Kūrybingi ir technologijomis besidomintys gimnazistai iš Lietuvos rinkosi į antrus metus Vilniaus licėjuje organizuojamas technines kūrybos varžybas „TechHero 2019“. „Kur žiovauja ir klausosi, kur rašo ir kur kalbasi, kur buvo nuobodu dabar bus išmanu“ – tokią užuominą gavę moksleiviai per 4 valandas kūrė prototipus, padedančius pagerinti pamokų kokybę ar patobulinti mokyklos aplinką. Visais klausimais nuo mechanikos niuansų iki idėjos verslumo išgryninimo dalyviams padėjo Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) dėstytojai ir patyrę inžinieriai iš kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“.
Šiemet techninės kūrybos varžybose Vilniaus licėjuje susitiko 14 komandų iš įvairių Lietuvos miestų gimnazijų – Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Utenos, Elektrėnų ir Vilniaus, kurios rungėsi dėl kūrybiškiausios, inovatyviausios komandos vardo. Šia iniciatyva siekiama tarp mokinių skleisti praktinio mokymosi idėjas ir jų populiarumą, leidžiant pritaikyti turimas žinias praktikoje, padaryti naudingas kitiems ir taip prisidėti prie visapusiškai turtingos Lietuvos kūrimo.
Renginio atidarymo metu Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius pabrėžė, kad šis renginys yra vienas pirmųjų žingsnių būsimiems šalies specialistams, kurie galbūt sugalvos ką nors unikalaus ir jiems pavyks ateityje įgyvendinti savo idėjas. Jis džiaugėsi, kad ši iniciatyva tampa vis svarbesnė Vilniaus licėjaus bendruomenei, ir tikisi, kad ateityje ji bus ir toliau organizuojama.
„Šios jaunų ir talentingų moksleivių varžybos yra pirmas bandymas pasimatuoti inžinerijos profesiją, kuri yra įdomi ir kūrybinga. Kiekvienas tyrėjas gali įsitikinti, kad inžinierius gyvenime du kartus to paties darbo nedirbs. Nesvarbu, koks inžinierius bebūtų – mechanikos, elektronikos, statybų, transporto, aplinkos – ši profesija yra labai kūrybinga. Džiugu, kad skatinamas jaunų žmonių kūrybiškumas, kuriama erdvė savo idėjas paversti realybe bei įgyvendinti inovatyvius sprendimus, galinčius tapti perspektyviais startuoliais“, – teigė renginyje dalyvavęs VGTU Studijų prorektorius Romualdas Kliukas.
Pagrindinį prizą – droną ir 3 mėnesių narystę visai komandai VGTU „LinkMenų fabrike“ – laimėjo Vilniaus Žvėryno gimnazijos moksleiviai, kurie galės toliau vystyti hakatone sukurtą prototipą ir galbūt paversti jį realiu produktu. Komanda sukūrė įrenginį pavadinimu „Mokinio darbo vietos ergonomika“, kuris išmaniojo telefono pagalba padės mokiniams ir mokytojams palengvinti kai kuriuos mokymosi procesus. Šis prietaisas pagelbės, kovojant su neleistinu mobiliųjų telefonų naudojimu pamokų metu, praneš mokytojui, kad mokinys prašo pagalbos bei gebės įkrauti telefoną. Taip pat komanda paminėjo ir tolimesnes galimybes tokiam įrenginiui: su juo būtų galima lengviau balsuoti per pamokas ar žymėti mokinių lankomumą.
Varžybose visiems moksleiviams netrūko fantazijos – pristatytos idėjos išsiskyrė unikalumu ir kūrybiškumu. KTU gimnazija pagamino įrenginį, kuris reaguotų į apšvietimą ir reguliuotų klasėje esančias lempas, kad moksleiviams būtų patogu mokytis. Taip pat visus labai nustebino Vilniaus licėjaus komandos kūrinys – išmanieji suolai ir Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijos sukurtos išmaniosios kėdės, KTU inžinerijos licėjaus apyrankės kurtiesiems, kurios padėtų kurtiesiems integruotis į pamokas. Komisijos narius pralinksmino idėjos – Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos „garintojų medžiotojas“ ir Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos taisyklingos laikysenos ugdymo įrankis.
„TechHero 2019“ dalyviams talkino mentoriai, kurie padėjo įgyvendinti mokinių įrenginius. Mokiniams patarimų ir pagalbos negailėjo VGTU „LinkMenų fabriko“ mechanikos laboratorijos vedėjas Ričardas Lesčinskas, VGTU Elektronikos fakulteto prodekanas doc. dr. Dainius Udris, „Fima“ inžinieriai: Erminas Ambrasas ir Mindaugas Rušinskas.
Antrus metus iš eilės renginio partneris ir globėjas – VGTU „LinkMenų fabrikas“. Vilniaus licėjaus bendruomenė tikisi, kad šis renginys taps kasmetine tradicija, skatins techninės kūrybos kultūrą, žadins išradėjus tarp mokinių.