Darbuotojų ieškantis verslas sako, kad motyvuotų ir norinčių dirbti kokybiškai – labai trūksta. Tinkamos kvalifikacijos ir motyvacijos darbuotojų nerandantys įmonių vadovai keičia kryptį ir dar labiau atsisuka į aukštąsias mokyklas. Ne pervilioti, o užsiauginti – toks sprendimas leidžia ne tik padengti darbuotojų deficitą, bet ir surasti būsimus vadovus.
Svarbiausia patikimumas
Nuolat girdime, kad rinkoje yra juntamas darbuotojų deficitas, nors bedarbių ar pretendentų į beveik visas įmanomas pozicijas netrūksta. Situacija paradoksali, tačiau reali ir susiklostė ne per vienerius metus. Pasak UAB „Sadomaksa“ direktoriaus pavaduotojo Domo Vilkio, jų įmonė didžiuosiuose Lietuvos miestuose nuolat ieško papildomos darbo jėgos, tačiau per ilgus veiklos metus teko ne kartą nusivilti daugumos kandidatų motyvacija ir noru dirbti kokybiškai.
„Esame tarptautinio koncerno „Carrier Transicold“ atstovas Lietuvoje. Prekiaujame šaldymo įranga, taip pat kartu su kitais gamintojais ją diegiame sunkiajam bei lengvajam transportui. Čia darbas yra inžinerinis ir, norint jį dirbti, reikia turėti specifinių žinių ir polinkį technikai. Tad pirmiausia ieškome žmonių, kurie turi su šalčiu susijusį išsilavinimą. Deja, tokių Lietuvoje beveik nėra. Antras pasirinkimas – inžinieriai. Žvalgomės po rinką, kurioje darbo jėgos yra, bet ta, kuri yra laisva – neatitinka mūsų reikalavimų. Su įdarbinimo agentūrų pagalba darbo ieškantys žmonės dažniausiai nori aukštesnių pareigų, o pradėti nuo pradžių – nenori beveik niekas.
Sudėtingiausia yra tada, kai žmogus įsidarbina, o po kelių savaičių darbą meta, nes nusprendžia, kad neturi tam pašaukimo ar reikalingų asmeninių savybių, o mums reikia akimirksniu rasti pamainą. Viduryje projekto darbą metęs žmogus gali sustabdyti visą procesą, kuriame dalyvauja ir kiti partneriai“, – sako D. Vilkys.
Pasikeitęs darbuotojų požiūris į darbą, kompanijai padiktavo ir naujus atrankos kriterijus. Šiandien svarbiausia – žmogaus patikimumas.
„Dėl sustyguotų grafikų ir nepertraukiamo darbo proceso mums svarbiausias kriterijus tapo žmogaus patikimumas: kad jis laiku ateitų į darbą, jį atliktų kokybiškai ir laikytųsi savo žodžio. Dirbti galime išmokyti visus, kurie nori mokytis ir dirbti. Tad įprastai gerų darbuotojų ieškome per pažįstamų žmonių rekomendacijas“, – patirtimi D. Vilkys.
Kolegijoje rado būsimus vadovus
UAB „Sadomaksa“ direktoriaus pavaduotojo teigimu, pradžioje įmonė noriai žiūrėjo į bendradarbiavimą su profesinėmis mokyklomis, tačiau rezultatai ir kompetencijos nuvylė, be to – darbo specifika nėra tokia paprasta, todėl kreipėsi į Kauno technikos kolegiją (KTK). „Esame išmėginę ir profesinių mokyklų mokinius. Deja, jiems trūksta techninio pasiruošimo, kitų kompetencijų. Taip pat jie dar nėra pakankamai brandūs kaip žmonės, kad norėtų ir galėtų dirbti nuosekliai ir užaugtų kaip meistrai. Po ilgų ieškojimų atsisukome į techninių aukštųjų mokyklų sektorių. Pasiūlėme Kauno technikos kolegijos studentams atlikti praktiką mūsų įmonėje. Drąsiai galiu pasakyti, kad tai vienas geriausių mūsų sprendimų.
Iš vieno mėnesio praktikos, mūsų bendradarbiavimas peraugo į dar trijų mėnesių sutartį ir jau šiandien tarp buvusių praktikantų matau ir galimą dirbtuvių vadovą, ir įmonės ar vienos iš mūsų atstovybių direktorių.
Tai jauni žmonės, kurie turi talentą, reikalingą požiūrį, pamatuotas ambicijas ir norą tobulėti. Po kelių mėnesių darbo jie lenkė jau labai daug senbūvių, o sudėtingas užduotis išmokdavo atlikti per dieną ar dvi. Tokiems studentams tereikia papildyti savo žinias vadybos, procesų ir žmonių valdymo žiniomis ir karjeros galimybės su patirtimi tampa labai plačios – galima dirbti bet kurioje pozicijoje“, – studentus vertina D. Vilkys.
Praktiniai gebėjimai – vieni svarbiausių mokymosi procese
UAB „Sadomaksa“ praktiką atlikusio ir pasiūlymą likti gavusio KTK automobilių techninio eksploatavimo trečiakursio Tautvydo Bendžiaus teigimu, tai yra neįkainojama patirtis, kurios vadovėliai atstoti negali.
„Man transportas patiko nuo mažens, todėl pasirinkau KTK kolegijos automobilių techninio eksploatavimo specialybę. Dabar čia jau turiu daug žinių, todėl norėjosi išbandyti dar ir kažką naujo. Šaldymo agregatai buvo negirdėta sritis, kuri man patiko ir dabar su ja ketinu sieti ir savo baigiamąjį darbą. Patiko tai, kad įmonės projektuose dirbama su naujausia įranga, kurią montavome naujiems sunkvežimiams. Be realios praktikos viso to neišmoksi“, – sako T. Bendžius. Kolegai pritaria ir Šarūnas Budrys, pasak kurio, šaldymo agregatai savo struktūra primena automobilius, tik yra be ratų.
„Mane visą gyvenimą domino tik automobiliai, o veržliaraktis lipo prie rankos, todėl nenuostabu, kad pasirinkau automobilių techninio eksploatavimo specialybę. Gavęs pasiūlymą atlikti praktiką įmonėje, iškart susidomėjau. Žinoma, privalumas buvo ir tai, kad ši praktika – apmokama, o tai šiandien daro dar nedaug kompanijų. Taip pat, išvykus į komandiruotę, mums apmokėjo viešbutį ir maitinimą. Prie transporto šaldymo agregatų anksčiau prisilietęs irgi nebuvau, tad buvo ir įdomu: yra dyzelinis ir elektrinis varikliai, kompresorius, radiatorius ir t. t. Praktika suteikė galimybių ne tik suprasti, kaip veikia ir yra montuojama šaldymo įranga transporto priemonėse, bet ir pamatyti gamybinę surinkimo pusę, taip pat tai, kaip organizuojami ir veikia visi procesai. O tai leidžia praktiškai vystyti ir vadybines mano kompetencijas. Šiandien praktiniai gebėjimai pramonėje – reikalingiausi. Net mano pažįstami, kurie baigė universitetus, mini, kad jie stokoja praktinių žinių. Tad savo studijų pasirinkimu kolegijoje esu labai patenkintas, jaučiuosi pataikęs į aukso viduriuką“, – praktika ir studijomis džiaugiasi Š. Budrys.
Kartu su grupės draugais praktiką atlikusio ir gavusio pasiūlymą likti dirbti įmonėje Dominyko Ivanausko teigimu, praktika leidžia atrasti bei labiau pažinti save, o tai įgalina lengviau suprasti ir projektuotis būsimą savo karjeros kelią.
„Dauguma jaunų žmonių studijų metu, ypač pirmaisiais metais, dvejoja, ar teisingai pasirinko, ar ši specialybė jiems. Abejonės sklaidosi praktikos metu, kai „pasimatuojame“ tą specialybę, susiduriame su realiais iššūkiais, juos sprendžiame ir matome visus vidinius procesus įmonėje. Tai yra labai įdomu ir svarbu. Atlikęs praktiką, gavau pasiūlymą dirbti įmonėje. Manau, juo tikrai pasinaudosiu, o ateityje planuoju nesustoti ir plėsti savo teorines, bet jau praktika paremtas žinias, nes mokytis šiandieniniame pasaulyje, kur nuolat daug kas keičiasi, atsiranda naujos technologijos ar įranga, reikia nuolat“, – svarsto D. Ivanauskas.