Pasaulyje vis labiau įsitvirtina virtuali valiuta – kriptovaliuta. Pati populiariausia yra bitkoinas. Kasdien prie šios valiutos rinkos prisijungia naujos valstybės. Lietuva taip pat ne išimtis. Mūsų šalyje kriptovaliuta galima atsiskaityti už įvairias paslaugas – susimokėti už taksi ar pietus restorane, įsigyti kelionės bilietus, buitinės technikos, nusipirkti greitojo maisto, drabužių ar net atsiskaityti už barzdaskučio paslaugas.
Prieš aštuonerius metus už bitkoiną buvo neįmanoma įsigyti net kepsnio ir žmonėms apskritai tekdavo nemažai aiškinti, kas tai per valiuta. Pastaruoju metu verslo pasaulyje bitkoinas sulaukia vis didesnio dėmesio. Dabar vieno bitkoino vertė siekia kelis tūkstančius eurų. Buvo prognozuojama, kad jo vertė gali pakilti iki pusės milijono dolerių. Užsienyje kriptovaliutą jau naudoja net didieji bankai: virtualią valiutą platina „Barclays“, „State Street“, „Canadian Imperial Bank of Commerce“, HSBC ir kiti.
Lietuvos versle – augantis dėmesys bitkoinams
Virtuali valiuta, sukuriama iš kompiuterio kodo, tampa vis labiau pripažįstama, todėl sėkmingai įsitvirtina ir Lietuvoje. Mūsų šalyje kriptovaliuta jau galima susimokėti už pietus, susitvarkyti dantis, susimokėti advokatui ir netgi išsigryninti pinigų įrengtuose bitkoinų bankomatuose. Lietuvoje jau yra dvi labdaros organizacijos, priimančios aukas virtualia valiuta.
Specialistai pastebi, kad atsiskaitymas bitkoinais Lietuvoje sparčiai auga. Pernai atsiskaitymas virtualia valiuta kas mėnesį išaugdavo po 10 proc. Už paslaugas kriptovaliuta galima atsiskaityti ne tik didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, bet ir Alytuje, Utenoje, Marijampolėje, Tauragėje.
Šiuolaikiniam žmogui reikia šiuolaikinių paslaugų
Savo pacientams atsiskaityti už paslaugas virtualia valiuta siūlančios odontologijos klinikos CLINIC | DPC įkūrėjas Simonas Bankauskas pastebi, kad atsiskaitymas už paslaugas kriptovaliuta tampa vis aktualesnis.
Priimti sprendimą, už dantų gydymą atsiskaityti tokia valiuta kaip bitkoinais, eteriu, litkoinais, Bitcoin Cash, įmonės įkūrėją paskatino siekis savo pacientams teikti galimybę naudotis moderniomis technologijomis. S. Bankauskas neabejoja, kad šiuolaikiniam žmogui reikia šiuolaikinių paslaugų ir naujas technologijas valdančių gydytojų.
„Atsiskaitymas kriptovaliutomis yra inovatyvi ir patraukli galimybė nuolat modernėjančiame pasaulyje. Todėl sprendimą atsiskaityti virtualiomis valiutomis paskatino mūsų siekis pacientams nuolat teikti inovatyvius sprendimus. Visada stengiamės atitikti šiuolaikinio pasaulio reikalavimus. Stebime ir atsižvelgiame į pažangių pacientų poreikius: jų patogumas mums yra svarbiausias“, – teigia odontologas S. Bankauskas.
Pasak jo, vienas pagrindinių veiksnių privalumų atsiskaitant internetu yra greitis ir praktiškumas. Dauguma pacientų jau gali naudotis šia valiuta. Didžiausio odontologijos tinklo Lietuvoje įkūrėjas pastebi, kad toks atsiskaitymas už paslaugas pacientams yra patogesnis ir paprastesnis.
„Galime tik pasidžiaugti, kad mūsų diegiamos naujovės pasiteisina. Inovatyvus klinikos sprendimas pirmiausia atkreipė pažangių pacientų dėmesį, tačiau tikime, kad tai greitai išpopuliarės ir tarp paprastumą ir komfortą vertinančių lietuvių. Nors atsiskaitymo būdą siūlome dar neseniai, tačiau jau turime pacientų, kurie už suteiktas odontologines paslaugas atsiskaitė bitkoinais. Pacientai teigė labiausiai vertinantys diskretiškumą, saugumą ir šiuolaikiškumą“, – džiaugiasi prie kriptovaliutų prisijungusių įmonių sąrašą praplėtęs S. Bankauskas.
Atsiskaitymas kriptovaliutomis – būtinas žingsnis
Valiutos mokėjimų procesoriaus „CoinGate“ įkūrėjas Dmitrijus Borisenka teigia, kad šiuo metu jaučiamas užklausų iš Lietuvos padidėjimas – kiekvieną savaitę gaunamos registracijos bei kreipimaisi, susiję su virtualios valiutos integravimu.
Tačiau nepaisant didelio susidomėjimo, įmonės tokį sprendimą vis dar priima nedrąsiai. Verslininkams trūksta ryžto ir informacijos. Vis dėlto žengti tokį žingsnį paskatina bendras naujienų srautas ir šurmulys dėl stipriai padidėjusių kriptovaliutų kainų per visą 2017 metų antrąją pusę.
„Nemaža dalis gyventojų jau yra girdėję apie bitkoinus, eterius, litkoinus, ICO ir t. t. Lietuviai stipriai prisivijo pasaulį su visiškai nauju įrankiu rinkti lėšas produktui kurti, vadinamu ICO (Initial Coin Offering). Verslas nori „prijaukinti“ Blockchain technologiją ir atsiskaitymas kriptovaliutomis versle yra vienas iš būtinų žingsnių“, – neabejoja D. Borisenka.
Mokėjimus bitkoinais priimančios ir apdorojančios įmonės „CoinGate“ generalinis direktorius prognozuoja, kad atsiskaitymas kriptovaliutomis ateityje taps norma. Evoliucija vyksta jau dabar: dalis tarptautinių pavedimų (cross-border payments) pereina į kriptovaliutas. Naujas įrankis surinkti lėšas produkto / aptarnavimo kūrybai, vadinamas „Initial Coin Offering“ (ICO), jau pakeitė ir išplėtė sutelktinio finansavimo sąvokas.
„Kriptovaliutos turi šviesią ateitį ir praplėtus technologiją tinklo sparta per dvejus metus išaugs dešimtis tūkstančių kartų ir pranoks visus elektroninių pinigų mokėjimų kanalus, kaip, pavyzdžiui, „Western Union“ / VISA / MC / „Paypal“ kartu sudėjus. Sąvoka „korespondentinė bankininkystė“ turėtų išnykti, o SWIFT'ą pakeisti „Ripple“ technologija. Ateitis daug žadanti makro ir mikroekonomikos mastais. Tik svarbu neapsiriboti iliuzijomis ar kainos spekuliacijomis, kad kriptovaliutos populiarumas nepasidarytų technologijos prakeiksmu“, – sako D. Borisenka.