„New Scientist“ išsiaiškino, kad pranešimai apie Juodojoje jūroje kilusias palydovinės navigacijos problemas gali reikšti Rusijos atliekamus naujos GPS apgaulės sistemos bandymus. Tai gali būti pirmoji užuomina apie naują elektroninio karo formą, kurią gali vykdyti visi, nuo nedraugiškų šalių iki smulkių nusikaltėlių.
Birželio 22 dieną JAV Laivybos administracija užregistravo, atrodytų, niekuo neypatingą pranešimą. Novorosijsko uoste laivo vadas pamatė, kad jo GPS nurodo klaidingą jo buvimo vietą – daugiau nei už 32 kilometrų sausumoje, Gelendžiko oro uoste.
Patikrinęs navigacijos įrangą, kapitonas susisiekė su šalia stovinčiais laivais. Jų AIS ženklai – automatinės identifikavimo sistemos, naudojamos sekti jų buvimo vietą, signalai – juos irgi rodė esant tame pačiame oro uoste. Buvo paveikta mažiausiai 20 laivų.
20-ies Juodojoje jūroje esančių laivų GPS signalai buvo pakeisti taip, kad nurodytų juos esant už 32 kilometrų, sausumoje
© „plainpicture“ / Tilby Vattard
Nors incidentas dar nepatvirtintas, ekspertai mano, kad tai – pirmasis dokumentuotas GPS pakeitimo (angl. spoofing) panaudojimo atvejis – apgaulės ataka, apie kurią jau seniai perspėjama, tačiau jos panaudojimas realiomis sąlygomis nebuvo užfiksuotas.
Iki šiol didžiausią nerimą dėl GPS kėlė tai, kad ji gali būti užgožta, paslepiant GPS palydovų signalus triukšmu. Nors tai gali sukelti chaosą, tačiau tokią veiklą nesunku aptikti – GPS imtuvai skelbia aliarmą, jei dėl triukšmo pameta signalą. Pakeitimas yra klastingesnis: klaidingas antžeminis signalas paprasčiausiai suklaidina imtuvą. „Dėl triukšmavimo imtuvas tiesiog neveikia, pakeitus signalą, imtuvas ima meluot“, – sako konsultantas David Last, buvęs JK Karališkojo laivybos instituto prezidentas.
Todd Humphreys, iš Teksaso universiteto Austine, apie GPS pakaitos pavojų kalbėjo jau daug metų. 2013 metais jis pademonstravo, kaip tobuliausią navigacijos sistemą turinti superjachta gali būti nukreipta nuo kurso GPS apkeitimu. „Imtuvai Juodosios jūros incidento metu elgėsi labai panašiai, kaip ir mano komandos atliktų kontroliuojamų atakų metu“, – sako Humphreys.
Humphreys mano, kad tai Rusija eksperimentuoja su nauja elektroninės ginkluotės forma. Pastaraisiais metais, GPS pakeitimai kėlė chaosą telefonų imtuvuose Maskvos centre. Problemos mastas nebuvo aiškus, kol žmonės nepradėjo žaisti „Pokemon Go“. Klaidingas signalas, kurio centras, panašu, yra Kremliuje, visus esančius šalia, rodo esant Vnukovo oro uoste, už 32 kilometrų. Tai tikriausiai atliekama saugumo tikslais; daugelis NATO bombų, raketų ir dronų naudoja GPS navigacijai, tad sėkmingai pakeitus signalą, taikinio jos nepasiektų.
Bet dabar geolokacijos trukdžiai naudojami toli nuo Kremliaus. Kai kas nerimauja, kad tai reiškia, jog dabar tai atlikti darosi paprasta. Anksčiau, norint pakeisti GPS signalą, reikėjo būti gerai techniškai pasikausčius. Humphreys savo pirmąjį įrenginį 2008 metais turėjo sukurti nuo brėžinio, bet pažymi, kad dabar tai galima atlikti su parduodama technine įranga ir iš interneto parsisiunčiama programine įranga.
Nereikia ir didelės galios. Palydovo signalai yra labai silpni – maždaug 20 vatų iš už 32 000 kilometrų – tad vieno vato galios siųstuvu ant kalvos, lėktuve ar drone klaidingu signalu galima padengti visą plotą iki horizonto.
Kadangi techninė ir programinė įranga tampa vis labiau prieinama, technologija greitai naudosis ne vien valstybės. Tai įkandama bet kuriam kompetentingam hakeriui. Patvirtintų pranešimų apie nusikalstamo „spoofingo“ atakas dar nėra, bet nusikaltėliams neturėtų būti sunku panaudoti jį nukreipti autonominį automobilį ar pristatymą dronais, ar užgrobti autonominį laivą. Toks pakeitimas visiems paveiktiems rodytų tą pačią vietą, tad, norint paveikti vieną transporto priemonę, grobikui tereikia trumpo veikimo nuotolio sistemos.
Bet Humphreys tiki, kad valstybių atliekamos tokios operacijos kelia didesnę grėsmę. „Jos dideliame plote paveikia gyvybiškai svarbias operacijas, – sako jis. – Apkrautuose vandenyse, esant blogam orui, tarkime, Lamanšo kanale tokia ataka sukeltų didelę sumaištį ir veikiausiai susidūrimus.“
Last sako, kad Juodosios jūros incidentas nurodo naują įrenginį, galintį sukelti sumaištį dideliame plote, jei būtų panaudotas, tarkime, vykstančiuose neramumuose Ukrainoje. „Nuojauta man kužda, kad tai bandymas sistemos, kuri kada nors vėliau bus panaudota piktam.“