Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

ICO – rizikinga, tačiau atsiperkanti investicija?

Publikuota: 2018-08-23 18:35
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Praėjusiais metais kriptovaliutų platintojai pasaulyje surinko net 4,9 mlrd. eurų, o lietuvių vystomi projektai tokiu būdu pritraukė apie 400 mln. eurų investicijų. Akivaizdu, kad pirminis kriptovaliutos siūlymas tampa vis reikšmingesniu finansavimo šaltiniu – beveik 30 proc. viso praėjusių metų finansavimo atkeliavo būtent iš jo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Praėjusiais metais kriptovaliutų platintojai pasaulyje surinko net 4,9 mlrd. eurų, o lietuvių vystomi projektai tokiu būdu pritraukė apie 400 mln. eurų investicijų. Akivaizdu, kad pirminis kriptovaliutos siūlymas (angl. Initial Coin Offering, ICO) tampa vis reikšmingesniu finansavimo šaltiniu – beveik 30 proc. viso praėjusių metų finansavimo atkeliavo būtent iš jo.

Tačiau jau atsiskleidė ir neigiama ICO pusė – vis dar pilkojoje zonoje esanti sritis niekaip neįpareigoja idėjos autorių įgyvendinti pažadų. Apie ICO galimybes ir iššūkius tiek startuoliams, tiek investuotojams, taip pat reguliacinius pokyčius bus diskutuojama didžiausiame Baltijos šalyse technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH! rugsėjo 20 d.

ICO – rizikinga, tačiau atsiperkanti investicija?

Įkvepiantis lietuvių pavyzdys

Vienas ryškiausių lietuvių ICO sėkmės pavyzdžių yra startuolis „Lympo“, kurio bendraįkūrėja ir vadovė – į Lietuvą po dešimties Vokietijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje praleistų metų grįžusi lietuvė Ada Jonušė. „Lympo“ ji įkūrė drauge su Mariumi Šilesnkiu ir Tadu Mauruku.

„Blockchain“ technologija paremtas verslas per pirminį kriptovaliutos siūlymą pritraukė daugiau kaip 10 mln. eurų. „Lympo“ vizija – sukurti šia technologija grįstą ekosistemą, sujungiančią trenerius, sveika gyvensena suinteresuotus žmones, fitneso aplikacijas, sveikatingumo verslus.

„Lympo“ istorija prasidėjo nuo to, kai kineziterapeutas Laurynas Gumbis pasišovė išgydyti paciento skaudamą nugarą. Jam daug laiko stiprinant raumenis, gimė idėja padėti būti sveikiems kuo daugiau žmonių. Laurynas visada turėjo svajonę, kad kiekvienas, norintis pradėti sportuoti, siekiantis sporto aukštumų ar kovojantis su skausmais, galėtų kuo lengviau gauti specialisto patarimų. Tuo pačiu metu aš žvalgiausi naujos pradžios ir ši svajonė pasirodė verta mesti viską ir nerti į nežinomus startuolių vandenis“, – pasakojo viena iš bendraįkūrėjų A. Jonušė.

„Lympo“ idėjos įkvėpta bendrovė kuria programėlę, kuri jau šį rugsėjį „Danske Bank Vilniaus maratono“ metu fizinį vartotojų aktyvumą pavers į „Lympo“ žetonus – LYM, kuriais „Lympo“ ir partnerių parduotuvėse bus galima atsiskaityti už prekes ir paslaugas arba išsikeisti juos į dolerius ar eurus. Per pastaruosius tris mėnesius „Lympo“ išaugo nuo 3 iki 40 žmonių komandos Lietuvoje, Vokietijoje, JAV, Prancūzijoje, Korėjoje, Kinijoje ir Japonijoje bei ruošiasi programėlės startui JAV.

Žinoma, yra ir daugiau lietuvių startuolių pavyzdžių, kuriems pavyko surinkti finansavimą panaudojant ICO, tarp tokių galima paminėti „Bankera“, „Monetha“, „Debitum Network“.

„Lietuviai suburia talentingas, pasitikėjimą globaliu mastu sukuriančias komandas, sugeneruoja stiprias idėjas. Ilgą laiką neturėję priėjimo prie globalių finansavimo šaltinių, mūsiškiai greitai įvertino galimybes surinkti finansavimą per ICO procesą. Globalūs skaičiavimai rodo, kad Lietuva yra numeris vienas pasaulyje pagal vienam gyventojui tenkančius finansus, surinktus viešojo kriptovaliutų siūlymo budu“, – sakė europarlamentaras, renginio #SWITCH! sumanytojas ir rengėjas Antanas Guoga.

Pasak jo, kilęs ICO vajus pritraukė lietuvių komandoms globalų finansavimą, tačiau ne iš karto tai tapo tiesiogine nauda Lietuvai. „Labai džiugu, kad šioje srityje lyderystę rodo mūsų finansų ir inovacijų politikos sprendimų priėmėjai, daug ir atvirai bendraujantys su vietos ir tarptautiniais startuoliais, vystančiais projektus blokų grandinės technologijoje“, – pabrėžia A. Guoga.

Augantis ICO populiarumas

Kilusi banga investuoti į ICO – neatslūgsta. Pasak Gibraltaro finansų centro vyresniojo vadovo Paulas Astengo, gauti paramą savo verslo plėtrai tradiciniais būdais – rizikų fondai, pirminis viešas akcijų siūlymas (angl. Initial Public Offering, IPO) – nebėra toks patrauklus. Tai lėmė, kad ICO šalininkų gretos ėmė sparčiai didėti, o startuoliai – ieškoti kitokių verslo finansavimo būdų.

„ICO yra vienas iš paprasčiausių būdų startuoliams gauti pradinį kapitalą ankstyvoje verslo vystymo stadijoje. Jei idėja patraukli ir ja žmonės patiki – investuotojai gali padėti pamatus sėkmingai augančiai įmonei. Žinoma, jie yra labai reiklūs – vos skyrę pinigų į vieną ar kitą projektą, jau nori grąžos“, – atkreipia dėmesį P. Astengo.

Maža to, augantis ICO populiarumas itin vertingas tokioms mažoms šalims kaip Gibraltaras ar Lietuva. Kriptovaliutų pagrindu besikuriantys verslai yra tramplinas į globalią rinką bei padeda lengviau privilioti stiprius specialistus ir įmones čia investuoti.

„Tokios šalys negali sau leisti statyti didelius automobilių fabrikus, gamyklas, todėl ICO puiki alternatyva kurti ekonominę naudą valstybei. Jos įprastai turi palankią teisinę bazę, dinamišką rinką, reikiamus žmones, gali greitai ir „teisingai“ priimti sprendimus“, – sako Gibraltaro finansų centro vyresnysis vadovas.

Skaidresnė terpė investuoti

Vis dėlto pats ICO teisinis reguliavimas dar yra pilkojoje zonoje, kai nėra aiškiai apibrėžtų įsipareigojimų, saugiklių, o ir visas finansavimo principas šiek tiek primena „aukos“ davimą.

Toks principas ir naudingas, ir rizikingas abiem šalims. Iš vienos pusės, nereikia mokėti didelių mokesčių, transakcijos vyksta tiesiogiai „investuotojas – projektas“, o sėkmės atveju grąža investuotojui gali būti didelė. Iš kitos pusės, pinigai gali būti „išmesti į orą“, nes pasitaiko nemažai projektų, kurie yra tik jaukas gauti pinigų, pasipelnyti. Startuoliai neįsipareigoja padaryti tai, kas buvo pažadėta, arba kad bendrovė naudos pinigus konkrečiai produktui sukurti.

Tačiau ši situacija keičiasi – neseniai Finansų ministerija paskelbė, kad Lietuva yra viena iš pirmųjų Europos Sąjungos (ES) šalių, parengusi išsamias gaires skaidresnei ICO projektų veiklai užtikrinti. Tai reiškia, kad ICO dalyviai įgauna daugiau įsipareigojimų ir savisaugos, kas, pasak Lietuvos Respublikos finansų ministro Viliaus Šapokos, padės pritraukti užsienio investicijų.

„Mūsų išskirtinumas – rimtas požiūris į finansinių technologijų plėtrą ir rizikų valdymą. Parengtas naujas ICO reguliavimas apsaugos investuotojus nuo galimų finansinių rizikų, kurių yra daug, todėl privalome jas suvaldyti. Beje, Lietuvoje kuriama inovacijoms draugiška reguliacinė aplinka – išskirtinai spartus licencijavimo procesas, įvairūs palengvinimai ne ES kvalifikuotiems specialistams įsidarbinti Lietuvoje bei skiriamos paskatos startuoliams“, – dėsto V. Šapoka.

Kitose didžiosiose šalyse kaip JAV ir Kinija pozicija dėl ICO ryškiai išsiskiria. Kinijos centrinis bankas uždraudė kriptovaliutas, o JAV stringa ties klausimu, kada ICO patenka į vertybinių popierių reguliavimo sritį, o kada ne. Tuo tarpu ES nėra suformuotas bendras požiūris į naują finansavimo kryptį.

Svarbu įvertinti rizikas

Nors Lietuva paskelbė naują reguliavimą, daugumoje kitų šalių ICO procesai vyksta pakankamai chaotiškai. Nuspėti, koks ICO projektas veiks, o koks ne, praktiškai, neįmanoma, tačiau, kaip teigia Gibraltaro finansų centro vyresnysis vadovas Paulas Astengo, kertinį vaidmenį lemia įsitraukimas.

„Visų pirma, reikia domėtis, koks tai projektas, komanda, finansai. Ar jos vykdytojai turi „teisingą“ suvokimą, kaip pradėti ir valdyti verslą, žino keliamus reikalavimus kapitalui. Kitas svarbus aspektas – teisės aktų išmanymas. Reikia išsiaiškinti, ar reikalinga licencija, ar egzistuoja kokie nors įstatymų apribojimai, ar galima samdyti žmones, turinčius reikalingus techninius įgūdžius. Jei nors vienas iš šių dalykų pražiūrėtas – projektas gali žlugti“, – įžvalgomis dalijasi P. Astengo.

Ekspertas įsitikinęs, kad startuoliai, kuriantys technologiškai sudėtingą produktą nuo nulio, turi palaikyti itin glaudų ryšį su investuotojais. Tokių projektų įgyvendinimui gali reikėti pusmečio ar net daugiau, todėl ICO iniciatoriai turi viešinti savo veiksmus nuo pat pradžių ir kuo plačiau.

„Nemažai kompanijų rengia seminarus, konferencijas visame pasaulyje, pristato potencialiems investuotojams savo idėją ir kaip ketina ją realizuoti. Be abejo, labai svarbu susitikti su žmonėmis, supažindinti juos su komanda, išsamiai ir aiškiai pristatyti projekto procesus, eigą. Tą patį sėkmingai galima daryti ir per socialinius tinklus, pavyzdžiui, „LinkedIn“, – teigia ekspertas iš Gibraltaro.

Diskusija „Ar visi ICO geba vykdyti savo verslo planą?“ nuo 11 val. #SWITCH! profesionalų programoje diskutuos ne tik P. Astengo, A. Jonušė, bet ir Mindaugas Glodas, „Nextury Ventures“ generalinis direktorius, Albertas Isola, Gibraltaro finansinių paslaugų ministras, Mārtiņš Libertš, „Debitum Network“ įkūrėjas ir vizionierius.

#SWITCH! – ketvirtus metus iš eilės vykstantis didžiausias Baltijos regione moderniųjų technologijų ir verslumo renginys. Renginyje įkvepiančia patirtimi dalijasi Lietuvos ir užsienio verslo bei visuomenės lyderiai, startuolių kūrėjai, vizionieriai, politikai. #SWITCH! pagrindinis tikslas – pasiekti, kad į Lietuvą ateitų pažangios idėjos, technologijos, padėsiančios lietuviams kurti šiuolaikišką valstybę, gebančią konkuruoti pasaulyje.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama