Gruodžio 4-5 dienomis biotechnologijų parodoje „BioFit“, šiemet surengtoje Lilio mieste, Prancūzijoje, Lietuvos tyrėjai, vienijami atviro mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros tinklo „Open R&D Lietuva“, pristato kuriamas technologijas ir teikiamas mokslo paslaugas tokiose srityse kaip personalizuota ir regeneracinė medicina, kamieninių ląstelių ir pažangi vaistų terapija, ikiklinikiniai ir klinikiniai tyrimai, molekulinės medicinos ir biofarmacijos technologijos, pažangi medicinos inžinerija ir veterinarija.
„BioFit“ paroda – vienas svarbiausių Europos renginių, skirtų skatinti akademinės bendruomenės ir pramonės bendradarbiavimą gyvybės mokslų srityje. Čia susitinka tyrėjai ir technologijų perdavimo specialistai, farmacijos įmonių ir biotechnologijų bendrovių atstovai. Užmezgami kontaktai vėliau dažnu atveju išsirutulioja į naudingas bendradarbiavimo sutartis.
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) kuruojamas „Open R&D Lietuva“ tinklas, suorganizavęs jungtinį Lietuvos mokslininkų vizitą į „BioFit“ parodą, sudarė sąlygas jiems prisistatyti.
Žaizdoms gydyti, regėjimui grąžinti
Kaip pasakojo „Open R&D Lietuva“ tinklo fasilitatorius Martynas Survilas, Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC), vienas „BioFit“ parodos dalyvių, pristato kelias iš daugelio sukurtų ir visiškai parengtų taikyti inovacijų biomedicinos ir biotechnologijų srityse – nuo dirbtinių ragenų iki inovatyvių antibakterinių dangų vaistų bei maisto pakuotėms. Tokiomis technologijomis galima pagreitinti žaizdų gijimą, grąžinti regėjimą, užtikrinti švarią ir saugią aplinką.
„Šioje mugėje siekiame pritraukti naujų industrinių partnerių, kuriems galėtume perduoti mūsų sukurtas technologijas, kad jos taptų prieinamos plačiajai visuomenei ir padėtų spręsti opias sveikatos problemas“, – patikino FTMC atstovas Karolis Stašys.
Inovatyvios medicinos centras (IMC) „BioFit“ parodoje pristato teikiamas paslaugas kaip atviros prieigos centras, ikiklinikinių bei klinikinių tyrimų centras, taip pat verslo inkubatorius. IMC atstovai ieško partnerių būsimiems projektams bei potencialių mokslinių tyrimų užsakovų.
Mažiausia pasaulyje analizės sistema
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai parodoje supažindina su atliekamais biofizikiniais tyrimais, taikomais bionanotechnologijų ir biomedicinos srityse. Modeliuojamas ir eksperimentiškai tiriamas elektrinių laukų poveikis ląstelių membranoms, elektroporacijos bei molekulių pernašos mechanizmai, elektrocheminiai procesai, vykstantys aukštosios įtampos impulsų metu, bei jų pasekmės, antinavikinių sistemų veikimo mechanizmai, tarpmolekulinės sąveikos elektriniuose laukuose ir be jų. Šiuos tyrimus galima taikyti navikų ir genų terapijai.
Parodoje taip pat pristatyti instrumentinės analizės metodai bei jų taikymas molekulinei biologinių objektų, sintetinių produktų ir aplinkos analizei. Pristatyta autonominė kompleksinių mišinių analizavimo sistema – automatizuotas kapiliarinės elektroforezės aparatas, tvirtinamas ant bepilotės skraidyklės, pasižymintis bekontakte laidumo detekcija ir galintis automatiškai paimti bandinių iš oro.
„Tai pati mažiausia pasaulyje visiškai automatizuota kompleksinių mišinių analizės sistema su bandinių paėmimo frakcija. Ji ypač svarbi tais atvejais, kai reikia tirti atokias ir pavojingas vietas“, – pažymėjo VDU atstovė Dalytė Mardosaitė-Busaitienė.
Dar viena „BioFit“ parodoje pristatoma VDU mokslininkų inovacija – miniatiūrizuotas kalorimetras, sukurtas ir adaptuotas instrumentas, skirtas matavimams veiklos vietoje, kur reikia nustatyti cheminių junginių grupes tirpaluose.
Daug dėmesio sulaukia „Voice Screen“
Įvairių inovacijų, pritaikomų biomedicinos sektoriui – informacinių technologijų sprendimų, programinės įrangos, implantų, protezų, naujų arba patobulintų medicinos įrankių, farmacijos technologijų bei inovatyvių odos priežiūros sprendimų, – „BioFit“ parodoje pristato Lietuvos sveikatos mokslų universitas (LSMU).
Pavyzdžiui, eksponuojama 2017 metais prof. Virgilijaus Ulozo grupės bendradarbiaujant su verslo įmone sukurta mobilioji programėlė “Voice Screen”. Įvairūs balso sutrikimai, užkimimas vargina beveik 10 proc. visų žmonių, todėl inovatyvus sprendimas sulaukia itin daug dėmesio.
„Užkimimas gali būti ankstyvas gerklų vėžio simptomas. Iš „App Store“ parsisiųsta mobilioji programėlė „iOS“ produktams „Voice Screen“ atlieka automatinę balso signalo analizę bei įvertinimą. LSMU tyrėjų sukurta inovacija padeda įvertinti riziką dar esant ankstyvai stadijai ir laiku nukreipti pacientą pas gydytoją“, – pabrėžė LSMU Plėtros tarnybos projektų vadovas Laurynas Jarukas.
Jau ketveri metai Lietuvos tyrėjai tarptautinėje mokslo, technologijų ir inovacijų rinkoje prisistato su „OPEN R&D Lietuva“ ženklu. Jis leidžia mūsų universitetams ir institutams, kaip vieno tinklo nariams, būti labiau matomiems tarptautiniame kontekste.
Didžiausias Baltijos šalyse inovacijų infrastruktūros, paslaugų ir kompetencijos tinklas „OPEN R&D Lietuva“, subūręs visus valstybinius universitetus, mokslinių tyrimų institutus, mokslo ir technologijų parkus bei atviros prieigos centrus, padeda susitikti moderniausias technologijas plėtojantiems Lietuvos tyrėjams su mūsų ir užsienio verslininkais, skatina jų bendradarbiavimą.
„OPEN R&D Lietuva“ tinklo nariai teikia daugiau kaip 2,5 tūkst. paslaugų inžinerijos ir informacinių technologijų, biomedicinos ir biotechnologijų, medžiagų mokslo, fizikinės ir cheminės technologijos, gamtos išteklių ir žemės ūkio srityse. Kad verslo įmonės galėtų lengviau susigaudyti toje mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros paslaugų gausybėje, MITA įkūrė „OPEN R&D Lietuva“ tinklo Kontaktų centrą. Jis padeda verslui greičiau surasti tinkamus žmones mokslo institucijose, sužinoti, kur galima užsisakyti reikalingas paslaugas, sudaro galimybes individualiems susitikimams.