Lietuvos Kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei Bilo ir Melindos Geitsų fondas (Bill and Melinda Gates Foundation) pasirašė trišalę sutartį.
Ja fondas skiria Lietuvai 220 396 JAV dolerių paramą. Parama skirta parengti projektui, kurį įgyvendinus Lietuvos gyventojai galės nemokamai naudotis internetu bet kurioje viešojoje bibliotekoje. Šiuo metu kompiuterizuota apie 43 proc. šalyje veikiančių savivaldybių viešųjų bibliotekų.
Parengus projektą, Lietuva galės pretenduoti į papildomą fondo paramą, kuri bus paskirta apie 1000 bibliotekų. Šią paramą numatoma panaudoti kompiuterinei įrangai nupirkti, prijungti bibliotekas prie interneto, mokymo centrams įkurti, bibliotekininkams mokyti, organizuoti techninę pagalbą. Projekto įgyvendinimui gali būti skirta ir korporacijos „Microsoft“ programinė įranga, tačiau tai nėra fondo reikalavimas. Bilo ir Melindos Geitsų fondas yra nepriklausomai nuo korporacijos „Microsoft“ veikianti institucija.
Paramos rengiamam projektui dydis priklausys ir nuo Lietuvos indėlio bei įsipareigojimų atnaujinant bibliotekų infrastruktūrą, apmokant interneto ryšį bei užtikrinant projekto tęstinumą. Šiuos įsipareigojimus turės prisiimti tiek savivaldybės, tiek centrinė valdžia.
Projektą ketinama įgyvendinti bendradarbiaujant su įvairiomis institucijomis ir organizacijomis, vykdančiomis nacionalinės reikšmės informacinės visuomenės plėtros projektus. Bus bendradarbiaujama su Matematikos ir informatikos institutu bei viešąja įstaiga „Plačiajuostis internetas“, kartu su Susisiekimo bei Švietimo ir mokslo ministerijomis vykdančiais projektą „Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuostis tinklas RAIN“. Šis projektas padės prijungti bibliotekas prie interneto. Dalį interneto prieigos taškų bibliotekose įrengs Vidaus reikalų ministerija, kuri vykdo projektą „Viešųjų interneto prieigos taškų tinklo plėtra“.
Taip pat bus bendradarbiaujama su Kazicko šeimos fondu (Kazickas Family Foundation), per eilę metų sukaupusiu didelę patirtį vykdant inovacinius mokyklų kompiuterizavimo projektus. Bendradarbiaujant ketinama įgyvendinti novatoriškas idėjas skatinant diegiamų technologijų naudojimo bibliotekose efektyvumą. Privačių verslo įmonių aljansas „Langas į ateitį“, vykdantis projektą „Lietuvos el. piliečio kompiuterinio raštingumo pradmenys“, padės bibliotekų darbuotojams ir lankytojams įgyti kompiuterinį raštingumą.
„Viešosios bibliotekos Lietuvoje teikia prieigą prie informacijos ir modernių technologijų, gerinančių visų piliečių gyvenimą, – pažymi Kultūros ministras Jonas Jučas. – Šio projekto dėka viešosios bibliotekos tampa aktyviomis ir labai svarbiomis Lietuvos informacinės visuomenės plėtros dalyvėmis. Projekto tikslai tiesiogiai siejasi su Kultūros ministerijos koordinuojama Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo 2003–2013 m. programa.“
Bilo ir Melindos Geitsų fondas jau daugiau nei dešimtmetį įgyvendina Pasaulio bibliotekų programą, kuria siekiama sudaryti galimybę visiems bibliotekose nemokamai naudotis moderniomis informacinėmis technologijomis, nepaisant geografinės, socialinės ar ekonominės padėties. Šiandien Lietuvai skirta parama yra tik maža dalis programos biudžeto, siekiančio 328 milijonus JAV dolerių ir vienijančio 12–15 šalių.
„Technologijos gali padėti žmonėms rasti darbą, spręsti sveikatos problemas, bendrauti su kitais žmonėmis visame pasaulyje, – sako Bilo ir Melindos Geitsų fondo Pasaulio bibliotekų programos direktorė Marta Čo (Martha Choe). – Prieiga prie skaitmeninio amžiaus suteikiamų galimybių visiems Lietuvos žmonėms, nepaisant jų amžiaus, lyties, tautybės ar gyvenamosios vietos, bus didžiulis turtas šaliai ir jos bibliotekoms, kurios visada buvo informacijos ir žinių centrais.“
Lietuva buvo pakviesta dalyvauti Pasaulio bibliotekų programoje atsižvelgus į aktyvią viešos interneto prieigos plėtrą, stiprią bibliotekų sistemą, didelį jos kompiuterizavimo poreikį, galimybę užtikrinti paslaugų teikimą ateityje. Skirdamas paramą Lietuvai fondas pirmą kartą remia Rytų ir Vidurio Europos šalis.
2006 m. duomenimis, tik 37 procentai Lietuvos namų ūkių turėjo kompiuterius, 32 procentų iš jų – ir interneto prieigą. Lietuva deda nemažai pastangų organizuodama prieigą prie kompiuterių ir interneto viešosiose bibliotekose, tačiau apie 740 jų filialų tebėra nepakankamai kompiuterizuoti. Ne mažiau aktualu, kad visi bibliotekininkai taptų kompetentingais lankytojų mokytojais ir konsultantais įsisavinant technologijas.
Bilo ir Melindos Geitsų fondo Pasaulio bibliotekų programa buvo pradėta 1997 metais. Čilėje fondas, dirbdamas kartu su centrine ir vietos valdžia, organizavo mokymus ir interneto paslaugų teikimą 368-iose viešosiose bibliotekose. Nuo projekto pradžios 2001-aisias viešųjų bibliotekų kompiuterizavimas išaugo nuo 10 iki 100 procentų. Meksikoje fondas, kartu su Kultūros ministerija, parėmė nemokamą prieigą prie kompiuterių trečdalyje iš 8000-ių šalyje veikiančių bibliotekų. Jungtinėse Amerikos Valstijose fondas remia bibliotekas įranga, mokymais ir kitomis reikalingomis priemonėmis. Šiandien praktiškai kiekviena biblioteka Amerikoje siūlo nemokamą interneto prieigą.