Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 26 d. 20:28
Augant eismo spūstims, infrastruktūros pokyčių neužteks: būtina keisti keliavimo įpročius
Lapkričio 26 d. 17:52
Kad 3D spausdintuvai mokyklose nedulkėtų – naujų technologijų mokosi ir mokytojai
Lapkričio 26 d. 14:19
Ar dirbtinio intelekto sistemų kūrėjai atsako už šių sistemų sukeltą žalą?
Lapkričio 26 d. 11:35
Dinamiškas ir universalus: antros kartos „Audi Q5 Sportback“
Lapkričio 26 d. 08:35
„Sony“ pristato antros kartos „Alpha 1 II“ pilno kadro fotoaparatą
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ultragarso tyrimai Lietuvoje – ties mokslinės fantastikos riba balansuojantys sprendimai, tiesiantys ranką verslui

Publikuota: 2018-01-23 11:16
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

„Turint tokią profesiją darbą susirasti ypatingai lengva“, – sako KTU Ultragarso mokslo instituto direktorius, prof. Liudas Mažeika. Šioje srityje užsiauginti ir paruošti talentingus tyrėjus reikia apie 5-8 metų sunkaus darbo, bet tai atsiperka – darbas ir įdomus, ir prasmingas. „Specializuojamės į nestandartinių sprendimų kūrimą. Esame paskutinės vilties išpildytojai“, – sako Instituto mokslininkai, tiesa, pasigendantys strateginio valstybės požiūrio į mokslo problematiką.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

„Turint tokią profesiją darbą susirasti ypatingai lengva“, – sako KTU Ultragarso mokslo instituto direktorius, prof. Liudas Mažeika. Šioje srityje užsiauginti ir paruošti talentingus tyrėjus reikia apie 5-8 metų sunkaus darbo, bet tai atsiperka – darbas ir įdomus, ir prasmingas. „Specializuojamės į nestandartinių sprendimų kūrimą. Esame paskutinės vilties išpildytojai“, – sako Instituto mokslininkai, tiesa, pasigendantys strateginio valstybės požiūrio į mokslo problematiką.

Sėkmingas bendradarbiavimas su verslu

Žymus inovacijų ekspertas Stephenas J. Ciesinskis iš Stanfordo Tyrimų instituto, JAV, tarptautinės konferencijos „Local Hubs in Global Networks“ metu KTU Ultragarso Institutą pateikė kaip labai efektyvų ir puikų pavyzdį vystant bendradarbiavimą tarp mokslo ir verslo tarptautiniu lygiu, o Kenas Singeris iš Kalifornijos universiteto Verslininkystės ir technologijos centro dar 2013 metais KTU Ultragarso institutą įvardino „turinčiu milžinišką aukštųjų technologijų potencialą“.

Ultragarso tyrimai Lietuvoje – ties mokslinės fantastikos riba balansuojantyssprendimai, tiesiantys ranką verslui

„Nors ir turime modernią įrangą, ne ji nulemia mūsų sėkmę bendruose projektuose su verslu. Mūsų kompetencijos yra pagrindinis akstinas, lemiantis rezultatus. Atliekame labai plataus spektro ultragarsinius matavimo tyrimus, o šis paslaugų kompleksas yra unikalus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje“, – pabrėžia L. Mažeika.

KTU Ultragarso instituto mokslo darbuotojas dr. Vykintas Samaitis antrina, jog svarbiausia institute – žmonės ir jų sukauptos žinios. Jis pastebi, jog net ir praėjus nemažai laiko nuo pirmųjų dienų Institute vis atsiranda nežinomų aspektų, į kuriuos reikia gilintis.

Beveik mokslinė fantastika

„Mes pradedame projektus nežinioje, dažnai tenka aiškintis problematiką bei gerokai užtrukti analizuojant užduotis, tačiau esame sukaupę daug kompetencijos, kuri mums padeda išlaviruoti iš sudėtingų situacijų“, – pastebi vyresnioji mokslo darbuotoja doc. dr. Elena Jasiūnienė.

Tyrėja juokauja, jog kartais projektai būna panašūs į mokslinę fantastiką, nes pradedant juos įgyvendinti sunku įsivaizduoti idėjos išpildymą realybėje. „Tačiau įdėję daug darbo problemas išsprendžiam ir įgyvendiname fantastiniais atrodžiusius projektus. KTU Ultragarso institutas specializuojasi į nestandartinių sprendimų kūrimą. Esame paskutinės vilties išpildytojai“.

Komandos teigimu, tarptautinis pripažinimas jiems labai svarbus, nes priimti sprendimai itin aktualūs, o tematika turi aukštą pritaikomumo lygį – dauguma projektų sprendžia partnerių iš pramonės iškeltus uždavinius. Ultragarsiniai matavimai sąlyginai lengvai automatizuojami, o integruojant IT technologijas galima apdoroti didelius kiekius duomenų bei gauti reikšmingus rezultatus.

Tai sudėtingi procesai ir ši multidisciplininė šaka apima chemiją, fiziką, elektroniką, IT, matavimų inžineriją, matematiką. Pasak tyrėjų, multidiscipliniškumas yra kertinis tobulėjimo principas šioje srityje, be kurio gauti gerų rezultatų būtų neįmanoma.

„Mes kuriame ir aparatinę , ir programinę įrangą, t. y., kuriame produktus nuo idėjos iki prototipo. Pradedame nuo modeliavimo, sukuriame skaitmeninius modelius ir, jei modeliavimas rodo, kad galima tikėtis teigiamų rezultatų, idėją įgyvendiname praktikoje sukurdami įrangos prototipą. Galutinis produktas – įranga su programine dalimi“, – sako prof. L. Mažeika.

Kokia nauda paprastam žmogui?

Pagrindinė instituto darbo kryptis – nestandartiniai matavimo sprendimai naudojant ultragarsą. Instituto komanda paaiškina, jog ultragarsas turi savybę sklisti įvairiose medžiagose. Yra du būdai pamatyti ten, kur neskaidru, pvz., geležyje ar akmenyje – rentgeno spinduliai arba ultragarsas. Ultragarsas – erdvėje sklindantis reiškinys. Buvo sukurta programinė įranga, kuri vertino signalus pridėjus ultragarsinį jutiklį prie tiriamos medžiagos. Gauti signalai apdorojami ir pagal tam tikrą gautą informaciją užsidega raudona arba žalia lemputė (raudona – kažkas yra blogai, produktas pažeistas, o žalioji indikuoja gerą produkto būklę).

Dauguma mokslinių pavadinimų paprastam žmogui skamba gana painiai, tačiau pagrindinis ultragarso panaudojimas – civilinė saugos sritis. Ultragarsas naudojamas ir prevencijai. Instituto mokslininkai vardija keletą nutikusių nelaimių dėl laiku nepadarytos neardomosios kontrolės: avarija „Mažeikių naftoje“, Kleboniškio tilto pasmukimas dėl trūkusių laikančiųjų konstrukcijų. Pasak tyrėjų, monitoringas ultragarsu turi būti atliekamas reguliariai visose tiltuose, bokštuose, geležinkelyje, aviacijoje, slėgio induose, techninės priežiūros kranuose.

Mokslininko darbas – patrauklus

Mokslininkai vieningai tvirtina, jog didžiausias instituto turtas – kompetentinga komanda bei bendras darbas. Pasak jų, priežastys, dėl kurių verta rinktis šios krypties mokslininko kelią, yra akivaizdžios – tai taikomasis ir konkretus mokslas, kai priėmus sprendimą iškart matosi rezultatas, atsiveria plačios perspektyvos, tarptautinės galimybės. Be to, tai įdomus būdas kelti savo kvalifikaciją, plėsti akiratį, galimybė dirbti ir valdyti įvairią įrangą. Paklausus, ar dirbant tokį reikšmingą ir sudėtingą darbą lieka laiko laisvalaikiui, institute dirbantys mokslininkai griauna stereotipus, jog laiko daugiau niekam nelieka. E. Jasiūnienė neįsivaizduoja savo gyvenimo be kaitavimo, slidinėjimo ir fotografavimo. „Norisi laiką leisti aktyviai bei turėti daug fizinių iššūkių“, – priduria tyrėja.

Profesorius L. Mažeika dalijasi savo nuotykiais leidžiant laiką buriuojant, slidinėjant kalnuose, šokant Argentinos tango. Jis neabejoja, jog „norint, kad galva dirbtų – reikia kraują varinėti“ ir siekia vandens sporto malonumais užkrėsti ir kolegą V. Samaitį.

Trūksta valstybės paramos

Instituto komanda pabrėžia, jog nors pripažinimas yra malonus, iš valstybės norėtųsi kokybiškesnio strateginio požiūrio į mokslo problematiką. „Norime vizijos, kurios pamatinė vertybė paslaugos ar produktai su aukšta pridėtine verte. Tuomet automatiškai atsirastų ir proveržis, bendradarbiavimas su vietos verslu, nes dabar 90 proc. paslaugų eksportuojama“, – teigia profesorius.

L. Mažeika vardina priežastis, nulėmusias tokį procentinį pasidalinimą: ne visos įmonės pajėgios investuoti į naujų dalykų sukūrimą, tyrimai ir prototipų sukūrimas yra brangus, ne visos pramonės šakos orientuotos į ultragarsą, o dauguma lietuviškų įmonių neatlieka mokslo tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklų (MTEP).

„Lietuvos energijos“ inovacijų koordinatorius Paulius Kozlovas antrina – pasak jo, Lietuvos verslas vis dar per retai problemų sprendimui pasitelkia mokslą. „Džiugu, kad KTU turime institutą, eksportuojantį didžiąją dalį savo paslaugų. Tai rodo instituto patirtį, brandą ir pripažinimą. Tuo pačiu norisi, kad verslas Lietuvoje taip pat atsigręžtų į vietinį mokslą, taptų atviresnis. Šiuo metu sąlygos bendradarbiauti su KTU yra ypatingai palankios, universitetas turi visus reikalingus įrankius mokslo-verslo bendradarbiavimui skatinti“, – sako P. Kozlovas.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama