Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Bitkoinas ir kitos virtualios valiutos: investuoti ar nerizikuoti?

Publikuota: 2017-12-18 15:10
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Lina Mustafinaitė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Pastaruoju metu pasaulio dėmesį prikaustė vis brangstanti virtuali valiuta – bitkoinas. Vieni ekspertai pranašauja jam šviesią ateitį, kiti tikina, kad šis burbulas greitai sprogs. Ar verta investuoti į bitkoinus ir į kitas vis brangstančias kriptovaliutas? Kaip tai padaryti? Nuo ko pradėti?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Bitkoinas ir kitos virtualios valiutos: investuoti ar nerizikuoti?Pastaruoju metu pasaulio dėmesį prikaustė vis brangstanti virtuali valiuta – bitkoinas. Vieni ekspertai pranašauja jam šviesią ateitį, kiti tikina, kad šis burbulas greitai sprogs. Ar verta investuoti į bitkoinus ir į kitas vis brangstančias kriptovaliutas? Kaip tai padaryti? Nuo ko pradėti?

Visus šiuos klausimus DELFI uždavė informacinių technologijų (IT) ekspertui, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Lietuvos banko specialistams.

Prilygina azartiniams lošimams

Kibernetinio saugumo ir IT ekspertas Marius Pareščius perspėja, kad bitkoinas gali būti gera galimybe užsidirbti, tačiau tokios investicijos yra labai rizikingos. „Tai beveik tas pats kaip azartiniai žaidimai: gali laimėti daug, bet taip pat gali daug prarasti. Todėl rekomenduoju pradedantiems neinvestuoti didelių sumų, geriau pradėti nuo mažų sumų. Aš pats praėjusią savaitę pabandžiau „pažaisti“: investavau į kriptovaliutas 10 tūkst. eurų, po dviejų dienų jas pardaviau ir užsidirbau 1500 eurų“, – pasakoja M. Pareščius.

Pasak specialisto, kriptovaliuta yra skaitmeninė valiuta. Labiausiai mums žinomas šiuo metu yra bitkoinas, nors rinkoje iš viso yra keli šimtai skirtingų kriptovaliutų. „Skaitmeninės valiutos yra neparemtos niekuo, tik pažadais, kad kaina gali kilti. Jos nėra paremtos nei nekilnojamuoju turtu, nei auksu, niekuo. Kriptovaliutos – tiesiog kompiuteriu surgeneruotas programinis kodas.

Šiuo metu populiariausios kriptovaliutos yra bitkoinas (bitcoin), laitkoinas (litecoin) ir eteris (ethereum). Jų kainos skirtingos, kyla ir krenta labai drastiškai. Pavyzdžiui, bitkoino kaina prieš metus buvo keli šimtai dolerių, o šią savaitę buvo pakilusi iki 19 tūkst. JAV dolerių. Žmonės, matydami tokį augimą, dažnai susigundo investuoti“, – sako IT ekspertas.

Pirkti irgi kainuoja

Nuo ko pradėti, jei nori investuoti į skaitmeninę valiutą? M. Pareščius sako, norėdami įsigyti kriptovaliutos, turime atsidaryti virtualias sąskaitas biržose.

„Biržų Lietuvoje nėra daug, populiariausios yra trys: „Bitmarket“, „Spectrocoin“ ir su keliomis užsienio biržomis dirbantis „Revolut“. Reikia žinoti, kad pirkti bitkoinus irgi kainuoja, tai yra, padidėjus transakcijų skaičiui, padidėjo ir sandėrių kainos, pailgėjo atsiskaitymo bei transakcijos atlikimo laikas. Kai kuriais atvejais tai gali užtrukti kelias dienas, o tai reiškia, kad niekada nežinai, kokia bus galutinė įsigijimo kaina.

Investuotojas galvoja, kad kriptovaliutos įsigijo už vieną kainą, o per tą laiką, kol vyksta sandėris, kaina gali būti ir pakilusi, ir nukritusi. Todėl aš asmeniškai investavimui rinkausi kitas valiutas, ne bitkoiną. Aš sandėrius vykdžiau per elektroninį banką „Revolut“ ir tai vyko taip: pervedžiau pinigus iš savo sąskaitos lietuviškame banke į savo „Revolut“ kreditinės kortelės sąskaitą. Telefono programėlėje stebėjau, kaip kyla ir krenta kriptovaliutos kursas ir pagal tai sprendžiau, kada pirkti ir parduoti, realiai tai užtrunka tik vieną mygtuko paspaudimą“, – savo patirtimi dalijasi ekspertas.

Prekyba kriptovaliutomis vyksta panašiai kaip perkant skirtingas valiutas: pavyzdžiui, už tam tikrą eurų sumą galima įsigyti tam tikrą D. Britanijos svarų sumą. Įsigijus kriptovaliutos, bitkoinai, eteriai ar bet kuri kita skaitmeninė valiuta keliauja į virtualią pirkėjo sąskaitą. Pardavę savo kriptovaliutą, gautus pinigus galite tiesiog išsigryninti. Vilniuje jau veikia ir keli bitkoinų bankomatai.

„Tokiuose bankomatuose paprastai galima ir įsigyti bitkoinų, mokant grynaisiais eurais, ir parduoti bitkoinus, gaunant grynųjų eurų. Prieš tai reikia susikurti savo virtualią piniginę“, – sako M. Pareščius.

Kitas svarbus klausimas: kaip kriptovaliutos bus apmokestintos? „Mokesčių inspekcija šiuo metu negali kontroliuoti ir reguliuoti virtualių sąskaitų. Žmonės investuoja pinigus, gauna pelno, tačiau valstybė to nekontroliuoja. Didžioji dalis valstybių taip pat dar neturi virtualių sąskaitų reguliavimo sistemos. Aš įsivaizduoju, kad tai turėtų būti apmokestinta 15 proc. nuo sumos, tačiau klausimas – nuo kokios sumos? Nes investuodami žmonės patiria ir pelno, ir nuostolių“, – svarstė IT ekspertas.

Teks susimokėti mokesčius

Jo klausimą DELFI perdavė Valstybinei mokesčių inspekcijai. „Gyventojų pajamos, gautos iš virtualios valiutos pirkimo–pardavimo apmokestinamos kaip individualios veiklos pajamos, jeigu gyventojai perka–parduoda minėtą valiutą siekdami iš to gauti ekonominės naudos sau, t. y. užsiima tokio pobūdžio veikla tęstinį laikotarpį ir jų vykdoma veikla atitinka individualiai veiklai nustatytų kriterijų visumą. Pajamos gautos iš tokios rūšies individualios veiklos, apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą.

Apskaičiuojant individualios veiklos apmokestinamąsias pajamas, iš pajamų gali būti atimami su individualios veiklos pajamų gavimu ar uždirbimu susiję leidžiami atskaitymai. Todėl ir virtualios valiutos įsigijimo išlaidos, kurios pagrįstos dokumentais, gali būti atimamos iš pajamų. Galima pasirinkti alternatyvų individualios veiklos išlaidų atskaitymo būdą ir leidžiamais atskaitymais laikyti 30 proc. gautų individualios veiklos pajamų sumos, kurios nereikia pagrįsti dokumentais“, – sako VMI Teisės departamento Tiesioginių mokesčių skyriaus vedėjas Rolandas Ragėnas.

Tais atvejais, kai gaunamos atsitiktinės virtualios valiutos pardavimo pajamos, t. y. gyventojas neužsiima virtualių valiutų pirkimu – pardavimu tęstinį laikotarpį, jos apmokestinamos kaip kito turto pardavimo ar perleidimo nuosavybėn pajamos. Skirtumas tarp pardavimo ir įsigijimo kainų apmokestinamas taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Įsigijimo išlaidos turi būti pagrįstos dokumentais. Taip pat tokiais atvejais, teikiant atitinkamų mokestinių metų Gyventojo pajamų mokesčio deklaraciją, gautų pajamų suma gali būti sumažinta 2500 eurų suma.

VMI pastebi tendencijas, kad dalis ūkio subjektų atskaitymams pasirenka alternatyvius atsiskaitymo būdus, tokius kaip virtualios valiutos (bitcoin, ethereum, litecoin). Lietuvoje atsiskaitymai virtualiomis valiutomis labiausiai paplitę visuomeninio maitinimo, apgyvendinimo, pavėžėjimo paslaugų, odontologijos bei grožio paslaugų srityse, tačiau ir prekybos veiklą vykdančios įmonės kartais sudaro galimybę klientams už įsigytas prekes atsiskaityti plačiausiai paplitusia virtualia valiuta. VMI, kaip ir daugelis pasaulio mokesčių administratorių, įžvelgia tokių atsiskaitymų riziką ir ieško inovatyvių sprendimų, kurie padėtų užtikrinti vykdytų sandorių atsekamumą, kuriuose buvo atsiskaitoma virtualiomis valiutomis.

Kokia virtualių pinigų ateitis?

Danijos investicinio banko „Saxo Bank“ makrostratego Kay Van-Peterseno nuomone, 2018 metais bitkoino kursas pakils iki 60 tūkst. JAV dolerių. Tačiau po įspūdingo šuolio bitkoino kursas 2019 metais sparčiai kris, kol pasieks bazinę 1 tūkst. JAV dolerių savikainą. Du Nobelio ekonomikos premijų laureatai Robertas Shilleris ir Josephas Stiglitzas neseniai taip pat pavadino bitkoiną burbulu. J. Stiglitzas net pareiškė manąs, kad bitkoinai turi būti uždrausti. O banko „JPMorgan Chase“ vadovas Jamie Dimonas yra pareiškęs, kad prekyba bitkoinais yra „sukčiavimas“, kuris galiausiai „sprogs“.

„Viena iš pagrindinių virtualiųjų valiutų savybių yra decentralizuotas veikimas. Tai reiškia, kad nėra įmonės ar organizacijos, kurios veiklą būtų galima prižiūrėti. Prekyba šiomis valiutomis vyksta internete ir jos yra išskaidytos po visą pasaulį, todėl bandyti jas kontroliuoti būtų tas pats, kas bandyti kontroliuoti visą internetą. Vienintelė galimybė – kontroliuoti virtualiųjų valiutų sąveiką su tradicinėmis valiutomis, reguliuojant virtualiųjų keityklų ar piniginių veiklą. Tai šiuo metu siekiama padaryti Europos Sąjungoje dėl pinigų plovimo prevencijos. Kadangi viskas vyksta virtualioje erdvėje ir naudojant virtualius įrankius, produktų kūrėjus ir investuotojus identifikuoti itin sudėtinga. Jiems netaikomi įprasti teisės aktų reikalavimai, dėl to virtualiosioms valiutoms netaikoma ir vartotojų apsauga, tokia kaip indėlių ir investicijų draudimas. Nesėkmės atveju tokias investicijas paprasčiausiai tektų nurašyti į nuostolius, o vartotojus ginančios institucijos šiuo atveju jums niekaip negalėtų padėti“, – perspėja Lietuvos banko investicinių paslaugų priežiūros specialistas Audrius Šilgalis.

JAV investicijų valdymo bendrovės „Ritholtz Wealth Management“ valdybos pirmininkas ir generalinis investicijų direktorius Barry Ritholtzas yra sakęs: „Viena ir esminių investavimo taisyklių yra ta, jog reikia investuoti į tai, ką supranti. Jeigu nori spekuliuoti virtualia valiuta ir to nesupranti, gal trumpam tau ir pasiseks, tačiau paprastai tokios spekuliacijos gerai nesibaigia.“


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama