Didžiasalio kaimo gyventojai nė neįtaria, kad jų kaimynystėje gaminami prietaisai, kurių dėka užtikrinamas šimtų tūkstančių amerikiečių saugumas. Šalia Vilniaus įsikūrusioje bendrovėje „Polimaster Europe“ pagamintus radiacijos matuoklius savo tarnyboje šiuo metu naudoja jau kone kiekvienas amerikiečių policijos pareigūnas.
Nedidelėje gamykloje Vilniaus rajone tylu – čia dirbantys inžinieriai ir elektronikos specialistai susikaupę surinkinėja būsimus radiacijos matuoklius, juos testuoja įprastomis ir ekstremaliomis sąlygomis (nuo -40 iki +60 laipsnių Celsijaus temperatūroje), kruopščiai patikrina parametrus ir ruošia prietaisus eksportui į užsienio rinkas, daugiausiai – Jungtines Amerikos Valstijas. Pagrindiniai radiacijos matuoklių bandymai atliekami laboratorijoje, kuri turi 70 cm storio sienas ir yra įrengta 5 metrų gylyje po žeme.
„Čia prietaisai tikrinami elektromagnetinių bangų spinduliuotės būdu. Be abejo, mūsų specialistai šį procesą stebi saugioje patalpoje per kompiuterio ekraną: spinduliuotė yra tokia intensyvi ir pavojinga, kad vienas žmogus jau po minutės, o kitas vos per 30 sekundžių čia būdamas gautų mirtiną dozę“, – paaiškina „Polimaster Europe“ vadovas Michailas Semeniukas.
Radiacijos matuokliai yra įvairių modelių, jų kainos svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Pareigūnai matuoklius segi prie diržo kaip raciją arba tiesiog nešiojasi kišenėje. Yra ir tokių matuoklių, kuriuos galima nešioti ant riešo kaip laikrodį. Pagrindinė šių prietaisų paskirtis yra fiksuoti radioaktyvių medžiagų kiekį aplinkoje, tiksliai nustatyti jų kiekį ir nedelsiant apie tai pranešti garsiniu signalu.
Pasak M. Semeniuko, Lietuvoje pagaminti radiacijos matuokliai iškeliauja į Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Nyderlandus, Belgiją, Lenkiją, bet daugiausiai – apie 80 proc. – prietaisų eksportuojama į Jungtines Valstijas. JAV jau kurį laiką yra įgyvendinama didelio masto antiteroristinė programa, pagal kurią yra ypač sustiprinta šalies apsauga. Taikant terorizmo prevencijos priemones didelis dėmesys skiriamas išpuolių panaudojant taip vadinamas radiacijos bombas prevencijai. Radiacijos bombai sprogus į aplinką gali būti paskleistas didelis kiekis pavojingų radioaktyvių medžiagų.
„Naudodamiesi mūsų sukurtais matuokliais amerikiečių policijos, saugumo ir muitinės pareigūnai nuolat stebi, ar aplinkoje nėra normas viršijančių radiacijos šaltinių, ir gali labai greitai aptikti net menkiausią įtarimą keliantį objektą. Pavyzdžiui, muitinės pareigūnai mūsų matuokliais tikrina krovinius, konteinerius, keleivių bagažą“, – pasakojo įmonės vadovas M.Semeniukas.
Pašnekovas pripažįsta, kad Niujorke ar Vašingtone jau būtų nelengva rasti policijos pareigūną, kuris savo tarnyboje nesinaudotų šalia Vilniaus pagamintais radiacijos matavimo prietaisais. Štai ir dabar „Polimaster“ grupė laimėjo JAV policijos konkursą 5000 radiacijos matuoklių įsigyti.
Šių metų pradžioje JAV vykstant prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos ceremonijai radiacijos bombų buvo ieškoma taip pat Lietuvoje pagamintais matuokliais. Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos (LGSPA) direktorius Rosvaldas Gorbačiovas pastebi, kad asociacijai priklausanti „Polimaster“ įmonių grupė nuolat laimi JAV skelbiamus konkursus, nors juose dalyvauja tiek didelės amerikiečių, tiek kitų Europos šalių įmonės, ir kasmet išsiunčia už Atlanto tūkstantines radiacijos matuoklių siuntas.
„Tai, kad jau kone kiekvienas amerikiečių policijos pareigūnas naudojasi lietuvių pagamintais radiacijos matuokliais, yra ne tik atskiros įmonės, bet ir visos Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės pripažinimas, – sako LGSPA direktorius R. Gorbačiovas. – Tokie pavyzdžiai patvirtina, kad mūsų šalies gynybos pramonės potencialas yra labai didelis: turime aukštos kompetencijos specialistus ir gebame sukurti technologijas ir produktus, kurie sėkmingai konkuruoja pasauliniu mastu.“
Pasak asociacijos vadovo, visi puikiai žinome, kaip nelengva užkariauti kitų šalių rinkas. Nepaisant to, LGSPA nariai šiuo metu eksportuoja apie 90 proc. pagamintos produkcijos, kuri pasklinda po visą pasaulį – nuo Japonijos iki JAV.
„Polimaster Europe“ pagamintais radiacijos matuokliais naudojamasi ir Lietuvoje, tik ne taip masiškai, kaip JAV. Pavyzdžiui, prietaisus naudoja ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Apie 100 vnt. radiacijos matuoklių netrukus planuoja įsigyti ir Ignalinos atominė elektrinė. Lietuvoje gaminami ne tik rankiniai matuokliai, bet ir radiaciją matuojantys vartai, statomi pasienio punktuose ar oro uostuose.