Dauguma Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių neplanuoja informacinėms technologijoms (IT) skiriamo biudžeto. Tai parodė IT valdymo sprendimus tiekiančios bendrovės CA užsakymu tyrimų bendrovės RAIT atlikta smulkių ir vidutinių (iki 50 darbuotojų) įmonių apklausa.
Dauguma neplanuoja
Tyrimo duomenimis, 78 proc. iki 50 darbuotojų turinčių Lietuvos įmonių iš viso neplanuoja išlaidų IT. Tik penktadalis – 19 proc. – šių įmonių planuoja išlaidas IT vieneriems metams į priekį.
„Tyrimas parodė, kad išlaidos IT paprastai nėra sudedamoji smulkių įmonių išlaidų planavimo dalis. Tik 3 proc. vadovų planuoja IT biudžetą dvejiems ar daugiau metų į priekį“, – sakė CA atstovas darbui su partneriais Baltijos šalyse Paulius Dubinskas.
2007-ųjų išlaidas IT didins kas ketvirta įmonė
Nors konkrečių IT biudžetų daugelis iki 50 darbuotojų turinčių įmonių nėra nusimatę, tam tikrus ateinančių metų išlaidų IT pokyčius apklausti vadovai įvardino. Apie 31 proc. respondentų teigė, kad įmonės IT biudžetas kitais metais nesikeis, 25 proc. įmonių biudžetą didins, o 29 proc. vadovų dėl biudžeto pokyčių apklausos metu dar nebuvo apsisprendę. Mažinti IT skiriamą biudžetą žadėjo 15 proc. smulkių ir vidutinių įmonių.
Svarbiausios vadovų išskirtos IT sritys įmonėje – duomenų apsauga (44 proc. respondentų) bei interneto ryšys (31 proc.). Ateinančiais metais šioms sritims finansuoti bus skiriamas didžiausias nedidelių įmonių dėmesys.
Neskiria lėšų IT specialistų mokymui
Nedaug kompiuterių turinčios smulkios ir vidutinės įmonės paprastai palyginti atsainiai žvelgia į IT specialistų kvalifikaciją. Šių specialistų mokymui didžioji dalis (87 proc.) respondentų prisipažino neskirianti lėšų. Pasak P. Dubinsko, šiais technologinių pokyčių laikais įmonėms reikėtų arba investuoti į šių darbuotojų kompetencijos ugdymą, arba bendradarbiauti su IT įmonėmis, kurios galėtų konsultuoti arba tiekti paslaugas.
Apklausos duomenimis, IT prižiūrinčių išorinių įmonių paslaugomis naudojasi 27 proc. apklaustų smulkaus verslo įmonių. Net 45 proc. iš viso neturi IT prižiūrinčio asmens, 13 proc. paskiria tokią atsakomybę vienam iš darbuotojų, likę 15 proc. samdo specialistą ne visai darbo dienai.
Pusė vadovaujasi patarimais
„Apklausa parodė, kad pusė (50 proc.) smulkių ir vidutinių įmonių, priimdamos sprendimus dėl IT, dažniausiai vadovaujasi patarimais. 36 proc. pataria aptarnaujančios išorinės kompanijos specialistai. Tačiau likusiai daliai, galima numanyti, pataria draugai, kolegos ir kiti, nebūtinai turintys pakankamai IT žinių. Pasitikėdamos jais, smulkios įmonės rizikuoja investuoti neefektyviai. Kaip rodo praktika, optimaliai investuoja kompanijos, kurios turi aiškius verslo tikslus, planingai ieško juos atitinkančių IT valdymo sprendimų ir nevengia konsultuotis su IT sprendimų ar paslaugų tiekėjais“, – sakė P. Dubinskas.
Didžiojoje daugumoje – 92 proc. – įmonių sprendimus dėl įmonės IT infrastruktūros (naujos techninės ar programinės įrangos įsigijimo) priima direktorius. Už IT atsakingas darbuotojas arba pažįstami IT specialistai priima sprendimus 6 proc. įmonių, 2 proc. sprendimų priėmimas tenka išorinei IT ūkį administruojančiai įmonei.
***
Šių metų spalį tyrimų bendrovės RAIT atliktoje apklausoje dalyvavo 211 Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo įmonių, turinčių iki 50 darbuotojų. Atsitiktinė atranka pagal Lietuvos įmonių sąrašą reprezentuoja visų Lietuvos smulkių ir vidutinių įmonių (iki 50 darbuotojų) nuomonę.