Šiuos mokslo metus jau 58 Lietuvos mokyklos pasitinka su išmaniosiomis klasėmis, o daugiausia jų, net 45-ios, yra Kaune. Laikinoji sostinė nė neketina užleisti čempionės titulo: vien šiais metais Kauno mokyklose įrengta keturiolika naujų išmaniųjų klasių – daugiau nei visuose kituose miestuose kartu sudėjus.
Išmaniosiose klasėse įprastų disciplinų – matematikos, lietuvių kalbos, biologijos, geografijos ir kitų – mokoma naudojant šiuolaikines technologijas. Pasisveikinę su mokytoju, mokiniai šiose klasėse atverčia ne knygas ar sąsiuvinius, o kompiuterius lietimui jautriais ekranais. Mokosi jie ekrane stebėdami mokytojo atliekamus veiksmus, o gautas užduotis sprendžia tiesiai kompiuterio ekrane. Yra čia ir spartus belaidis interneto ryšys, kuriuo galima naudotis, jei nevyksta kontrolinis darbas ar mokytojas nedavė kitos susikaupimo reikalaujančios užduoties.
„Daugelis mokyklų turi informatikos klases, kuriose vaikai mokosi naudotis kompiuteriais, internetu. Tačiau šiais laikais vaikai dažnai ateina į mokyklą jau mokėdami naudotis technologijomis, kartais – net geriau nei mokytojai. Išmaniųjų klasių paskirtis yra kompiuterizuoti kitas disciplinas, kad vaikai gautų mokymosi medžiagą ir dirbtų su ja interaktyviai. Toks mokymosi procesas jiems yra priimtinesnis ir įdomesnis nei popierinių lapų pildymas, ir leidžia pasiekti geresnių rezultatų, kadangi visa tai primena tam tikrą žaidimo formą“, – sako „Telia“ IT produktų vadovas Deividas Švėgžda.
Visa išmaniųjų klasių įranga yra saugi ir pritaikyta mokymuisi: didelės ir raiškios išmaniosios lentos, tvirti kompiuteriai, nuo žalingo turinio ir kitų virtualių pavojų apsaugotas interneto ryšys, visą mokslams reikalingą medžiagą talpinanti debesija. Kuomet kompiuterių nereikia mokymuisi, jie sudedami į specialias įrangos saugojimui ir baterijų įkrovimui skirtas dėžes.
D. Švėgžda pastebi, kad į šias klases atėjusiems vaikams net akys ima blizgėti, o šypsenos siekia ausis, tačiau jomis džiaugiasi ne tik mokiniai. „Tėvai tokias klases turinčias mokyklas laiko modernesnėmis, patrauklesnėmis, be to, jie įžvelgia naudą, kad vaikai nemokamai gauna skaitmeninius pratybų sąsiuvinius. Tai – nauda ir pačioms mokykloms, kurios vienos su kitomis konkuruoja, siekdamos pasiūlyti geresnę kokybę, patrauklesnę mokymosi aplinką“, – teigia jis.
Ir nors iš pradžių mokytojai į naujoves žvelgia atsargiai, po kelių dienų mokymų, perpratę išmaniosios klasės veikimo principus ir jų valdymo subtilybes, jie taip pat įvertina suteikiamą naudą. Tai – ne tik didesnis mokinių įsitraukimas, bet ir lengvesnis darbas patiems mokytojams, mat didelės dalies mokinių atliktų užduočių jiems nebereikia tikrinti, tai už juos atlieka sistema.
„Technologijos jaunajai kartai yra patrauklios, jie auga kartu su jomis. Mokiniai visada laukia, kada galės naudotis kompiuteriu – jiems tai naudinga ir įdomiau nei skaityti ar konspektuoti tai, ką sako mokytojas. Tačiau šiose klasėse mokosi ne tik mokiniai, bet ir mokytojai: įsisavinti naująsias technologijas, integruoti jas į mokymo procesą. Vyksta abipusis mokymasis“, – sako Kauno Veršvų gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ūkiui Andrius Cechanavičius.
Ši gimnazija jau anksčiau yra įsirengusi ne tik išmaniąją klasę, bet ir kelias robotikos klases, kūrybines laboratorijas. Šįmet nauja išmanioji klasė atidaryta šviežiai pastatytame gimnazijos filiale, Romainių pradinėje mokykloje. Moderniai įrengtame pastate siekta ir patiems mažiausiems sudaryti galimybes mokytis ne tik patogiai, bet ir šiuolaikiškai – mokėdami naudotis naujausiomis technologijomis, ateityje jie galės patys jas kurti ir įgyvendinti ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį keičiančias idėjas.
„Telia Lietuva“ kartu su partneriais išmaniąsias klases yra įrengusi Gargžduose, Kaune, Klaipėdoje, Radviliškyje, Rokiškyje, Šiauliuose, Šilutėje ir Vilniuje, dar viena tokia klasė įrengta JAV sostinėje Vašingtone.