Inovacijos, atsakingas vartojimas, kokybiškas ir subalansuotas poilsis – tokiomis aktualijomis jau gyvena ir moksleiviai, kurie kovo 28 d. Kaune vyksiančioje mugėje pristatys savo verslo idėjas. 43 moksleivių įkurtos bendrovės iš Lietuvos ir kitų Europos valstybių demonstruos pačių sukurtus novatoriškus įrenginius bei pristatys paslaugų teikimo modelius. Tai – vienas didžiausių jaunimo verslo skatinimo renginių Lietuvoje, kurį organizuoja „Lietuvos Junior Achievement“.
„Mūsų programa kasmet pasiekia apie 20 tūkst. mokinių, kurių vieni tampa jaunaisiais verslininkais, o kiti naudingus verslumo įgūdžius įdarbina pasirinkę kitą profesinį kelią. Kasmet vykstančiame konkurse moksleiviai stebina unikaliomis idėjomis, kurias jie ne tik sugalvoja, bet ir sugeba įgyvendinti. Pastebime, kad jaunieji verslininkai vis aktyviau naudoja naujausias technologijas, skiria daug dėmesio tvarumui. Jie nori kurti ekologiškus produktus. Tai leidžia tikėtis, kad vėliau tų pačių moksleivių sukurti verslai išlaikys tuos pačius principus ir laikysis aukščiausių socialinės atsakomybės standartų“, – teigia mugę organizuojančios ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė.
Dalyviai iš visos Europos
Kauno „Akropolyje“ vyksiančiame grandioziniame renginyje bus pristatomos geriausios moksleivių verslo idėjos ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Austrijos, Italijos, Norvegijos ir kitų valstybių.
Lietuviai idėjų turi labai įvairių. Pavyzdžiui, Kauno technologijų universiteto (KTU) gimnazijos moksleiviai pristatys „Goatrip“ – išmaniajam telefonui skirtą programėlę, kuri rekomenduoja netoliese esančias lankytinas vietas, pažymi neįgaliesiems pritaikytus objektus bei leidžia patogiai ir greitai suplanuoti išvykas su draugais ar šeima. Remdamasi anksčiau lankytų vietų informacija, „Goatrip“ parekomenduos naujas vietas, kurios vartotojui turėtų patikti.
Italijos moksleiviai pristatys šviežių daržovių ir vaisių „uberį“ – jie sukūrė schemą, sujungiančią maisto tiekėjus, gavėjus ir papildomai užsidirbti norinčius kurjerius. Latviai atsiveža iš perdirbtų ličio jonų baterijų pagamintą nešiojamą energijos šaltinį, kuriuo galima įkrauti mobiliuosius įrenginius. Šie energijos šaltiniai (angl. power banks) – atsparūs vandeniui ir kitam aplinkos poveikiui.
„Tikime, kad jauni ir verslūs žmonės, kurie susirinks Kauno „Akropolyje“ taps įkvėpimu ir kitiems, pagalvojantiems apie savo verslo pradžią. Tai ne tik puiki galimybė pamatyti, kuo gyvena šiandienos jaunuoliai, bet ir daugiau sužinoti apie netikėtus, kasdienybę palengvinančius ir globalias problemas sprendžiančius sumanymus“, – sako Kauno „Akropolio“ valdytoja Brigita Levenauskienė. Mugėje pristatomos ne tik verslo idėjos, bet ir jau veikiantys ir išbandyti prototipai. O kai kurie produktai netgi jau pardavinėjami.
Dominuoja tvarumas ir technologijos
Moksleivių verslo idėjos yra labai įvairios, tačiau daugelį jų sieja du esminiai aspektai – tvarumas bei technologijos. Jaunieji verslininkai suvokia ekologijos, socialinio įvaizdžio naudą ir tuo pačiu siekia panaudoti visas moderniausias technologijas.
„Ekologija mums labai svarbi – siekiame sumažinti vienkartinių gamtą teršiančių plastikinių maišelių naudojimą. Mūsų idėja – panaudoti tas medžiagas, kurias kiti jau išmestų. Kuriame daugkartinius medžiaginius maišelius, kuriuos galima naudoti įvairiausiems tikslams – ir kasdien apsipirkti parduotuvėje, ir savaitgalį naudoti kaip stiliaus atributą“, – teigia mokomosios mokinių bendrovės (MMB) „EkoPeral“ prezidentė Gabija.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) gimnazijos moksleivių įkurta bendrovė vykdo aktyvius pardavimus feisbuke, pirmasis produktas dienos šviesą išvydo jau prieš 3 mėnesius. Šiuo metu, kaip pažymėjo Gabija, jie investuoja į „EkoPeral“ maišelių žinomumą – kaip dovanas siunčia juos žinomiems žmonėms, nuomonės formuotojams, ir tikisi teigiamos jų reakcijos.
Alytaus šv. Benedikto gimnazijos MMB „KroKo Interactive“ idėja – įrankis darbuotojų atsipalaidavimui, panaudojant modernias technologijas. „Mes naudojame virtualios realybės akinius ir ausines. Mūsų sukurtoje programoje žmogus matys atpalaiduojančius vaizdus, klausysis specialių garsų, o papildomas įrenginys matuos jo atsipalaidavimo lygį. Programą kuriame, vaizdus ir garsus parenkame patys, tačiau visą įrangą įsigyjame iš patikimų tiekėjų“, – pasakoja bendrovės prezidentas Justinas. Jis tikino, jog mugėje kovo 28 d. jau parodys veikiantį prototipą.
Mugė vyks kovo 28 d. nuo 11.00 iki 16.30.