Vakaruose tarp verslo įmonių išpopuliarėjusi biuro įrangos nuoma po truputį skinasi kelią ir Lietuvoje. Alternatyvos kompiuterių pirkimui ieško įmonės, neturinčios ar nenorinčios investuoti didelių kaštų į darbo vietų kompiuterizavimą. Nuomos modelis joms leidžia ne tik planuotis išlaidas, bet ir kompiuterinę techniką atnaujinti dažniau. Kompiuterius nuomojančios įmonės skaičiuoja per metus tris kartus išaugusius pardavimus. Šiais metais planuojamas dar spartesnis augimas – iki 4 kartų.
Naujausios tendencijos rodo, kad verslo įmonės linksta pereiti ir prie kitų IT įrenginių ir paslaugų nuomos modelio, pvz., tinklo įrangos, spausdintuvų, atskirų informacinių sistemų – debesijos.
Kompiuterinė technika Lietuvos nuomos rinkoje dar gana naujas žaidėjas. Kitokia situacija Vakaruose, ypač JAV. Amerikos įrangos nuomos asociacijos duomenimis, JAV apie 80 proc. bendrovių nuomojasi visą ar dalį biuro įrangos. Vakarų Europoje tai taip pat tapo neatsiejama paslauga tiek smulkioms, tiek stambioms įmonėms, pvz., bankams.
Dažniau domisi smulkios įmonės
Pasak kompiuterius nuomojančios įmonės „Fiberta“ vadovo Tautvydo Milaknio, Lietuvoje šia paslauga dar tik pradedama domėtis. Alternatyvą kompiuterio pirkimui kol kas dažniau renkasi smulkios įmonės, nors auga ir vidutinių bei stambių įmonių susidomėjimas.
„Smulkiai, ypač veiklą tik pradedančiai įmonei kompiuterinės technikos pirkimas, jos priežiūra ir atnaujinimas gali atriekti nemenką įmonės veiklos kaštų ar investicijų dalį. Nuoma leidžia planuoti išlaidas, kurios nekinta nei kompiuteriui netikėtai sugedus, nei morališkai pasenus. Būtent dėl galimybės optimizuoti įmonės išlaidas, ši paslauga sulaukė tokio populiarumo Vakaruose bei tampa vis aktualesnė Lietuvoje“, – pastebi T. Milaknis.
Naujausi tyrimai rodo, kad Vakarų Europos įmonėse kompiuterinės įrangos naudojimo laikas trumpėja. Tą parodė bendrovės „Siemens“ atlikta 400 Vokietijos, D.Britanijos, Prancūzijos ir JAV įmonių finansų direktorių apklausa.
Trečdalis kompiuterių – nuomoti
Kompiuterinės technikos paslaugos atsiradimą paskatino ir didelių komercinių bei valstybinių įmonių susidomėjimas.
„Nors pačios įrangos poreikis liko toks pat, poslinkis nuo įrangos pirkimo prie įrangos nuomos be abejonių yra – nuo šių paslaugų atsiradimo momento jos užaugo iki 25–30 proc. visos teikiamos įrangos apimties. Tai nėra netikėta – įrangos nuomos paslauga leidžia įmonėms aiškiau ir patogiau planuoti savo sąnaudas, labiau fokusuotis į savo tiesioginę veiklą. Be to, atsirado galimybė aiškiai ir skaidriai valdyti įrangos gyvavimo ir atnaujinimo ciklą, tuo pačiu neprisiimant senos įrangos utilizavimo arba pardavimo veiklų ir su jomis susijusių kaštų“, – stambių įmonių argumentus pristato „Alna Intelligence“ pardavimų vadovė Agnė Nairanauskaitė.
Ji prideda, kad, kol kompiuterių ir kitos IT įrangos nuoma dar tik auga, programinės įrangos nuomos paslauga jau visiškai pakeitė programinės įrangos rinkos veidą.
„Programinės įrangos nuoma pradėjo aiškiai dominuoti, kai kurie stambūs programinės įrangos gamintojai net visiškai perėjo prie programinės įrangos nuomos modelio ir daugiau nebesiūlo kitų savo gaminamos įrangos licencijų įsigijimo būdų“, – sako A. Nairanauskaitė.
Kompiuterius gali keisti dažniau
Kompiuterius verslo įmonės vidutiniškai keičia kas 3–5 metus. Ir nors po tiek metų kompiuteris dar gali neblogai atlikti savo funkcijas, jo darbo našumas sumažėja, jis nebeatitinka augančių įmonės darbuotojų poreikių, galiausiai – morališkai ir technologiškai pasensta. T. Milaknio teigimu, nuoma pirmiausiai domisi tos įmonės, kurios neturi finansinių galimybių iškart įsigyti kelis kompiuterius.
„Kompiuterinės įrangos atnaujinimas svarbus ir įmonės darbuotojams, nes pasenę kompiuteriai mažina darbuotojų našumą ir pasitenkinimą darbu. Pozityviai nuteikia tai, kad vis daugiau įmonių supranta technologiškai pažangios įrangos svarbą bei vertina efekyvų išlaidų valdymą, todėl planuojame, kad šiemet kompiuterių nuoma dar daugiau augs – 4 kartus“, – sako įmonės „Fiberta“ vadovas.
Pasak kvalifikuoto personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo įmonės „Expertus LT“ vadovės Edvinos Bėčiuvienės, septynių įmonės turimų kompiuterių atnaujinimas pareikalautų nemenkų investicijų. Todėl įmonė turimą įrangą keičia tik tada, kai ji nebeatitinka lūkesčių – lėtai dirba, stringa ir pan. „Šiuo metu nuomojamės 2 kompiuterius iš 7. Tai leido mums sukurti naujas darbo vietas, neinvestuojant didelių kaštų. Mums svarbu ir tai, kad nuomojamo kompiuterio gedimo atveju darbas nesustos – kol bus taisomas sugedęs kompiuteris, darbuotojas gaus pakaitinį. Nedidelei įmonei tai svarbu“, – pasirinkimą dalį kompiuterių nuomoti aiškina E. Bėčiuvienė.
Informacijos technologijų mokymo centre (ITMC) – apie 40 kompiuterių. Kompiuterius ITMC dažniausiai perka lizingu, esą toks įrangos įsigijimo būdas centrui iki šiol buvo finansiškai patogus.
„Alternatyvaus kompiuterių įsigijimo paskatino ieškoti netikėtai kilęs kompiuterių poreikis išvažiuojamiesiems kompiuterinės grafikos mokymams. Senieji kompiuteriai jau netiko naudojamoms programoms, o nusipirkti naujų taip greitai negalėjome. Poreikis gauti kompiuterius čia ir dabar paskatino išbandyti jų nuomą. Svarbus argumentas buvo ir galimybė nesirūpinti kompiuterių priežiūra ir taisymu jų gedimo atveju“, – pasakoja Informacijos technologijų mokymo centro direktorė Skaidra Vaicekauskienė.
Kompiuterio su „Windows“ operacine sistema nuoma kainuoja nuo 12 Eur/mėn. Paslaugą teikiančios įmonės suteikia galimybę pasirašyti tiek trumpalaikę, tiek ilgalaikę įrangos nuomos sutartį.