Neretas esame susidūrę su situacija, kai pristingame pinigų tam tikram tikslui pasiekti ar norui įgyvendinti. Tuomet imame svarstyti pasiskolinimo galimybę ir kreipiamės į įstaigas, kurios teikia paskolas ar kreditus. Tačiau kredito ar paskolos gavimas nėra savaime aiškus dalykas – kiekviena kreditą teikianti įstaiga visų pirma ištiria, ar būsime pajėgūs paskolą grąžinti. Šis tyrimas – tai asmens kredito istorijos patikrinimas, apžvelgiant jo skolinimosi įpročius, įsipareigojimų vykdymą ir esamus įsiskolinimus.
Kas yra asmeninė kredito istorija, ką ji apie jus pasako ir kaip šią istoriją pagerinti – savo žiniomis ir patirtimi sutiko pasidalinti „Paskolų klubas“ atstovas Marius Navickas. „Dažniausiai žmonės klaidingai arba ne iki galo supranta įrašų svarbą kredito istorijoje, jų įtaką galimybei gauti finansines paslaugas, suteikiamų paskolos sąlygų palankumui. Šia tema būtina domėtis kiekvienam, juk šiandien beveik kiekviename žingsnyje susiduriame su įvairiausių finansinių paslaugų poreikiu“, – teigia specialistas.
Kas yra mano kredito istorija?
Asmens kredito istorija yra informacija apie kliento telekomunikacijų, draudimo, finansines, komunalines ir kitas paslaugas bei su jomis susijusius įsiskolinimus. Lietuvoje asmeninio kredito vartojimo istoriją renka ir informaciją pateikia kreditų biuras „Creditinfo Lietuva“. Sistemoje informacija apie asmens finansinius įsipareigojimus ir jų vykdymą saugoma dešimt metų, į ją automatiškai įtraukiami visi 18 metų sulaukę Lietuvos Respublikos piliečiai. „Kredito istorija gali turėti teigiamą arba neigiamą įtaką žmogaus finansiniam gyvenimui, todėl reikia labai atsakingai elgtis kaskart pasiskolinus pinigų ar kitaip įsipareigojus finansiškai“, – pasakoja M. Navickas. Pašnekovas asmens kredito istorijos svarbą prilygina gyvenimo aprašymo svarbai ieškant darbo ir teigia, kad tai yra asmens finansinio gyvenimo veidrodis.
Kaip susiformuoja neigiama kredito istorija?
Paskolos žmonėms su bloga kredito istorija teikiamos retai ir dažniausiai jos būna labai nepalankios besiskolinančiajam. „Bloga kredito istorija gali susiformuoti net iš pačių, iš pirmo žvilgsnio „nekalčiausių“, atvejų“, – sako M. Navickas. Tereikia laiku nesusimokėti už kažkokius finansinius įsipareigojimus (pavyzdžiui, paskolą, lizingą, greitąjį kreditą) ir klientas jau tampa skolininku. Apie įsiskolinimą paslaugas teikianti įstaiga klientui visada praneša, tad galimybių nesusigadinti savo kredito istorijos yra net ir tokiu atveju – tereikia įsiskolinimą padengti per pranešime nurodytą laiko terminą. Jei asmuo nesugeba padengti savo įsiskolinimo ir per šį laikotarpį, informacija yra perduodama kreditų biurui ir taip susiformuoja neigiama kredito istorija.
Kaip pagerinti kredito istoriją?
„Kredito istoriją pataisyti ne tik galima, bet ir labai rekomenduotina. Tačiau nesitikėkite, kad yra kažkoks stebuklingas ir nelegalus triukas, kurio metu iš jūsų paskyros ištrinama neigiama informacija“, – teigia M. Navickas. Atvirkščiai – asmeninės kredito istorijos gerinimas yra nesudėtingas, tačiau nuoseklus ir valingas procesas.
Specialistas dalinasi 3 svarbiausiais patarimais:
- Visų pirma, reikėtų domėtis savo finansine padėtimi ir kredito istorija. Tai galima padaryti jau anksčiau minėto „Creditinfo Lietuva“ biuro internetinėje svetainėje. Kartą per metus kiekvienas asmuo savo kredito istoriją gali pasitikrinti visiškai nemokamai. Radus pradelstų įmokų už kreditus ar kitas paslaugas, reikia nedelsiant jas sumokėti. Tai yra pirmas svarbus žingsnis keičiant kredito istoriją.
- Supraskite disciplinos svarbą. „Dažnai susiduriame su mitu, kad įsipareigojimų turėjimas automatiškai gadina kredito istoriją. Tai yra netiesa“, – užtikrina specialistas. Nevertėtų tikėti ir mitais apie kreditines korteles – laiku gražinami įsiskolinimai ir disciplina neturi jokių negatyvių padarinių jūsų kredito istorijai. Neigiamą efektą gali sukelti nebent nuolatinis ir pernelyg didelis skolinimosi aktyvumas, kuomet asmuo skolinasi daugiau nei gauna pajamų bei senas paskolas dengia naujomis, taip niekada neišbrisdamas iš įsiskolinimų liūno.
- Nuolat pildykite savo kredito istoriją teigiamais veiksniais: laiku grąžinkite įsiskolinimus, domėkitės esama padėtimi ir bendraukite su finansinių paslaugų tiekėjais.
„Kaskart priimant kažkokį sprendimą, finansinį įsipareigojimą vertėtų prisiminti, kad visa su jūsų finansais susijusi informacija archyvuose yra saugoma net 10 metų – tai turėtų padėti palaikyti discipliną ir paskatinti elgtis atsakingai“, – teigia M. Navickas.
Kaip sėkmingai ir laiku grąžinti įsiskolinimus?
„Net jei turite daugiau nei viena įsiskolinimą ir atrodo, kad padėtis nevaldoma, nepanikuokite – paprastai ir lengvai galite išmokti suvaldyti net ir pačią nepalankiausią finansinę situaciją“, – teigia „Paskolų klubo“ atstovas. Nors teorijoje vyrauja nuomonė, kad geriausia įsiskolinimus pradėti grąžinti nuo didžiausio, tikrovėje yra šiek tiek kitaip. Sėkmingiau su susikaupusiomis skolomis susidoroja tie, kurie pradeda atidavinėti mažiausius įsiskolinimus – taip rodo praktika. Kiekvienas sėkmingas grąžinimas yra lyg mažytė pergalė, kuri paskatina ir motyvuoja veikti toliau. Žinoma, kartais dėl skolos delspinigių ir palūkanų labiau apsimoka pirmiausia grąžinti didžiausią skolą. Šiuo atveju patartina didelę skolą padalinti į keletą mažesnių mokėjimų ir vėl veikti pagal mažų pergalių metodą – kuo arčiau tikslo, tuo daugiau motyvacijos pabaigti procesą.
„Tam, kad atsakingai valdytumėte savo įsipareigojimus, profesionalių finansinių žinių nereikia. Svarbiausia niekuomet neprarasti saiko ir valingai vykdyti įsipareigojimus. Kai įpranti, tai pasidaro visai paprasta. O ir tokio elgesio rezultatai džiugina“, – tikina M. Navickas.