Elektronika.lt
 2025 m. sausio 5 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Sausio 3 d. 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
Sausio 2 d. 17:25
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną
Sausio 2 d. 14:27
Elektromobilių baterijos: pigesnės, efektyvesnės ir tvaresnės technologijos keičia rinką
Sausio 2 d. 11:30
Kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?
Sausio 2 d. 08:23
Kaip atnaujinti „HomePod“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Pareigūnai gali pasibelsti ir į jūsų duris: planuoja aplankyti 100 tūkst. būstų

Publikuota: 2019-04-12 19:28
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Gintarė Bakūnaitė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Prieš beveik metus Lietuvoje įsigaliojo reikalavimas, kuris numato, jog kiekviename gyvenamajame būste ir kiekviename jo aukšte turi būti įrengtas autonominis dūmų detektorius. Priešgaisrinės apsaugos pareigūnai jau antrus metus vykdo akciją, kurios metu lanko gyventojus ir apžiūri, ar jų būstai atitinka Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Prieš beveik metus Lietuvoje įsigaliojo reikalavimas, kuris numato, jog kiekviename gyvenamajame būste ir kiekviename jo aukšte turi būti įrengtas autonominis dūmų detektorius. Priešgaisrinės apsaugos pareigūnai jau antrus metus vykdo akciją, kurios metu lanko gyventojus ir apžiūri, ar jų būstai atitinka Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles.

Šiais metais planuojama aplankyti 100 tūkst. būstų, taigi nenustebkite, jei pareigūnai pasibels ir į jūsų duris.

Kol kas inspektoriai ir ugniagesiai geranoriški ir į svečius užsuka su tikslu šviesti gyventojus, o ne atlikti patikrinimą ir nubausti. Tiesa, skirti baudą, jei neturite dūmų detektoriaus, teisę jie turi.

Dūmų detektorius © VPGT
Dūmų detektorius © VPGT

Gyventojus lanko pagal pasirinktas teritorijas

Kaip DELFI teigia Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (PGV) Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas Giedrius Jasionis, akciją „Gyvenkime saugiai“ priešgaisrinės apsaugos pareigūnai pradėjo vykdyti dar praėjusiais metais. Ji tęsiama ir šiemet.

Paklaustas, kaip pareigūnai nusprendžia, kuriuos būstus pasibelsti, G. Jasionis aiškina, kad dažniausiai vizitai vyksta pasirinktose teritorijose.

„Tai vyksta labai paprastai. Mes, visi inspektoriai, susirenkame, padarome tokį trumpą aptarimą, kur mes eisime šiandien. Dažniausiai renkamės seniūnijas. Šiais metais mes daugiausiai važiuojame į Vilniaus rajono seniūnijas, nes praeitais metais mes didelį dėmesį skyrėme Vilniaus miestui, daug būstų aplankėme. Bet tai dar nereiškia, kad mes Vilniaus mieste nelankome gyventojų. Lankome, tik šiek tiek mažiau negu praeitais metais“, – teigia Vilniaus PGV atstovas.

Jo teigimu, 2017 m. situacija Lietuvoje buvo gerokai prastesnė, o dabar žmonių sąmoningumas esą didėja. Anot pašnekovo, autonominius dūmų detektorius šiuo metu yra susimontavę maždaug pusė šalies gyventojų.

„Mes vykdome akciją „Gyvenkime saugiai“ ir šios akcijos metu mes gyventojų nebaudžiame. Apie detektorius galiu pasakyti, kad tikrai situacija gerėja. 2017 m. buvo liūdnesnė situacija, buvo jaučiamas gyventojų pasipriešinimas, kad kam to reikia. Iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos eina ne vien inspektoriai, bet eina ir ugniagesiai, ir kiti dirbantys priešgaisrinėje tarnyboje, konsultuoja tuos gyventojus. Galiu pasakyti, kad jiems yra aiškinama, kad tai reikalinga dėl jūsų pačių saugumo, dėl jūsų vaikų, jeigu jūs norite, kad jūsų šeimos nariai nenukentėtų, neapsinuodytų dūmais arba, neduok Dieve, neuždustų gaisre, tai tie detektoriai jiems reikalingi, ne ugniagesiams“, – pabrėžia G. Jasionis.

O jei viešnagės metu detektoriaus neranda?

Pareigūnas aiškina, kad įsileisti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento darbuotojus nori ne visi lietuviai. Kas tada?

„Matot, kadangi tai yra ne prievartinis, o geranoriškas apsilankymas pas gyventojus, tai mes atsiklausiame, ar gyventojai norėtų, kad mes jiems suteiktume konsultaciją. Ar jie norėtų, kad mes pas juos užeitume. Konstitucija juos gina. Jeigu jie pasako, kad ne, mes nenorime ir tai nėra patikrinimas, nes atliekant patikrinimus mes teisių turime pakankamai, tai tada mes palinkime gero vakaro ir keliaujame prie kitų durų.“

Tais atvejais, jei pareigūnus į namus gyventojai įsileidžia, bet juose nėra dūmų detektoriaus, kaip sako G. Jasionis, jiems primenama apie galiojančius reikalavimus.

„Mes daugiau nieko nedarome, mes tiesiog pasakome gyventojui, kad yra toks reikalavimas ir vis tik tai reikia, kad jie įsirengtų tą detektorių. Dažniausiai gyventojai geranoriškai sutinka, niekas ten piktai nereaguoja, kad ką jūs čia mums aiškinate.

Visi kaip taisyklė sako, kad artimiausiu metu mes susimontuosime. Yra problema su senyvo amžiaus žmonėmis. Jeigu senyvo amžiaus žmonės turi vaikų, kurie atvažiuoja jų aplankyti, tai tie vaikai stengiasi sumontuoti savo tėvams detektorius, o jeigu senyvo amžiaus žmonės vieniši, tada yra problema. Kiek teko girdėti, jeigu toks gyventojas detektorių nusiperka, priešgaisrinės tarnybos darbuotojai mielai sumontuoja“, – tikina pašnekovas.

Namuose autonominius dūmų detektorius įsirengti vengiantys asmenys pažeidžia Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles. Ar oficialiai už tokį pažeidimą inspektoriai gali taikyti kokias nors sankcijas, ar tik draugiškai paprašyti būti sąmoningiems ir atsakingiems?

„Taip, tai yra geranoriškas prašymas iš mūsų pusės, nes akcentuoju, kad tai yra akcija. Jeigu jūs klausiate, ar mes turime teisę taikyti baudą, taip, mes turime teisę taikyti baudą. Mes tą misiją vykdome ne tam, kad nubaustume kuo daugiau žmonių, mes norime, kad gaisruose žūtų kuo mažiau žmonių arba dar geriau būtų, kad visai nežūtų“, – pabrėžia G. Jasionis.

Baudos, jo teigimu, yra tik kraštutinė priemonė. Vilniaus PGV Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas įsitikinęs, kad pakaks ir švietimo, sankcijų imtis nereikės. O šviesti lietuvius, jo įsitikinimu, reikėtų pradėti jau mokyklos suole.

„Bauda tai yra tiems, kurie iš dešimto karto nesupranta“, – akcentuoja pašnekovas.

Po gaisro apie detektoriaus nebuvimą praneša draudimo kompanijoms

Namuose įsirengti dūmų detektorių, sako G. Jasionis, nėra naujas reikalavimas: „Jis nėra atsiradęs 2018 ar 2017 m. Tai yra labai senas reikalavimas, bet jis buvo taikomas tik naujiems būstams. Dar iki 2000 m., kai mes priimdavome į eksploataciją daugiabučius namus, mes dar tais laikais reikalaudavome, kad juose būtų sumontuoti automoniai dūmų detektoriai. Bet matome, kad dabar gaisruose žūsta labai daug žmonių, uždūsta, tai priėmėme tokį gyventojams labai nepatinkantį sprendimą, kad vis tik tai reikėtų, kad tie detektoriai būtų kiekviename būste.“

Pagal dabartinius reikalavimus, primena pašnekovas, gyvenamajame būste turėtų būti bent vienas dūmų detektorius, pavyzdžiui, bendroje buto ar namo patalpoje – koridoriuje. Vis dėlto, geriausiai, pasak pareigūno, jei po dūmų detektorių būtų kiekviename gyvenamajame kambaryje ir koridoriuje.

Nors Priešgaisrinės apsaugos inspektoriai bausti žmonių neskuba, G. Jasionis atkreipia dėmesį, kad jei būste kiltų gaisras ir būtų nustatyta, kad jame nebuvo autonominio dūmų signalizatoriaus, tokią informaciją inspektoriai perduotų draudimo bendrovėms.

„Jeigu kyla gaisras ir gyventojas nebuvo įsirengęs tokio detektoriaus, tai mūsų gaisrų tyrėjai (pas mus yra kelių rūšių inspektoriai, yra ir tie inspektoriai, kurie patikrina gaisrų aplinkybes po kilusio gaisro – dėl ko kilo gaisras, kas kaltas dėl to kilusio gaisro, ar tai yra techninė priežastis, ar tai žmogus sukėlė), jeigu mato, kad būste nebuvo detektoriaus, savo dokumentuose pažymi ir, kai mūsų draudimas užklausia, ar detektorius buvo, tai, aišku, kad mes pranešame, kad to detektoriaus nebuvo.

Draudimas, atsižvelgdamas į mūsų pateiktą informaciją, greičiausiai mažina gyventojams išmoką. Tada tai jau yra pažeidimas, nes draudimas mūsų klausia, ar buvo nustatyta neatitikčių priešgaisrinės saugos taisyklių reikalavimams. Tada mes sakome, taip, detektoriaus nebuvo ir, jeigu jis būtų, galbūt gaisras būtų anksčiau pastebėtas, mažiau būtų sudegę, mažiau būtų nukentėję turto“, – aiškina Vilniaus PGV Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas.

DELFI primena kad detektorių įrengimą reglamentuoja Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės. Jose nuo praėjusių metų gegužės atsirado reikalavimas, kad dūmų detektoriai būtų įrengti kiekviename gyvenamajame būste. Nuo 1996 metų reikalavimas įrengti dūmų detektorius taikomas statomiems, rekonstruojamiems ir renovuojamiems būstams.

Viena pirmųjų Europoje privalomųjų dūmų detektorių reikalavimą priėmė Estija. Nuo 2009 metų šioje šalyje beveik tris kartus sumažėjo žūstančiųjų gaisruose skaičius. Daugiau nei prieš dešimtmetį šis reikalavimas buvo įvestas ir Prancūzijoje, Vokietijoje bei Didžiojoje Britanijoje. Latvijoje jis įsigalios 2020 metais.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama