Baigėsi žaliųjų technologijų (angl. cleantech) konkurso „ClimateLaunchpad“ nacionalinis etapas Lietuvoje. Septynios komandos iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Tauragės apsk. varžėsi dėl geriausių TOP-3 idėjų titulo ir galimybės atstovauti Lietuvai tarptautiniame tvariųjų idėjų konkurso finale Škotijoje. Ar lietuvių idėjos šiemet vėl bus įvertintos pasauliniu lygiu?
Rugpjūčio 10 d. vykusiame nacionaliniame finale komandos pristatė savo žalias verslo idėjas, atskleidė jų inovatyvumą, technologinį potencialą, įtaką visuomenei, galimybes plėsti rinką. Daugiausia dėmesio buvo skiriama teigiamam verslo idėjų poveikiui aplinkai ir galimybėms praktiškai prisidėti prie klimato kaitos stabdymo.
Komisija išrinko TOP-3 idėjas. Pirmąją vietą laimėjo „Biovala“ komanda, kuri pasiūlė inovatyvų užterštų teritorijų valymą uždaro ciklo principu. Jų siūloma inovatyvi idėja leidžia teritorijas išvalyti pigiau nei trandiciniais metodais, be to – nedarko kraštovaizdžio. Antrąją vietą užėmė „Hemp Cup“ komanda. Jos nariai kuria technologiją, leisiančią pakeisti neperdirbamus vienkartinius puodelius. Komandos siūlomas produktas – organiški puodeliai, pagaminti iš kanapių pluošto. Trečiosios vietos laimėtojai – „Popa Boat“ komanda, siekianti į rinką įvesti inovatyvią vandens transporto priemonę. Jie siūlo išmanų, saulės energija varomą „katamaraną“, kurį būtų galima išsinuomoti tiek poilsiui, tiek kelionei iš taško „A“ į tašką „B“. Finalo metu pirmosios vietos laimėtojai – komanda „Biovala“ – taip pat buvo apdovanoti specialiu prizu. Prieš išvykdami į tarptautinį finalą komandos nariai turės galimybę susitikti su Didžiosios Britanijos ambasadore Lietuvoje Claire Lawrence.
Komandas finalo metu vertino „Lietuvos energija“ inovacijų projektų vadovas Andrius Šliužas, verslo angelų tinklo „LitBAN“ iniciatorius ir valdybos narys Gytenis Galkis, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė Laima Kaušpadienė, Baltijos aplinkos forumo Lietuvoje darnaus vystymosi politikos specialistė Audronė Alijošiūtė ir UAB „Saulės grąža“ direktorius Tomas Šimanauskas.
Trys geriausiomis pripažintos Lietuvos komandos iškovojo teisę atstovauti Lietuvai lapkričio 1–2 d. Edinburge, Škotijoje vyksiančiame didžiajame žaliųjų idėjų konkurso finale, kuriame komandos rungsis dėl geriausių žaliųjų idėjų titulo ir specialiai įsteigtų prizų. Dešimties „ClimateLaunchpad“ didžiajame finale geriausiai pasirodžiusių komandų laukia 18 mėnesių trukmės verslo akseleravimo programa žaliųjų idėjų vystymo verslo akseleratoriuje „Climate-KIC Accelerator“. Pirmosios vietos nugalėtojui taip pat bus įteiktas 10 000 EUR piniginis prizas, antrosios vietos laimėtojui – 5 000 EUR, o trečiosios – 2 500 EUR piniginis prizas.
Du mėnesius trukusios programos „ClimateLaunchpad“ metu dalyviai mokėsi verslo vystymo pagrindų ir savo žinias gilino 2 dienų trukmės mokymų stovykloje (Bootcamp) kartu su verslininku, pasaulinio lygio švariųjų technologijų ir tvarumo ekspertu Michael Goodfellow. Taip pat dalyviams buvo surengtos mokymų ir konsultacijų sesijos, kurių metu jie grynino savo žaliojo verslo idėją, tobulino verslo modelį, tyrė rinką ir ruošėsi savo projekto pristatymui nacionaliniame finale.
„Būtina skatinti naujas ir inovatyvias idėjas bei padėti idėjų autoriams pasiekti rinką. Tai vienas iš būdų, kuriuo galime atskleisti Lietuvos švariųjų technologijų potencialą ir taip prisidėti prie tvarios plėtros. Švariųjų technologijų sprendimai yra pagrindas sėkmingam ateities verslui. Ankstesnių metų patirtis rodo, kad Lietuvių idėjos yra lygiavertės varžytis su kitais novatoriais Europoje ir ne tik. Nekantriai laukiame rudens, kai lietuvių komandos vėl pristatys save visam pasauliui“, – teigė Laima Kaušpadienė, programą „ClimateLaunchpad“ Lietuvoje įgyvendinančio Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė.