Elektronika.lt
 2024 m. spalio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 8 d. 14:29
Ličio jonų baterijos tarp mūsų: kaip saugiai prižiūrėti namuose turimus prietaisus?
Spalio 8 d. 11:38
Kodėl elektromobiliai dažniau patenka į avarijas? (1)
Spalio 8 d. 08:35
„iOS 18“ pasiūlė ne tik lietuvių kalbą, bet ir daugiau įvairių naujovių
Spalio 7 d. 20:19
Wi-Fi 7 – ateities belaidis internetas
Spalio 7 d. 18:24
Galvojate, kad elektriniai automobiliai atsirado tik dabar? Jūs labai stipriai klystate
Spalio 7 d. 16:41
„Philips“ pristato naują verslo monitorių linijos papildymą: naujasis modelis pasiūlys viską, ko gali prireikti
Spalio 7 d. 14:50
Nykstantis internetas grasina sunaikinti mūsų istoriją: kas daroma dėl jo išsaugojimo?
Spalio 7 d. 12:37
Prie Kauno – galingiausia Baltijos šalyse saulės elektrinė virš elektromobilių įkrovimo parko su 40 įkrovimo taškų
Spalio 7 d. 10:26
Dirbtinis intelektas pamokose – anksti įgytas skaitmeninis raštingumas užtikrins sėkmę ateityje (2)
Spalio 7 d. 08:30
Penki automatinių sandėliavimo sistemų privalumai verslui: kodėl verta investuoti?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Abiturientams – naujovės: svajonių studijoms gali tekti tarti „sudie“

Publikuota: 2018-04-04 15:35
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Rūta Pukenė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Dar balandžio mėnesį prasidės šių metų pagrindinės sesijos valstybiniai brandos egzaminai, tačiau turbūt retas abiturientas gebėtų tiksliai paaiškinti, kas jo laukia po to. Nors stojimo į aukštąsias mokyklas sistema Lietuvoje šiemet, iš esmės, atrodo ir nesikeitė, naujovių – išties gausu. DELFI pristato svarbiausias jų ir paaiškina, ką privalo žinoti dar 2018 m. stojantys į aukštąsias mokyklas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Dar balandžio mėnesį prasidės šių metų pagrindinės sesijos valstybiniai brandos egzaminai, tačiau turbūt retas abiturientas gebėtų tiksliai paaiškinti, kas jo laukia po to.

Nors stojimo į aukštąsias mokyklas sistema Lietuvoje šiemet, iš esmės, atrodo ir nesikeitė, naujovių – išties gausu. DELFI pristato svarbiausias jų ir paaiškina, ką privalo žinoti dar 2018 m. stojantys į aukštąsias mokyklas.

Daugiau egzaminų – šeštadieniais, sutrumpėja apeliacijų teikimo laikas

Šiemet valstybiniai brandos egzaminai (VBE) prasidės užsienio kalbos (anglų) kalbėjimo dalimi, kuri vyks balandžio 4–6 dienomis. Balandžio 5–6 dienomis numatyta rengti rusų, balandžio 6 d. – prancūzų ir vokiečių VBE kalbėjimo dalių atsiskaitymus.

Anglų kalbos klausymo, skaitymo ir rašymo VBE užduotis abiturientai atliks gegužės 5 dieną, informacinių technologijų VBE vyks gegužės 12 d., fizikos – gegužės 19 d., biologijos – gegužės 26 d., lietuvių kalbos ir literatūros – birželio 2 d., matematikos – birželio 9 d., istorijos – birželio 18 d., geografijos – birželio 20 d. Pagrindinės sesijos paskutinis VBE – chemijos – vyks birželio 22 dieną. Pakartotinė brandos egzaminų sesija vyks birželio 25 – liepos 9 dienomis.

Nacionalinis egzaminų centras (NEC) atkreipia dėmesį, kad mokiniai per egzaminus turi naudotis tik juodos spalvos tušinukais. Dėl šiais mokslo metais prisidėjusių 10 papildomų ugdymo dienų daugiau brandos egzaminų bus rengiama šeštadieniais: pernai buvo 6, šiemet – 9. Visų valstybinių brandos egzaminų rezultatai bus paskelbti iki liepos 12 d., apeliacijos dėl valstybinių brandos egzaminų rezultatų išnagrinėtos iki liepos 20 d. Svarbu atsiminti, kad šiemet apeliacijų teikimo laikas sutrumpėja – jas bus galima pateikti ne per 3, o per 2 darbo dienas nuo egzamino rezultatų paskelbimo dienos.

Abiturientams – naujovės: svajonių studijoms gali tekti tarti „sudie“
© DELFI / Karolina Pansevič

Lengvatos – lietuvių kalbos ir literatūros egzamine

Laikant lietuvių kalbos ir literatūros VBE, numatytas platesnis autorių pasirinkimas, galimybė naudotis kūriniais, tikslesnis vertinimas. Abiturientai ir kiti kandidatai autorius galės pasirinkti iš visų šio dalyko egzamino programoje privalomų autorių. Maža to, per egzaminą bus galima naudotis privalomų programinių autorių kūriniais, pateiktais elektroniniu formatu. Kiekvienas mokinys, kol iki egzamino pabaigos liks pusantros valandos, kompiuteriu galės naudotis vieną kartą 20 min. arba du kartus po 10 minučių. Kaip ir anksčiau, jie taip pat galės naudotis „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“ ir dvikalbiais žodynais. Rašinys bus vertinamas ne 50, o 100 taškų. Tai, tikimasi, padės tiksliau įvertinti mokinio darbą. Mokinys, kuris nepasirems nė vienu iš 36 privalomų programinių autorių, egzamino neišlaikys.

Jei nori studijuoti nemokamai, privalai išlaikyti 3 egzaminus, papildomi balai – už brandos darbą

Šiemet pirmą kartą įvedamas pasirenkamasis brandos darbas. Jį rengti pasirinko daugiau kaip 200 abiturientų, daugiausia iš biologijos, istorijos, chemijos dalykų. Brandos darbo rezultatą numatyta įskaityti stojant į aukštąsias mokyklas. Jei brandos darbas iš I ar II konkursinio dalyko bus įvertintas 9 ar 10, tai stojančiajam bus skiriama papildomai 0,25 konkursinio balo. Norint baigti mokyklą ir gauti brandos atestatą, privaloma išlaikyti 2 brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros ir vieną laisvai pasirinktą.

Stojantiesiems į valstybės finansuojamas studijas aukštosiose mokyklose būtini ne tik lietuvių kalbos ir literatūros (valstybinio – jeigu stoja į universitetus, valstybinio arba mokyklinio – jeigu stoja į kolegijas), bet ir užsienio kalbos, matematikos egzaminų rezultatai. Nuo 2018 m. abiturientai, norintys studijuoti socialinius, biomedicinos, fizikos ir technologijų mokslus, jau turės būti išlaikę matematikos valstybinį brandos egzaminą ne žemesniu kaip pagrindiniu lygiu, t. y., surinkę ne mažiau kaip 25 balus.

Pretenduojantiems į humanitarinių mokslų srities studijas, meno pedagogikos ir humanitarinių dalykų pedagogikos studijas išliks ta pati kartelė – jie turės būti gavę bent 16 balų matematikos egzamino įvertinimą. Absoliuti išimtis dėl matematikos egzamino ir toliau bus taikoma stojantiesiems į menų studijas – jiems laikyti matematikos brandos egzaminą nėra privaloma, tačiau būtina išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros ir užsienio kalbos egzaminus.

Patvirtintas naujas konkursinis balas: bus taikomas visiems

Kovo viduryje Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) patvirtino mažiausią konkursinį balą stojantiesiems į aukštąsias mokyklas. Universitetuose jis sieks 3,6, kolegijose – 2 balus. Šis kriterijus bus taikomas visiems stojantiems į aukštojo mokslo įstaigas. 2017 m. universitetai į valstybės finansuojamas studijas galėjo priimti surinkusius ne mažiau nei 3, kolegijos – ne mažiau nei 1,6 stojamojo balo, dauguma aukštųjų mokyklų tokią pačią studijų kartelę taikė ir stojantiems į mokamas studijų vietas, tačiau tai nebuvo privaloma.

Konkursinis balas skaičiuojamas iš keturių dalykų brandos egzaminų (tiek paprastai reikalinga stojimui). 3,6 balas susidaro, jeigu mokinys išlaiko 4 brandos egzaminus pagrindiniu lygiu – surenka vidutiniškai po 36 balus iš 100. Pagal dešimtbalę skalę, tai yra šešetas. Slenkstinį balą 2 stojantysis surenka 4 brandos egzaminus išlaikęs patenkinamu lygiu – gavęs vidutiniškai po 20 balų iš 100. Konvertavus į dešimtbalę skalę, tai yra ketvertas.

Vien dėl konkursinio balo gali nubyrėti 2 tūkst. pirmakursių

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidento Prano Žiliuko teigimu, skaičiuojant tiesmukai, dėl pakelto minimalaus konkursinio balo į valstybės finansuojamas (vf) ir studijų stipendijų vietas būtų kviečiama 765 asmenų mažiau, o į valstybės nefinansuojamas (vnf) – 1609 mažiau pirmakursių. „Tačiau, kadangi stojantieji reikalavimus žino iš anksto, šių metų abiturientų rezultatai bus geresni. Tą rodo jau valstybinių brandos egzaminų pasirinkimas. Jei šiemet abiturientų – 2,1 tūkst. mažiau, tai laikyti VBE užsirašiusių – tik 0,9 tūkst. mažiau“, – nurodė jis. Pasak P. Žiliuko, papildomus balus stojantysis gali gauti ir už brandos darbą, ir už, tarkime, muzikologijos mokyklinio egzamino įvertinimą (taikomas svertinis koeficientas 0,15), jei stoja į universitetinių studijų muzikos krypties programas.

Studijų programų skaičius sumažės trečdaliu

Tačiau aukštesnio konkursinio balo kartelė – ne vienintelis rodiklis, galintis užkirsti kelią mokytis svajonių studijų programoje. Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC) atliko aukštųjų mokyklų studijų krypčių vertinimą ir akreditavimą, kurio metu išsiaiškino, kad viena iš penkių studijų programų universitetuose turės būti uždaryta. Tiesa, tai – kovo 1 d. duomenys. Galutinė informacija apie akreditavimą ir galutinis studijų programų, į kurias bus apribotas priėmimas, skaičius, žadama, bus paskelbtas balandžio viduryje.

Šiuo metu aukštosios mokyklos tikslina ir pildo duomenis, prašydamos peržiūrėti krypčių akreditavimą. Nepaisant to, tikėtina, kad anksčiau registruotų 1549 studijų programų po akreditavimo turėtų sumažėti beveik trečdaliu – 460. Daugiausiai bėdų kol kas turi Klaipėdos ir Šiaulių universitetai, Marijampolės kolegija. Abejotina, ar tikrai išliks visos vadybos, verslo, komunikacijos, ekonomikos, informatikos ir politikos mokslų bakalauro studijos – šios sritys buvo vertinamos prasčiausiai. Tarkime, vadybos srityje vykdomos 56-ios studijų programos, net 14-oje aukštųjų mokyklų siūloma akredituoti ribojimai.

Liks 9 universitetai

Svarbu prisiminti, kad Lietuvoje užsibrėžta iki 2020 m. iš esmės pertvarkyti aukštąjį mokslą, jau ėmė aiškėti ir naujų universitetų kontūrai. Pagal Vyriausybės siūlomą valstybinių universitetų tinklo optimizavimo planą, 14 šalies mokslo šviesulių turi būti pertvarkomi į 9. Kaip žinia, Seimas iš pradžių prijungė Lietuvos sporto universitetą (LSU) prie Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto (LSMU), o vėliau pritarė, kad sostinėje įsikūręs Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) ir Kaune esantis Aleksandro Stulginskio universitetas (ASU) būtų jungiami prie Vytauto Didžiojo universiteto (VDU).

Tikėtina, kad Vilniaus universitetas (VU) turėtų priglausti Šiaulių universitetą (ŠU). Iš naujo svarstomos ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) jungimosi galimybės. Vilniaus dailės akademija (VDA) ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) turėtų išsaugoti autonomiškumą ir netapti viena Menų akademija, kaip buvo numatyta Vyriausybės darbo grupės plane. Autonomiški, tikėtina, išliks ir Klaipėdos (KU) ir Kauno technologijos (KTU) universitetai. Neliečiama, aukštojo mokslo reformos aspektu, išlieka ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija (LKA).

LEU studijų nebevykdys, įstojęs į ŠU, gausi VU diplomą

ŠMM viceministro Giedriaus Viliūno teigimu, universitetams jungiantis persidengiančios studijų programos nebebus siūlomos. „Didžiausią įtaką studijų programų dubliavimosi mažėjimui ir pasiūlos atsinaujinimui darys perėjimas nuo studijų programų prie krypčių vertinimo. Tai skatins aukštąsias mokyklas susitelkti į tas studijų kryptis, kuriose turi didžiausią potencialą. Perėjus prie studijų krypčių akreditavimo liks tiktai stiprių studijų programų pasiūla“, – įvertino jis. Anot viceministro, 2018 m. priėmime aukštosios mokyklos galės siūlyti tik studijų programas, kurios peržengia studijų kokybės kartelę.

„Lietuvos edukologijos universitetas nuo 2018 m. priėmimo nebevykdys. Dabartiniams jo studentams bus sudarytos galimybės baigti studijas Vilniuje, o Vytauto Didžiojo universitetas toliau plėtos pedagogines studijas Kaune. Šiaulių universitetui prisijungus prie Vilniaus universiteto, asmuo, įstojęs mokyti į Šiaulių universitetą, gaus Vilniaus universiteto diplomą“, – aukštojo mokslo sistemos pokyčius paaiškino pašnekovas.

Į priekį kelią skinasi ir kitos idėjos

Nors ŠMM ministrė Jurgita Petrauskienė praėjusių metų pabaigoje minėjo, kad jau 2018 m. žadama įgyvendinti nemokamo bakalauro studijas, G. Viliūnas šią mintį kiek patikslino. „2018 m. siūloma pradėti įgyvendinti Vyriausybės programos nuostatą dėl nemokamo bakalauro studijų. Vyriausybės programoje numatyta studentams, priimtiems į studijas valstybei svarbiose srityse, kur galimas specialistų poreikio planavimas, garantuoti nemokamą studijų vietą, susietą su studento įsipareigojimu pasiekti apibrėžtus studijų rezultatus.

Siūloma, kad valstybės finansavimą 2018 metais gautų apie 16,9 tūkst. universitetų ir kolegijų studentų, tai 2,4 tūkst. daugiau nei pernai (2017 metais – 14,5 tūkst. studentų). Prognozuojama, kad tiek stojančiųjų peržengs mažiausio stojamojo konkursinį balo kartelę“, – minėjo jis. Kol kas diskutuojama ir apie idėją bakalauro studijas vykdyti ne 4, o 3 metus. Pasak G. Viliūno, tikėtina, kad trejų metų bakalauro studijos galėtų atsirasti ne šių, bet dar kitų metų priėmime.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama