Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 23 d. 11:30
Atnaujinus ugdymo programas – spragos metodinėje medžiagoje ir skaitmeninių mokymosi aplinkų proveržis
Balandžio 23 d. 08:33
Išmanūs namai be streso: kaip technologijos padeda gyventi paprasčiau ir tvariau
Balandžio 22 d. 20:03
Asmeninis DI gydytojas, psichologas ir treneris – utopija ar ateitis?
Balandžio 22 d. 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
Balandžio 22 d. 14:44
DI kameros jau mato net ant kelių padėtus telefonus: kaip vairuotojams išmokti atsiplėšti nuo išmaniojo?
Balandžio 22 d. 11:14
Telefonas dingo, bet panikuoti neverta – ekspertas pataria, ką daryti
Balandžio 22 d. 08:12
Pasaulio ekonomikos forumas: talentų trūkumą Lietuvoje spręs perkvalifikavimas ir automatizacija
Balandžio 21 d. 16:54
Pažangūs sprendimai Turto banko pastatuose: sutaupyta 182 tūkst. eurų, automatizuotų sistemų sulauks dar daugiau objektų
Balandžio 21 d. 10:40
30–ąjį kartą „LITEXPO“ vyksiančioje parodoje „Balttechnika“ – susitikimas su garsiausiais pasaulio inžinerijos gamintojais
Balandžio 20 d. 16:22
Birštonas pristato mobiliąją programėlę gyventojams: dešimtys nuolaidų ir kurorto informacija telefone
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ant „Huawei“ mestas šnipinėjimo šešėlis: ar turi nerimauti ir jos įrenginių naudotojai Lietuvoje?

Publikuota: 2019-01-21 13:22
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Marius Monkevičius
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Kinijos technologijų kompanijos „Huawei“ vardas įsuktas į šnipinėjimo skandalų verpetą, kuris palietė ir Lietuvą. Visa ši istorija prasidėjo JAV, kurios kinus apkaltino galimai kuriant nesaugią įrangą. Nors kaltinimai itin rimti, tačiau visa ši istorija kol kas nėra pagrįsta akivaizdžiais „Huawei“ kaltės įrodymais. O ar yra dėl ko sunerimti lietuviams?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kinijos technologijų kompanijos „Huawei“ vardas įsuktas į šnipinėjimo skandalų verpetą, kuris palietė ir Lietuvą. Dėl šios bendrovės produkcijos galimai keliamų rizikų keli Seimo nariai jau kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą.

Žvelgiant globaliai, visa ši istorija prasidėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), kurios kinus apkaltino galimai kuriant nesaugią įrangą. Nors kaltinimai itin rimti, tačiau visa ši istorija kol kas nėra pagrįsta akivaizdžiais „Huawei“ kaltės įrodymais. O ar yra dėl ko sunerimti lietuviams?

Lietuvos bankas: prekybininkai negali imti mokesčio už atsiskaitymus mokėjimo kortelėmis

Keistas sutapimas

„Huawei“ vardas dėl galimai nesaugios įrangos gamybos ir bendradarbiavimo su Kinijos saugumo struktūromis itin garsiai ėmė skambėti 2018 m. Tuomet JAV metė šešėlį ant šios kompanijos ir paragino nebenaudoti „Huawei“ produkcijos.

Sutapimas ar ne, tačiau būtent pernai „Huawei“ pralenkė kompaniją „Apple“ ir tapo antra didžiausia išmaniųjų telefonų tiekėja, nusileisdama tik Pietų Korėjos milžinei „Samsung“. Neatmetama, kad būtent tai, kad jų flagmanas atsidūrė kinų užnugaryje, galėjo sujudinti amerikiečius imtis veiksmų atgauti prarasti pozicijas. Kadangi konkurencinė kova yra itin aštri, tam galėjo būti pasitelktos ir juodosios technologijos, kaip šiuo atveju – kaltinimai dėl galimai nesaugios įrangos. Žinoma, tai tėra viena iš versijų, kuri kol kas nėra nei galutinai įrodyta, nei paneigta.

Visgi kova išmaniųjų įrenginių rinkoje vyksta ne tik tarp „Apple“ ir „Huawei“. Akivaizdu, kad ši kova turi gerokai platesnį mastą. JAV prezidentas Donaldas Trumpas pernai paskelbė prekybos karą Kinijai. Tai iššaukė ir pačios Kinijos atsaką, dėl ko abi šalys „apsikeitė“ gerokai išaugusiais muito mokesčiais.

Ekonomikos ekspertai sutinka, kad tokia priešprieša tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų neabejotinai daro neigiamą įtaką globaliu mastu. Šiuo atveju JAV mestas šešėlis ant „Huawei“ vykstančio prekybos karo kontekste įgyja atspalvį, keliantį klausimų, ar visa tai nėra tarpusavyje susiję.

Ką žinome apie „Huawei“ įkūrėją?

Vaizdžiai teigiant, „Huawei“ produkcija Kinijoje yra tarsi „Apple“ prekės ženklas Amerikoje. Tai yra flagmanas, kurio įrenginių nori daugelis kinų, nes tai – prestižo simbolis. Pati „Huawei“ įvardijama kaip vienas sėkmingiausių Kinijos konglomeratų.

Tačiau mažai kas žino, kad ši bendrovė gyvuoja jau ilgiau nei tris dešimtmečius. Pasaulio kontekste ji tapo žinomesnė 2012-aisiais, kai ėmėsi išmaniųjų telefonų gamybos. Prieš tai „Huawei“ koncentravosi į infrastruktūrinę telekomunikacijų įrangos gamybą.

Šią kompaniją įkūrė buvęs Kinijos liaudies Išsilaisvinimo armijos inžinierius Renas Zhengfei. Būtent šis faktas bene dažniausiai minimas galimo „Huawei“ šnipinėjimo ir bendradarbiavimo su Kinijos valdžia kontekste, o pats R. Zhengfei įvardijamas kaip galimas jos parankinis.

Visgi dėl pastarojo fakto akivaizdžių įrodymų nėra, nors pats „Huawei“ įkūrėjas ir neslepia, kad remia Kinijos komunistų partiją. Visgi šią savaitę pasaulio žiniasklaidą jis patikino, kad „Huawei“ nedirba Kinijos valdžiai, bei šiai neteiktų jokių duomenų, net jei ji to pareikalautų. Tuo pačiu jis pridūrė, kad „Huawei“ niekada nebuvo sulaukusi tokio reikalavimo.

Rizikų gali būti

IT ekspertas Marius Pareščius neslepia, kad technologijų gamintojai savo produkcijoje iš tiesų gali įdiegti šnipinėjimo įrankius. Šiuo atveju galima kalbėti apie įrenginyje saugomas nuotraukas, vaizdo įrašus, susirašinėjimus, el. laiškus, pokalbius ir panašią informaciją.

„Tačiau kalbėdami apie tokius duomenis galime imti ir platesnį jų mastą, pavyzdžiui, vietos nustatymo GPS sistemą. Yra žinoma pavyzdžių, kai nors telefone buvo išjungta ši funkcija, tačiau skleidžiamas signalas parodė, jog paslapčia vietos sekimas vis tiek įjungtas“, – pasakojo M. Pareščius.

Tokie duomenys, anot eksperto, gali būti panaudoti įvairiems tikslams, pavyzdžiui, įvairiausių maršrutų sudarymui ar netgi karinių bazių tyrinėjimui. Pagrįsdami savo sprendimą šiais „langais“, kai kuriose šalyse atsakingi valdžios pareigūnai yra priėmę sprendimą atsisakyti „Huawei“ gaminamos produkcijos.

Lietuvoje tokio sprendimo dar nėra. Dėl šios priežasties Seimo nariai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą bei Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą, kurie turėtų padėti ištirti, ar iš tiesų yra pagrindo abejoti „Huawei“ produktų saugumu.

„Neatmestina galimybė, kad „Huawei“ technologinėje įrangoje paliktos vadinamosios landos, kurios ilgainiui gali būti panaudotos bandant prieiti prie informacijos, šnipinėjimo ar netgi sabotažo tikslams“, – aiškino A. Ažubalis.

„Huawei“ prašo įrodymų

2018 m. pabaigoje „Huawei“ išplatino oficialų pranešimą, kuriame sureagavo į iškeltas abejones dėl jų produkcijos saugumo.

Vertindamas metamus kaltinimus kompanijai, rotacijos tvarka skiriamas „Huawei“ valdybos pirmininkas Kenas Hu teigė: „Geriausia faktams leisti kalbėti už save. O faktas yra tas, kad „Huawei“ įrašai apie saugumą yra visiškai švarūs. Mes esame įsitikinę, kad kibernetinis saugumas yra pasaulinė problema. Tai visos pramonės klausimas, todėl mes jį turime spręsti visi kartu.“

Bendrovės atstovas pridūrė, kad „Huawei“ niekada neturėjo jokio rimto kibernetinio saugumo incidento, susijusio su jų pagaminta įranga.

„Net taikant patį griežčiausią reguliavimą ir jų pagrindu atliekant patikrinimus niekada nebuvo surasta įrodymų, kad mūsų įranga kelia grėsmę saugumui“, – akcentavo „Huawei“ valdybos pirmininkas. Jis pridūrė, kad sulaukusi nepagrįstų kaltinimų kompanija yra pasiryžusi apsiginti.


Alfa.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama