Atsidūrę vaikų rankose ar netyčia pasipainioję jų kelyje skyla, dūžta, būna sulaužomi ar apliejami 1 iš 10 išmaniųjų įrenginių. Draudikai atkreipia dėmesį, kad iš dalies ar net negrįžtamai įrenginius vaikai sugadina visiškai netyčia, o dažniausias įrenginių pažeidimas – dužęs ekranas.
Išmanieji įrenginiai pažeidžiami atsitiktinai
Draudimo bendrovės BTA specialistai išanalizavę išmaniųjų įrenginių žalų statistiką nuo 2016 m. pradžios pastebėjo, kad didžioji dalis įrenginių buvo pažeisti namuose vaikams tiesiog bėgant pro šalį, nepastebėjus ir atsisėdus ant jų, užkliudžius įkroviklio laidą ir taip numetus prietaisą ant žemės. Vidutiniai nuostoliai tokiais atvejais siekia 500 eurų.
„Dažniausiai įrenginius vaikai sugadina iš neatsargumo, stokodami pastabumo. Pastebėjome, kad dažnai žalos įvyksta tikrai ne pačiam vaikui naudojantis išmaniuoju telefonu ar planšete, o užsiimant savais reikalais: bėgiojant, žaidžiant, judant. Tokiomis aplinkybėmis kelią itin lengvai „pastoja“ ne vietoje ar neatsargiai paliktas įrenginys, kuris galiausiai ir nukenčia“, – sako BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Marekas Ernestas Goliančikas.
Pasak M. E. Goliančiko, sprendžiant pagal registruotų žalų aprašymus, galima pastebėti įdomią Lietuvos būstų interjerų detalę – mėgstami nedideli lengvi staliukai. Dažnai kartojasi atvejai, kuomet vaikas bėgdamas užkliudo ar tiesiog atsiremia į tokį staliuką, jis nukrenta, o drauge ant grindų nuslysta ir mobilieji telefonai ar kiti išmanieji įrenginiai.
„Net jei toks staliukas įrengiamas ir labai patogioje vietoje, išmaniuosius prietaisus geriau laikyti ant stabilesnių, vaiko svoriui atsparesnių baldų. Tobulu atveju derėtų pasirinkti aukščiau esančią stabilią plokštumą. Rodos, įprasta ir normalu, kad vaikščioti pradėjęs vaikas atsidarinėja stalčius, spinteles, orkaitę ir dėl to būtina imtis adekvačių saugumo priemonių. To tėvai nekvestionuoja. Tačiau vaikui augant kyla savi iššūkiai į kuriuos taip pat būtina atsižvelgti, o atsargumo bei saugumo priemonės tai pat turi keistis, atitikti vaiko amžių“, – teigia M. E. Goliančikas.
Dar vienas priešas – vanduo
Išmaniuosius įrenginius vaikai taip pat apipila suaugusiems nešama kava, netyčia įmeta į vonią. Pernai rudenį draudimo bendrovė administravo atvejį, kuomet vaikas sąmoningai įmetęs į drabužių skalbyklę išskalbė iškart du išmaniuosius telefonus. Po tokio išbandymo vienam telefonui skilo ekranas, kitas – visiškai nebeįsijungė. Tėvų patirta žala siekė 400 eurų.
„Jei nuo dūžių įrenginius bent iš dalies gali apsaugoti ant ekrano klijuojamos specialios apsaugos ar prietaiso kampus patikimai įmobilizuojantys dėklai, tai vanduo praktiškai nepalieka jokių šansų. Ant įrenginio išpilti saldūs ar karšti gėrimai, karštas vanduo su šarminiais detergentais skalbyklėje negrįžtamai sugadina vidines išmaniųjų įrenginių sistemas bei pradangina juose esančią informaciją“, – sako M. E. Goliančikas.
M. E. Goliančikas atkreipia dėmesį, kad išmanieji įrenginiai vonios kambaryje ne toks jau ir retas dalykas. Dalis tėvų juos naudoja vaikų dėmesiui maudynių metu koncentruoti.
„Susiduriame su tuo, kad vonioje išmanieji įrenginiai paliekami vaikams, kad jie žaistų žaidimus ar žiūrėtų filmukus. Taip įrenginiai ir atsiduria vandenyje, o kartais – iškrenta bei sudūžta ant vonios plytelių. Tai yra ir neapdairu, ir nesaugu, o maudynių metu derėtų surasti vaikams kitų saugių užsiėmimų bei žaidimų“, – tvirtina specialistas.
Bazinė apsauga – būtina
Draudikų teigimu, įsigyjant išmanųjį įrenginį būtina iš karto pasirūpinti ir jo bazine apsauga: patikimu dėklu, nuo skilimų ekraną apsaugančia danga.
„Suplanavę įsigyti telefoną ar planšetę investuokite ir į įrenginio apsaugą. Visų pirma, įsigykite patikimą dėklą. Ir šiuo atveju svarbiausia ne grožis, o patikimumas. Pirmenybę teikite kietesniam ir patvaresniam, o ne minkštam silikoniniam dėklui. Įsitikinkite, kad bus tinkamai apsaugoti įrenginio kampai. Ekraną nuo skilimo ar sudužimo pakankamai gerai apsaugo specialūs stikliukai, kuriuos užklijuoti geriau patikėkite salone dirbančiam specialistui. Gali būti, kad tai padarius neįgudusiam žmogui, liečiamas ekranas praras dalį jautrumo“, – pataria M. E. Goliančikas.
Taip pat rekomenduojama įrenginius tiek įkrovimo metu, tiek jų nenaudojant laikyti ant stabilių paviršių, sunkių baldų, pakeltus šiek tiek aukščiau, kad jų nepasiektų ar už įkroviklio laido neužkliūtų vaikai.
Laidus taip pat patariama patikimai pritvirtinti ar net paslėpti, nepalikti jų atvirose vietose, kai įrenginiai įkraunami. Praktika rodo, kad mažieji juos dažnai užkabina ir kartais vienu metu paskui save nusitempia ne tik telefoną, bet ir šalia įkraunamą planšetę ar net nešiojamąjį kompiuterį.