, galiu tai patvirtinti“, – teigė Europos kvėpavimo takų bendrijos ekspertas Constantine‘as Vardavas.
Tačiau nepaisant to, keletas ES ir valstybinių agentūrų teigė, kad nors jie stebi situaciją JAV, jie ne visada gali pasakyti kas tokius atvejus turėtų fiksuoti šioje Atlanto pusėje – bendra ES pranešimų sistema yra vis dar kuriama, o išsamesnė e. cigarečių saugumo analizė nebus parengta iki 2020 m. Todėl kai kurie ES ekspertai teigia, kad nėra jokios priežasties kodėl būtent mūsų žemynas šios ligos atžvilgiu turėtų būti kažkuo išskirtingesnis nei Amerika.
Nors JAV minimi atvejai kol kas yra gan reti, tačiau Portugalijos pulmonologijos draugija neseniai perspėjo, kad tokios ligos gali labai greitai pasirodyti ir kitose valstybėse, atsižvelgiant į tai kaip yra pasaulyje paplitusios elektroninės cigaretės.
Mažesnis blogis
Diskusijos dėl šios ligos ypatingą rezonansą sukėlė Jungtinėje Karalystėje, kurioje net valstybinės įstaigos e. cigaretes yra įvardijusios kaip priemonę atsikratyti priklausomybės nuo tabako gaminių. Šalies valdininkų nuomone, ką blogiausia žmonės gali padaryti dabar tai grįžti prie normalių cigarečių, išsigandę grėsmės nuo veipinimo atsidurti ligoninėje dėl plaučių „neveikimo“.
„Jūs gąsdinate žmones, kurie veipina vietoje paprasto rūkymo“, – teigė buvęs JK labdaros organizacijos „Action on Smoking and Health“ vadovas Clive‘as Batesas.
Pasak C. Bateso, valstybinės įstaigos geriau turėtų užsiimti geresniu perspėjimų apie įstatymų nereguliuojamų produktų vartojimo platinimą. Vietoje to, JAV medikų bendruomenė kuria baimės atmosferą, pamiršdami įrodymų paieškos ir teigiamų atvejų paieškos praktikas.
Jungtinė Karalystė yra trečia pasaulyje pagal e. cigarečių vartojimą, o valstybės sveikatos apsaugos darbuotojai skatina veipinimą, kaip priemonę išvengti tabako vartojimo. Per praeitus metus, šalyje buvo užfiksuota tik 12 sveikatos sutrikimų dėl e. cigarečių rūkymo atvejų – tarp jų 7 žmonės turėjo problemų su kvėpavimo takais ir nei vienam neprireikė hospitalizacijos. Net ir šiais atvejais nebuvo įrodyta, kad susirgimus sukėlė būtent elektroninės cigaretės.
Tačiau nepaisant šios statistikos, kai kurie ženklai gali signalizuoti galimą grėsmę. Šalyje vis dėl to yra pasitaikęs bent vienas atvejis, panašus į JAV užfiksuotą „veipinimo ligą“, kai pacientui buvo diagnozuotas lipoidinis plaučių uždegimas – riebalų dalelių kaupimasis plaučiuose. Gydytojų spėjimu, dėl šio atvejo kaltas rūkymo skystis.
Nuo JAV susidariusios problemos gelbėja ir gan griežtos ES kontrolės taisyklės, užkraunančios sveikatai keliančių rizikų identifikavimą ir atsakomybę už jas patiems gamintojams, bei importuotojams. Taip pat, į JAV užfiksuojamus atvejus vis dažniau yra įtraukiamos e. cigarečių skysčio su THC sukeliamos komplikacijos. Kadangi, šios narkotinės medžiagos yra draudžiamos daugelyje ES valstybių, todėl labai tikėtina, kad tokių susirgimų atvejai nėra net įtraukiami į oficialią statistiką.
„Kiek žinome iš JAV ateinančių duomenų, tai ligas ten sukelia dažniausiai namuose pagaminti skysčiai su nelegaliomis narkotinėmis medžiagomis, o ne legalūs veipinimo produktai. Skirtingai nuo JK, kuri turi griežtą saugumo reglamentavimą, JAV jo neturi jo išvis“, - ramino „Public Health England“ organizacijos tabako kontrolės vadovas Martinas Dockrellis
Problema tik Amerikoje?
Nors JAV reguliatoriai nuolatos tikrina kai kurias elektroninių cigarečių skysčių gaminimo vietas ir draudžia kai kurias jų sudedamąsias dalis, tačiau ši kontrolė labai stipriai nusileidžia ES tabako gaminių direktyvai, kuri riboja dalį ingredientų ir reguliuoja nikotino lygį gaminiuose.
Taip pat, kaip ir buvo minėta, atsakomybė apie galimą gaminių riziką yra užkrauta gamintojams ir importuotojams, todėl jų pareiga yra pranešti apie galimas grėsmes. Gamintojai prieš išleisdami naują produktą turi tarnybas informuoti apie skysčio sudėtį, todėl jos puikiai žino kuriuose legaliuose produktuose gali būti plaučiuose besikaupiantys aliejai – tai leidžia grėsmei iškilus atšaukti visus gaminius su pavojinga medžiaga.
Deja, tie patys saugumo standartai ir priežiūra negali būti pritaikoma nelegaliai namie gaminamiems skysčiams. Visoje ES esantys apsinuodijimų kontrolės centrai yra vienas iš pagrindinių šių medžiagų saugumo duomenų šaltinių. Pagal 2017 m. 10-yje šalių atliktą tyrimą, dažniausia šios tematikos fiksuojama problema – vaikų apsinuodijimas e. cigarečių skysčiais.
Prancūzijoje, jau yra pradėtas tyrimas, siekiant išsiaiškinti ar šalyje yra panašių susirgimų kaip JAV, tačiau kol kas nėra užfiksuota nei vieno atvejo, o Jungtinėje Karalystėje minties atsisakyti elektroninių cigarečių kaip prevencijos kitiems tabako gaminiams kol kas nėra.
„Nėra tokios situacijos kai paprastų cigarečių rūkymas būtų sveikesnis nei visiškas perėjimas prie veipinimo“, – teigia „Public Health England“ sveikatos gerinimo departamento vadovas Johnas Newtonas.