Elektronika.lt
 2024 m. spalio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 7 d. 20:19
Wi-Fi 7 – ateities belaidis internetas
Spalio 7 d. 18:24
Galvojate, kad elektriniai automobiliai atsirado tik dabar? Jūs labai stipriai klystate
Spalio 7 d. 16:41
„Philips“ pristato naują verslo monitorių linijos papildymą: naujasis modelis pasiūlys viską, ko gali prireikti
Spalio 7 d. 14:50
Nykstantis internetas grasina sunaikinti mūsų istoriją: kas daroma dėl jo išsaugojimo?
Spalio 7 d. 12:37
Prie Kauno – galingiausia Baltijos šalyse saulės elektrinė virš elektromobilių įkrovimo parko su 40 įkrovimo taškų
Spalio 7 d. 10:26
Dirbtinis intelektas pamokose – anksti įgytas skaitmeninis raštingumas užtikrins sėkmę ateityje (2)
Spalio 7 d. 08:30
Penki automatinių sandėliavimo sistemų privalumai verslui: kodėl verta investuoti?
Spalio 6 d. 18:32
„Fintech“ bendrovės – finansų sektoriaus transformacijos priešakyje
Spalio 6 d. 14:20
Moksleiviams – galimybė pasimatuoti verslininko rolę: Lietuvos mokyklose startavo antroji skaitmeninio verslumo programa
Spalio 6 d. 10:42
Lietuviai veržiasi į priekį dvigubų technologijų sektoriuje – lazerinių sprendimų poveikis lyginamas su šviesolaidžio interneto revoliucija
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

IBM sugalvojo, kaip būtų galima dirbtinį intelektą pakelti į visiškai naują spartos lygį

Publikuota: 2018-06-25 09:18
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Įsivaizduokite personalizuotą dirbtinį intelektą (DI), jūsų išmanųjį telefoną paverčiantį protingu padėjėju, galinčiu atpažinti jūsų balsą netgi triukšmingame kambaryje, suprantančiu įvairių socialinių situacijų kontekstą ar pateikiantį tik išties jums svarbią informaciją, išgriebtą iš kasdien mus užliejančio informacijos srauto.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Įsivaizduokite personalizuotą dirbtinį intelektą (DI), jūsų išmanųjį telefoną paverčiantį protingu padėjėju, galinčiu atpažinti jūsų balsą netgi triukšmingame kambaryje, suprantančiu įvairių socialinių situacijų kontekstą ar pateikiantį tik išties jums svarbią informaciją, išgriebtą iš kasdien mus užliejančio informacijos srauto. Tokios galimybės gali būti pasiekiamos jau netrukus – bet norint jas pasiekti, reikia greitų, galingų ir efektyviai energiją naudojančių dirbtino intelekto techninės įrangos spartintuvų.

Naujausiame „Nature“ publikuotame straipsnyje, „IBM Research“ DI komanda pademonstravo giliojo neurotinklo (deep neural network – DNN) treniravimą dideliais analoginės atminties įrenginių masyvais, kuris buvo toks pat tikslus, kaip ir GPU paremta sistema. Tai svarbus žingsnis link techninės įrangos, būtinos kitiems DI proveržiams, nes būtina gerokai išplėsti DI skaičiavimų mastelį.

IBM sugalvojo, kaip būtų galima dirbtinį intelektą pakelti į visiškai naują spartos lygį
©IBM

DNN turi tapti didesni ir spartesni, tiek debesų kompiuterijoje, tiek įprastuose įrenginiuose – o tam būtina, kad dramatiškai pagerinti energijos efektyvumą. Nors geresni GPU ar kiti skaitmeniniai spartintuvai šiek tiek gali padėti, tokios sistemos neišvengiamai daug laiko ir energijos sunaudoja duomenų perkėlimui iš atminties apdorojimui ir atgal. Greitį ir energijos naudojimo efektyvumą galime pagerinti, atlikdami DI skaičiavimus analoginiais įrenginiais ten, kur duomenys jau yra – bet taip daryti prasminga tik jei gaunami neurotinklai bus tokie pat išmanūs, kaip ir sukurti, naudojant įprastinę, skaitmeninę „geležį“.

Analoginių technologijų, kuriose signalai kinta sklandžiai, o ne įgaudami tik diskretines 0 ar 1 reikšmes, tikslumas yra ribotas – todėl moderniuose kompiuteriuose paprastai naudojama skaitmeninės technika. Tačiau DI tyrėjai pradėjo suvokti, kad jų DNN modeliai puikiausiai veikia netgi sumažinus tikslumą iki nepakankamo praktiškai jokiems kitiems kompiuterio panaudojimams. Taigi, gali būti, kad čia galėtų tikti ir analoginiai skaičiavimai.

Tačiau lig šiol niekas nebuvo vienareikšmiškai įrodęs, kad analoginiu būdu galima pasiekti tokius pat rezultatus, kaip ir dabar naudojama skaitmenine įranga. Tai yra, ar naudojant tokią techniką, DNN išties galima ištreniruoti tokiu pat dideliu tikslumu? Būtų maža prasmės sparčiau ar efektyviau treniruoti DNN, jei gaunamas klasifikavimo tikslumas visad būtų nepriimtinai mažas.

Straipsnyje aprašoma, kaip analoginė pastovioji atmintis (NVM) gali efektyviai paspartinti „atgalinio klaidos plitimo“ metodo algoritmą, kuriuo pagrįsti daugelis šiuolaikinių DI pasiekimų. Tokioje atmintyje „dauginimo–kaupimo“ operacijas galima atlikti lygiagrečiai analoginiame masyve, kur yra duomenys. Užuot naudojus didelius grandynus skaičių dauginimui ir sumavimui, paprasčiausiai per rezistorių pasiunčiama silpna srovė ir daug tokių laidų sujungiama, kad srovės susidėtų. Taip galima atlikti daug skaičiavimų vienu metu, o ne vieną po kitos. Ir užuot kilnojus skaitmeninius duomenis tarp skaitmeninės atminties ir juos apdorojančių lustų, visus skaičiavimus galime atlikti analoginiuose atminties lustuose.

Tačiau dėl dabartiniuose analoginiuose atminties prietaisų esančių netobulumų, ankstesni DNN treniravimo bandymais su dideliais NVM masyvais pasiekti programine įranga treniruotų tinklų tikslumo nepavyko.

Apjungiant ilgalaikį saugojimą fazinio kitimo atminties (phase-change memory – PCM) įrenginiuose, beveik tiesinį įprastinių CMOS kondensatorių atnaujinimą ir naujoviškas, prietaisų kintamumo padedančias išvengti technikas, pavyko ištaisyti šiuos netobulumus įvairiuose tinkluose pasiekti DNN tikslumą, prilygstantį gaunamam programiniu būdu. Šiuose eksperimentuose naudoti įvairūs techninės ir programinės įrangos komplektavimo būdai, kombinuojant programines lengvai modeliuojamų sisteminių elementų (tarkime, CMOS įrenginių) simuliacijas su fiziniais PCM įrenginiais. Realius analoginius įrenginius neurotinkluose panaudoti buvo labai svarbu, nes tokių naujoviškų įrenginių modeliavimas dažnai neparodo galimo tokių įrenginių kintamumo.

Taip buvo patvirtinta, kad lustai išties turėtų veikti tokiu pat tikslumu, tad ir atlikti tokį pat darbą, kaip ir skaitmeniniai spartintuvai – bet greičiau ir naudodami mažiau energijos. Šie rezultatai paskatino imtis „IBM Research Frontiers“ instituto projekto – tokių lustų prototipų kūrimo.

Pradiniais tokių NVM lustų dizaino vertinimas pateikiamais Nature straipsnyje – visiškai sujungtų sluoksnių treniravimo potencialas, skaičiavimo energetinio efektyvumas (28 065 GOP/sec/W) ir ploto pralaidumas (3,6 TOP/sec/mm2). Šios reikšmės dabartinių GPU specifikacijas lenkia dviem skaičių dydžio eilėmis. Be to, būtent apdorojant visiškai sujungtų sluoksnių neurotinklus, GPU našumas dažnai būna gerokai mažesnis už nurodytas specifikacijas.

Straipsnyje nurodoma, kad NVM pagrįstas būdas gali pateikti dabar naudojamiems būdams prilygstantį tikslumą bei šimtus kartų didesnę spartą ir energijos efektyvumą, nepaisant egzistuojančių analoginių prietaisų netobulumų. Kitas žingsnis bus ekvivalentiškumo demonstravimas su dideliais, visiškai sujungtais sluoksniais ir NVM pagrįstais spartintuvais analoginių technikų kūrimas, įgyvendinimas ir tobulinimas. Šiam tikslui optimizuotos naujos ir geresnės analoginės atminties formos galėtų dar pagerinti tiek elementų tankumą, tiek energijos efektyvumą.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama