JAV sveikatos sistemos atstovai tiria beveik 100 keistos plaučių ligos atvejų, kurie gali būti susiję su elektroninių cigarečių produktų vartojimu net 14-oje valstijų.
Daugelis susidūrusių su sveikatos problemomis yra paaugliai ir jauno amžiaus žmonės. Daugeliui jų teko gultis į ligoninę, keli iš jų pateko į intensyvios priežiūros skyrius. Medikai tvirtina, kad šiuo metu nėra dar tiksliai aišku, ar šie žmonės pasveiks.
Kolegos medikai ir visuomenė yra informuojami dėl galimos sudėtingos ir pavojingos plaučių ligos, rašoma „The Independent“.
Medikai tiria panašius atvejus
Ligos simptomai – apsunkęs kvėpavimas, oro trūkumas ir skausmas krūtinėje. Medikai taip pat praneša, kad pacientai skundžiasi karščiu, kosuliu, vėmimu ir viduriavimu.
Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) praneša, kad oficialūs ligos atvejai yra žinomi mažiausiai penkiose skirtingose valstijose per pastarąsias kelias savaites. Šiuo metu yra bandoma nustatyti tikroji asmenų negalavimo priežastis. Visų jų ligos istorijos yra priskiriamos prie „plaučių ligų, susijusių su elektroninių cigarečių vartojimų, grupės“.
Ekspertai nustatė mažiausiai 31 patvirtintus atvejus. CDC tvirtina, kad šiuo metu yra tiriami 94 atvejai 14-oje valstijų.
CDC atstovė Kathy Harben tvirtina, kad kol kas nėra aiškių įrodymų, kad šios ligos sukėlėjas galėtų būti infekcinis užkrėtimas. Nepaisant to, kad kai kurie atvejai turi labai panašias ligos istorijas, medikai negali aiškiai pasakyti, kas yra ligos sukėlėjas – patys e. cigarečių įrenginiai ar specifinės sudedamosios dalys, kurios yra įkvepiamos kartu su dūmais.
Sveikatos apsaugos instancijų darbuotojų teigimu, visi pacientai nurodė, kad rūko įvairias garines substancijas, įskaitant nikotiną, marihuanos produktus ar „namudinius“, pačių pasigamintus mišinius.
Neišbandytas produktas: ilgalaikės pasekmės nėra aiškios
Elektroninės cigaretės išpopuliarėjo pastarąjį dešimtmetį, nepaisant nedidelės mokslinių tyrimų apie jų ilgalaikį poveikį apimties.
Pastaraisiais metais medikai perspėja apie tikrą garų rūkymo epidemiją tarp paauglių.
Amerikos elektroninių cigarečių asociacijos (angl. American Vaping Association), kuri atstovauja šios srities gamintojus, atstovo Gregory Conley’aus teigimu, šiuo metu daugiau nei 10 mln. suaugusiųjų rūko garuose esantį nikotiną „be didesnių pasekmių“.
Jo teigimu, visi pranešimai apie galimus susirgimus yra stebimi ir duomenys apdorojami jų mokslininkų. Šiuo metu, anot gamintojų atstovo, dažniausiai grėsmę kelia „savadarbiai“ įrengimai, įvairios THC ar nelegalių narkotikų priemaišos, o ne nikotinas.
Tačiau sveikatos sistemos atstovai tvirtina, kad nebuvo pakankamai laiko nustatyti šių produktų saugumą. Pasak keturis plaučių liga susirgusius paauglius gydančios Minesotos vaikų ligoninės medikės Emily Chapman, nėra aišku, koks yra garų su nikotinu rūkymo poveikis suaugusiems, jau nekalbant apie paauglius.
Pasak medikės, pastarąjį mėnesį paaugliai skundėsi simptomais, kurie gali būti prilyginami virusinei infekcijai ar bakterinei pneumonijai – oro trūkumas, kosulys, karštis ir bendras silpnumas.
Pasak gydytojos, žmonėms negerėjo nepaisant tinkamo tokiais atvejais gydymo, skiriant antibiotikus ir deguonies kaukes. Kai kurių pacientų būklė netgi pablogėjo ir jiems turėjo būti taikomas dirbtinis plaučių ventiliavimas.
„Šiuos atvejus yra itin sudėtinga diagnozuoti, simptomai gali rodyti tiek paprastą infekciją, kuri gali komplikuotis ir gydymas net ir ligoninėje užsitęsti“, – cituojama E. Chapman, kuri pažymėjo, kad tokiais atvejais yra būtina medikų priežiūra, nes be tinkamo gydymo galimi rimti kvėpavimo sutrikimai.
JAV Nacionalinė mokslų akademija šių metų sausį nustatė, kad e. cigaretės, nors ir yra mažiau kenksmingos už tradicines, taip pat kelia pavojų sveikatai. Pavyzdžiui, tarp „veiperių“ yra dažnesni astmos atvejai, negu tarp nerūkančiųjų.
Tačiau medikai tvirtina, kad net ir ši informacija yra ne pilnai atspindinti situaciją, nes trūksta ilgalaikių tyrimų apie el. cigarečių poveikį žmogaus sveikatai.