Gegužės 30-31 dienomis vykusioje Lietuvos startuolių konferencijoje „Startup Fair. Change 2019“ dėl geriausio startuolio vardo varžėsi net 44 inovatyvios įmonės. Po įtemptos kovos nugalėtoju tapo lietuvių sukurtas startuolis „Eddy Travels“, kuriantis dirbtinio intelekto pagrindu veikiantį kelionių asistentą.
Kaip teigia „Eddy Travels“ kūrėjai, žmogus norėdamas susiplanuoti kelionę vidutiniškai patikrina 38 skirtingas internetines svetaines. Tam kad išspręsti šią problemą ir buvo sukurtas dirbtinio intelekto pagrindu veikiantis išmanusis pokalbių robotas (angl. chatbot) susirašinėjimo programėlėse „Eddy Travels“. Startuolis savo veiklą pradėjo 2018 metų lapkričio mėnesį ir jau yra pritraukęs daugiau nei 6500 vartotojų. Pagrindinė startuolio būstinė šiuo metu yra Kanada.
„Skyrėme daug laiko besiruošdami „Startup Fair. Change 2019” startuolių konkursui. Mums labai padėjo „Techstars“ akseleratorius, kuriame dalyvavome nuo vasario mėnesio – dalyvavimas jame padėjo išsigryninti startuolio stiprybes, vertės pasiūlymą. Ateityje ketiname patobulinti skaitmeninio asistento kalbos apdorojimą, integruoti naujų kelionių paslaugų ir partnerių. Taip pat planuojame ieškoti investicijų ypač Kanadoje, ir JAV, kas mums padėtų dar labiau išsiplėsti“, – teigia Adomas Baltagalvis, startuolio „Eddy Travels“ bendraįkūrėjas.
Antrąją vietą konkurse laimėjo Lietuvos startuolis „Dear Dear“ kuriantis naują akinių pirkimo standartą elektroninėje platformoje, kurioje galima įsigyti pagal individualų užsakymą pagamintus akinius. Trečioji vieta startuolių konkurse „Pitch Battle“ atiteko Ukrainos startuoliui „Solar Gaps“. Šis startuolis sukūrė pirmąsias išmanias saulės žaliuzes, kurios leidžia namų ūkiams ir komerciniams pastatams naudoti ekologinės energijos gamybai skirtą langų plotą ir sumažinti elektros energijos išlaidas bei CO2 emisijas.
Startuolius vertino tarptautinė komisija sudaryta iš investuotojų, akseleratorių atstovų ir kitų startuolių ekosistemos ekspertų. Pasak „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovės Robertos Rudokienės, šie metai yra rekordiniai – net 118 inovatyvių įmonių iš 25 pasaulio šalių aplikavo dalyvavimui startuolių konkurse.
„Džiaugiamės, jog šiemet dėl geriausio vardo ir investuotojų dėmesio konkurse „Pitch Battle“ rungtis panoro dvigubai daugiau startuolių nei praėjusiais metais. Konkursui buvo atrinkti 44 didžiausią potencialą turintys startuoliai, o dominuojančios startuolių veikos sritys: finansinės technologijos, gyvybės mokslai, kibernetinis saugumas, debesų kompiuterija, tai pat inovacijos žemės ūkyje. Daugelis startuolių savo veiklai vystyti naudoja tokias technologijas kaip: dirbtinis intelektas, automatinis mokymasis, blokų grandinės“, – teigia „Startup Lithuania“ vadovė.
Lietuvos startuolius vis labiau pastebi užsienio investuotojai
Startuolių renginys „Startup Fair. Change 2019“ šiais metais išsiskyrė užsienio investuotojų gausa, kurie atvyko susipažinti su Lietuvos startuolių perspektyvomis ir ieškoti investavimo galimybių.
„Pastebime, jog vis daugiau investuotojų iš naujų rinkų ima domėtis Lietuva ir mūsų startuoliais bei jų kūrėjais. Lietuva tapo matoma ir žinoma tarptautiniame startuolių žemėlapyje. Šiemet konferencijoje dalyvavo investuotojai net iš 11 pasaulio šalių (Suomijos, Švedijos, Vokietijos, Lenkijos, Olandijos, JK, JAV, Latvijos, Estijos, Danijos ir Lietuvos)“, – pasakoja R. Rudokienė.
Taip pat, renginio metu investuotojai turėjo galimybę ir arčiau susipažinti su potencialiais startuoliais specialiose B2B zonose. Šiemet skaičiuojamas rekordinis skaičius įvykusių susitikimų – net 316.
„B2B susitikimų erdvė – viena iš svarbiausių tokio renginio sudedamųjų dalių. Džiaugiamės, kad startuoliai aktyviai išnaudojo galimybę tiesiogiai pabendrauti su investuotojais. Vien per vieną dieną turėjome apie 12 susitikimų. Džiaugiamės, kad visi, kurie atėjo susipažinti, buvo stipriai pasiruošę: aiškiai žinojo, kokios informacijos jiems reikia ir uždavė labai tikslingus klausimus. Manau, kad galimybė per dvi dienas prisistatyti praktiškai visų Lietuvoje veikiančių investuotojų bei fondų atstovams, bei užsienio investuotojams yra neįkainojama“, – teigė Lietuvos verslo angelų tinklo (LitBAN) vadovė Daiva Jankauskaitė.
Globalios tendencijos verčia keistis net didžiausius startuolius
Lietuvos startuolių žvaigždės – „Oberlo“, „Transfergo“, „Tesonet“, „Trafi“ renginyje vykusios diskusijos metu pasidalino savo patirtimi apie ekosistemos pokyčių poveikį jų kuriamiems startuoliams, technologijoms ir komandai, kaip tai keičia jų turimas strategijas.
Apie pokyčius startuolių ekosistemoje renginio metu kalbėjo ir investuotojas iš Švedijos bei technologijų startuolio „DynaByte“ įkūrėjas Anders Lentell, kuris teigė, jog vienaragio etiketė šių dienų startuolio ekosistemoje neturi būti siekiamybė. Anot pranešėjo, startuoliui kur kas svarbiau orientuotis į tvaraus verslo klausimus. „Jeigu vienaragis bus pagrindinis jūsų startuolio tikslas, jūs turbūt greitu metu bankrutuosite“, – sako jis.
Pasak Anders Lentell, tvarus verslas yra finansinį stabilumą užtikrinantis įmonės modelis arba per ekologinį tvarumą gimstančios iniciatyvos, kurios, anot pašnekovo, jau nebėra prabangos ženklas įmonei, siekiančiai išskirtinio pasitikėjimo savo klientų tarpe.
„Mano nuomone, jeigu dienos pabaigoje tavo įmonė nėra finansiškai stabili, tu tiesiog neegzistuoji. Dažnai pastebiu, kad jauni startuoliai yra linkę manyti, kad didžiausias jų tikslas yra pritrauktas finansavimas. Tačiau svarbu suprasti, jog finansavimas, yra investicija, už ką tam tikras asmuo norės ateityje susigražinti savo pinigus. Tad svarbu tinkamai pasirinkti įmonės finansų strategiją, kuri leistų startuoliui augti ir be papildomų finansinių injekcijų“, – teigia A. Lentell.
„Startup Lithuania“ jau 7 metus Vilniuje organizavo tarptautinę startuolių konferenciją „Startup Fair. Change“, kuri vyko gegužės 30-31 dienomis Vilniuje. Jos metu, net 54 užsienio ir Lietuvos pranešėjai pasidalino vertingais patarimais kaip teisingai susikurti verslo plėtros į naujas rinkas strategiją, kaip atrasti startuolio auditoriją ir parduoti savo idėją, kodėl startuoliams svarbu turėti valdybos narius, kaip apsaugoti savo intelektinę nuosavybę ir kita. Pranešėjai taip pat papasakojo ir apie globalias startuolių tendencijas tokias kaip finansinės technologijos (angl. Fintech), kibernetinis saugumas (angl. Cyber Security), aptarė dirbtinio intelekto (angl. Artiffial Inteligence), blokų grandinės (angl. Blockchain) technologijas.