Šis metų sausio 8 d. bitkoino ir šimtų kitų skaitmeninių valiutą kursas staiga smuko, o bendra rinkos kapitalizacija sumažėjo 100 mlrd. dolerių. „The Wall Street Journal“ rašo šio nuopuolio priežastis ir pagrindinį kaltininką, kurio iš tikrųjų nebuvo.
Dramatiškų įvykių epicentras buvo butas naujame gyvenamajame pastate Niujorko Long Islande.Čia yra darbo vieta 31 metų programuotojo Brandono Chezo, prižiūrinčio svetainę coinmarketcap.com, kurią galima vadinti pagrindiniu šaltiniu duomenų apie bitkoiną ir šimtų kitų kriptovaliutų. Chezo svetainė buvo paleista 2013 m. ir dabar tapo vienu iš labiausiai lankomų interneto išteklių pasaulyje.
Tačiau konkurencija auga. Ketvirtadienį, sausio 18 d. Niujorko vertybinių popierių biržos savininkė, kompanija „Interncontinental Exchange“ paskelbė apie partnerystę su 15 kriptovaliutinių biržų. Ji transliuos gaunamą informaciją apie bitkoinus bankams ir „Wall Streeto“ prekybininkams. Nepriklausomos interneto svetainės, pvz. Onchainfx.com, taip pat prisijungė prie šios partnerystės.
Chezo svetainė turi didžiulę įtaką. Sausio 7 d. „CoinMarketCap“ pašalino Pietų Korėjos biržos kotiruotes dėl to, kad kainos ten visada buvo žymiai aukštesnės nei dauguma kitų platformų. Daugelis manė, kad Pietų Korėjos spekuliantai dirbtinai didina bitkoino kainą.
Neįtraukus šių duomenų, svetainėje rodoma bitkoino kaina žymiai sumažėjo. Dėl tos pačios priežasties kritovaliutos Ripple vertė akimirksniu nukrito nuo 3,40 iki 2,60 dolerių. Pats įdomiausias dalykas yra tai, kad Chezas nepranešė apie pasikeitimus savo tinklapyje. Tik keletas asmenų žinojo apie tikrąją vertės sumažėjimo priežastį. Prekybininkai bandė ją savarankiškai nustatyti forumuose ir socialiniuose tinkluose. Ir daugelis jų buvo pikti. Svetainė sukėlė rinkos nuosmukį – taip vėliau apibūdino padėtį agentūros „eToro Mati Greenspan“ analitikas ir pridūrė: aš siūlau nedelsiant pradėti boikotuoti šią svetainę.
Tačiau akivaizdu, kad beveik niekas nepriėmė šio raginimo. Pirmadienį, sausio 22 d. „CoinMarketCap“ užėmė „Amazon“ pasaulio svetainių reitingo 117-ąją vietą. Prieš panaikinant Pietų Korėjos kotiruotes jis buvo 142-a. „CoinMarketCap“ stovi aukščiau nei, pavyzdžiui, dauguma JAV naujienų svetainių ir net Kinijos elektroninės komercijos milžinas Alibaba.com, užimantis 174-ąją vietą.
Sutikite, kad tai yra neįtikėtina sėkmė organizacijai, neturinčiai įmonės biuro ir jokio kito ryšio, išskyrus „Twitter“ ir „Facebook“ paskyras. Svetainėje nėra oficialių atstovų ir nepublikuojami jokie kontaktiniai duomenys, išskyrus palaikymo tarnybos bendrąjį el. paštą. Chezas parašė el. laiške „The Wall Street Journal“: „mūsų tikslas – būti neutraliu ir tiksliu kriptovaliutų bendrijos šaltiniu“.
„CoinMarketCap“ svetainės galimybės apsiriboja keletu funkcijų, kurių pagrindinė – publikacija kriptovaliutų vidutinių kainų, paremtų duomenimis iš įvairių biržų. Svetainėje nėra jokių naujienų ar analizės. Pagal viešąsias duomenų bazes matoma, kad „CoinMarketCap“ yra įregistruota kaip ribotos atsakomybės bendrovė Longailende, Niujorke, Brandono Chezo vardu. Nurodytu adresu stovi septynių aukštų gyvenamasis namas, sumūrytas iš rudų plytų. Chezas yra gyventojų sąraše. Vyrukas viduje žurnalistams neatidarė durų. Gavęs bakalauro laipsnį kompiuterinių mokslų Rochesterio technologijų institute 2009 m., Chezas dirbo orlaivius gaminančioje kompanijoje „Lockheed Martin“ ir žurnalistams skirtame tinklapyje „Mediabistro“ – visa tai paimta iš jo profilio „LinkedIn“.
Kai „CoinMarketCap“ buvo paleistas, mūsų herojus dirbo programinės įrangos inžinieriumi verslo išlaidų valdymo bendrovėje „Rocketrip“. Jis paliko šį darbą 2015 metais. „Mediabestro“ patvirtino, kad Chezas tikrai jiems dirbo, o „Lockheed Martin“ ir „Rocketrip“ neatsakė į „The Wall Street Journal“ žurnalisto klausimus.
Greičiausiai, „CoinMarketCap“ daugiausia uždirba, parduodama skelbimus per „Google Adsense“ ir kitas panašias platformas. Tinklapyje esančioje formoje, sukurtoje potencialiems reklamuotojams, kampanijoms nustatytas minimali 20 000 $ riba užsakymams.
10 sausio parašytame savo laiške WSJ Brandonas Chazas paaiškino situaciją su Pietų Korėjos kotiruočių pašalinimu iš „CoinMarketCap“. Pasak jo, bendrovė nusprendė pakeisti savo kainų algoritmą sausio 7 d. kakare (kada jis įsigaliojo nenurodyta). Pirmadienio rytą, sausio 8 d., bitkoino, Ethereum, Ripple ir dešimčių kitų kriptovaliutų kainos staiga sumažėjo 15 % arba daugiau. Iš pradžių tai buvo siejama su naujienomis apie galimą Pietų Korėjos valdžios institucijų kriptovaliutos sandorių draudimą.
Vėliau, tą pačią dieną „Twitteryje“ buvo paskelbtas „CoinMarketCap“ pareiškimas apie tai, kad iš šios svetainės valiutos kurso apskaičiavimo buvo išbrauktos Pietų Korėjos biržos dėl didelio skirtumo tarp jų ir kitų svetainių kainų bei „ribotos arbitražo galimybės“. Šio sprendimo priežastimi Chazas nurodė daugelio vartotojų skundus dėl netikslios kainos. Jis pridūrė, kad nesuprato, koks didelis bus poveikis: „manau, kad tuo metu rinka jau pradėjo trauktis, todėl laikas buvo pasirinktas gana nesėkmingai“.