Naujausiais tarptautinio McKinsey instituto duomenimis, iki 2030 m. net 375 milijonai darbuotojų, arba, kitaip tariant, 14 proc. pasaulinės darbo jėgos, dėl skaitmenizacijos, automatizacijos procesų ir dirbtinio intelekto pažangos privalės keisti savo profesijas. Tai lems pokyčius darbo rinkoje, kur, pasak karjeros specialistės Živilės Auruškevičienės, didėjantis persikvalifikuojančių specialistų skaičius vis labiau skatins aštrėjančią konkurenciją tarp naujokų ir profesiją keičiančių darbuotojų. Kas lems darbdavio apsisprendimą?
„Darbdaviai ieško gebančių mokytis, kvalifikuotų ir lengvai prisitaikančių komandos narių. Itin vertinama sukaupta kandidatų patirtis, tačiau ji nebūtinai turi sietis su aplikuojamai pozicijai keliamais reikalavimais, nes vis dažniau būsimus darbuotojus darbdaviai linkę išsiugdyti patys. Todėl pasirinkimas tarp rinkos naujokų ir persikvalifikuojančių specialistų priklauso nuo paties aplikuojančio aktyvumo ir noro dirbti“, – sako į persikvalifikavimą besiorientuojančios programavimo mokyklos „Vilnius Coding School“, turinčios padalinius Kaune, Klaipėdoje ir Rygoje, karjeros centro vadovė Živilė Auruškevičienė.
Virginija Pipirė, finansinių paslaugų bendrovės „Mokilizingas“ personalo vadovė, išskiria, kad darbdaviams ypač svarbi kandidatų motyvacija: „Palankiau vertinami tie kandidatai, kurie tvirtai žino, ko nori iš būsimo darbdavio, kuriems iš tiesų patinka tai, ką siūlo įmonė, ir kurie į būsimą veiklą žiūri su entuziazmu, – sako V. Pipirė. – Kai dirbti ateina naujas žmogus, nesvarbu, ar tai būtų rinkos naujokas, ar persikvalifikuojantis specialistas, jam reikalinga pagalba greičiau adaptuotis ir atsiskleisti, todėl pasirinkti tikrai motyvuotą ir pasiruošusį mokytis darbuotoją yra labai svarbu.“
Kokių savybių specialistų ieško darbdaviai?
Pasak V. Pipirės, itin svarbios būsimo darbuotojo savybės yra kritinis mąstymas, emocinis intelektas ir gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių. Kritinis mąstymas itin svarbus organizacijose, kuriose daug saviraiškos laisvės: „Mes į kandidatus žiūrime kaip į būsimus partnerius, kartu su komanda sieksiančius bendrų įmonės tikslų, todėl tikimės, kad jie nebijos užduoti klausimų, gebės argumentuotai apginti savo nuomonę, bus drąsūs bei savarankiški“, – įvardija specialistė.
Svarbiu veiksniu įdarbinant naują komandos narį, pasak personalo vadovės, tampa ir skirtingų kartų darbuotojų suderinamumas. „Darbdaviai gali pulti į kraštutinumus – dejuoti, kad su jaunąja Z karta neįmanoma dirbti, ir atsisakyti priimti besikeičiančias žaidimo taisykles, arba atvirkščiai – pildyti visus Z kartos reikalavimus, pamiršdami, kad kolektyve yra X bei Y kartos darbuotojų, – sako V. Pipirė. – Tiesa yra kažkur per vidurį. Viena akivaizdu – priimant naują komandos narį visada žiūrima, ar jo vertybės atitinka organizacijos vertybes, ir tai nesusiję su kandidato ankstesne patirtimi, lytimi ar amžiumi. Vadovai atrankos pokalbio metu bando suprasti, ar jų komandą papildysiantys kolegos gebės kalbėti „ta pačia kalba“ bei turės panašų suvokimą apie darbą, atsakomybę ir bendradarbiavimą.“
Požiūris į persikvalifikuojančius specialistus – keičiasi
V. Pipirė teigia, kad darbdaviai ilgainiui keičia požiūrį ir į specialybę keičiančius darbuotojus. Šiandien tarp naujų kandidatų šie žmonės itin vertinami: „Vis mažiau darbdavių mano, kad profesiją keičia tik vyresnio amžiaus žmonės, kurie neranda darbo savo esamos kvalifikacijos ribose. Atsiranda suvokimas, kad daugėja žmonių, kurie imasi jiems įdomios ir įkvepiančios veiklos. Todėl ryžtas keisti kvalifikaciją yra vertinamas kaip drąsa bei gebėjimas nuolat mokytis“, – sako personalo vadovė.
Augantį persikvalifikuojančių specialistų skaičių IT įmonėse stebėdama karjeros planavimo specialistė teigia, kad darbdaviai itin vertina sukauptą naujų kandidatų patirtį, kurią gali pritaikyti naujame darbe: „Dažnai persikvalifikuojantys specialistai pasižymi didesne darbine ir gyvenimiška patirtimi, kurią gali pritaikyti naujoje pozicijoje, todėl darbdaviai šiuos kandidatus vertina rimčiau. Žinodami, ko tiksliai nori, naujieji kandidatai linkę mažiau blaškytis ir dažniau turi aiškų tikslą, kurio siekia, – patirtimi dalijasi Ž. Auruškevičienė. – Tokie žmonės, sudėję iš ankstesnių darboviečių atsineštas žinias su nauja patirtimi, tampa universaliais specialistais. Pavyzdžiui, papildydamas prieš tai įgytą vadybos patirtį naujomis programavimo žiniomis specialistas gali tapti puikiu programuotojų komandos vadovu naujoje darbovietėje.“
V. Pipirė, vertindama persikvalifikuojančius specialistus ir rinkos naujokus, išskiria, kad darbdaviams taip pat be galo svarbūs naujų kandidatų lūkesčiai. „Profesiją keičiantys darbuotojai turi patirties, todėl supranta, kad teorinės žinios be praktikos nėra tokios vertingos, kaip mano ką tik studijas baigę jauni žmonės. Persikvalifikuojantys specialistai jau turi darbinės patirties ir yra susidūrę su skirtingomis įmonėmis, kolegomis ir vadovais, jie aiškiau žino, ko tikisi iš naujo darbo, ir yra labiau motyvuoti. Tuo tarpu jaunuoliai dažniau ieško savęs, nori išbandyti save skirtingose pozicijose bei organizacijose, todėl yra linkę vienoje vietoje ilgai neužsibūti“, – pasakoja tendencijas personalo vadovė.
Ko nevalia pamiršti kandidatui?
Aplikuojantiems į naują poziciją žmonėms personalo vadovė pataria žinoti ne tik savo profesines, bet ir emocines kompetencijas. Taip pat būti pasiruošus darbdaviui komunikuoti apie savo išskirtinumą darbo rinkoje. V. Pipirės teigimu, atrankos pokalbio metu rekomenduojama būti atviram bei parodyti motyvaciją dirbti konkretų darbą konkrečioje organizacijoje.
Perkvalifikavimo specialistė Ž. Auruškevičienė papildo, kad būsimam darbdaviui taip pat būtina parodyti aukštą motyvaciją ir norą tobulėti, mokytis: „Kalbant apie IT sritį, vienoms įmonėms svarbu, kad naujasis specialistas išmanytų konkrečias programavimo kalbas arba jų rinkinius, kitoms reikalingos tik vienos kurios nors programavimo kalbos žinios. Tačiau bet kuriuo atveju visos įmonės pabrėžia du dalykus – aukštą kandidato motyvaciją ir tvirtą programavimo pagrindų bazę“, – sako karjeros ekspertė.