„Apie 40 proc. įmonių Lietuvoje diegia inovacijas. Beveik pusė šalies įmonių, suplanavusių inovacijas, diegs jas technologijų srityje. Ateinančiais metais, palyginus su praėjusiu laikotarpiu, augs investicijų dydis inovacijoms“, – teigia Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Kęstutis Šetkus. Anot jo, lietuviškos technologijų įmonės turi potencialo tapti didžiausiu inovacijų šaltiniu.
Lietuva – inovatyviausia iš 3 Baltijos šalių
K. Šetkus pabrėžia, kad mokslinius tyrimus, eksperimentinę plėtrą ir inovacijas (MTEPI) skatina ir remia daugiau nei 20 priemonių; šiam tikslui 2014–2020 m. skirta 678.9 milijonai eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų. „Iškalbingas vien 2017 m. „Bloomberg“ inovacijų indeksas – Lietuva skelbiama inovatyviausia iš 3 Baltijos šalių, – priduria MITA vadovas. – 100 geriausių praėjusių metų „New Europe 100“ Vidurio ir Rytų Europos inovatorių sąraše – net 5 lietuvių vardai.“
Būtent unikalūs Lietuvos kūrėjų išradimai išsamiai aprašyti ką tik pasirodžiusiame Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros parengtame „Lietuviškų inovacijų gide“. Tai – spalvingas šimto puslapių žurnalas, kurį skaitantys sužinos daug naudingos informacijos apie progresyviausias Lietuvos įmones ir inovatyvius jų produktus bei paslaugas.
Kvapą gniaužiantis turas
Skaitytojai leisis į kvapą gniaužiantį pažintinį turą su lietuviškomis inovacijomis – jie susipažins su unikaliomis analogų pasaulyje neturinčiomis inovacijomis, tarptautiniais jų kūrėjų pelnytais apdovanojimais ir įvertinimais. Kiekvieną gaminį ar paslaugą žurnale iliustruoja faktai, skaičiai ir nuotraukos.
Nestandartinė pati „Lietuviškų inovacijų gido“ koncepcija. Leidinyje aprašoma šiuolaikinio žmogaus diena – pradedant rytu praskleidžiant Lietuvoje sukurtas naujos kartos termožaliuzes „Collect&Reflect“ ir baigiant vakaru, kai vaikai gali džiaugtis inovatyviu išmaniuoju mažųjų palydovu „Vai Kai“ žaidimams, bendravimui ir emociniam vystymuisi.
Revoliucija žaliuzių, alkotesterių ir pinigų pervedimo rinkose
Unikalios termožaliuzės „Collect&Reflect“ saulės energiją naudoja patalpai šildyti arba riboti saulės spindulių patekimą į erdvę ir apsaugoti ją nuo perkaitimo. Šefildo universitetas Didžiojoje Britanijoje atliko unikalias studijas, kurios parodė išmaniųjų lietuviškų lėlių „Vai Kai“ privalumus emociniam vaiko vystymuisi. Jau šiandien daugelyje pasaulio šalių šiuos žaislus naudoja gydytojai, pedagogai ir kalbos specialistai. Kitas unikalus lietuvių išradimas – vienas lengviausių pasaulyje vos 980 gramų sveriantis sulankstomas paspirtukas RAVEN iš anglies pluošto, kurį vieninteliu judesiu galima sulankstyti į nešimui patogią formą.
„Lietuviškų inovacijų gidas“ taip pat pristato jokiame žemyne analogų neturinčią alkotesterio sistemą www.DirbkBlaivus.lt, kurios esmė – unikalus biometrinių technologijų, daiktų interneto, debesų technologijos ir išmaniųjų paslaugų junginys. Tuo tarpu revoliucinė lietuvių paslauga „TransferGo“ keičia visą pinigų pervedimo sampratą. Tradicinis pervedimas banku gali užtrukti net keletą dienų, o naudojantis inovatyvia 45 valstybėse veikiančia lietuviška platforma užtikrinama, kad gavėjo sąskaitą pinigai pasieks jau kitą darbo dieną nuo mokėjimo rezervavimo.
Keliasdešimt unikalių inovacijų
Jei į darbą atkeliaujate mindami pedalus, neapsieisite be išmaniuoju telefonu valdomos naujos kartos „Deeper Lock“ spynos, skirtos dviračio apsaugai nuo vagysčių. Tai – vienintelė išmani dviračio spyna, kurioje suderinti saugus elektroninis raktas, garsinė signalizacija ir GSM/GPS sekimas.
Gali būti, kad šį tekstą skaitote savo mobiliojo telefono ekrane. Lietuvių sukurtam atspariam mobiliajam „Getnord Onyx“ pirmą kartą pritaikytas 3 sulydytų komponentų – metalo, kieto plastiko ir minkšto plastiko – korpusas, todėl jis apsaugotas nuo smūgių, drėgmės ir dulkių. Kitaip tariant, jei šis prietaisas iškris iš rankų, neatsitiks ničnieko.
Be abejo, tai – tik nedidelė inovacijų, itin išsamiai aprašomų „Lietuviškų inovacijų gide“, dalis. Iš viso leidinyje rasite net keliasdešimt straipsnių apie išradimus ir inovatyvias paslaugas. Žurnale yra ir inovacijų kryžiažodis, kurį spręsdami patikrinsite, kaip įsisavinote informaciją.