Studijos universitete – vienas svarbiausių etapų žmogaus gyvenime. Čia prasideda savarankiško gyvenimo metai, plečiamas pažinčių ratas, įgyjamos žinios bei pradedama planuoti karjera. Kaip išnaudoti šį laiką taip, kad vėliau nereiktų gailėtis dėl neišnaudotų galimybių ar praleisto karjeros šanso? Sakoma, kad protingiausi žmonės mokosi ne iš savo, bet iš svetimų klaidų. Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) absolventų, gavę galimybę viską pradėti iš naujo daug ko nekeistų, tačiau primena, kad į tam tikrus aspektus dėmesį dabartiniams pirmakursiams atkreipti verta.
Studijų laikas – studijoms, darbas gali palaukti
Nors visi sutinka, jog pradėjus studijuoti, ypač jei tenka kraustytis į kitą miestą, išlaidos studentiškai kišenei tenka tikrai nemažos, absolventai pataria, galimybėms leidžiant, neskubėti ieškotis darbo nuo pirmųjų studijų dienų, o pirmiausia išnaudoti universiteto ir studijų teikiamas galimybes.
„Pirmi du kursai turėtų būti skirti studijoms – suprasti kas įdomu, įgauti socialinių įgūdžių, o tuomet jau galima ieškoti ir praktikos pasiūlymų. Siūlyčiau labai neskubėti, bet ir nelaukti kada bus baigtas universitetas“, – pataria KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto absolventė, šiuo metu projektų valdymo biure IT paslaugas teikiančioje kompanijoje „DXC Technology“ dirbanti Evelina Vasiliauskaitė.
„Jei tik yra galimybė, pirmame kurse – jokių darbų. Studijos ir papildoma veikla turėtų užimti didžiąją dalį laiko, tad darbui jo ir nelieka. Dirbti tikrai spėsite. Jeigu vėl būčiau pirmame kurse, vėl susikoncentruočiau į mokslus“, – daugiau dėmesio studijoms pirmaisiais metais universitete skirti pataria ir KTU absolventas Linas Pušinaitis, KTU Elektros ir elektronikos fakulteto magistrantas.
Investuok į save ir už tai gauk atlygį
Dirbti nekvalifikuotą darbą ir tokiu būdu užsidirbti pirmaisiais studijų metais renkasi ne vienas studentas. Vis dėlto, pasak absolventų, reikia bent jau išbandyti kitas galimybes gauti atlygį, nes nekvalifikuotą darbą pasirinkti įmanoma visuomet, o gauti atlygį už kaupiamas žinias universitete – ne. Geriausiai besimokantys KTU studentai turi galimybę gauti didžiausias skatinamąsias stipendijas Lietuvoje. „Jei už gerą mokymąsi dar ir pinigus moka, tai yra nuostabu. Įsivaizduok, tu mokaisi, didini savo žinių bagažą, investuoji į save, o tau universitetas už tai moka pinigus. Mokymasis nėra darbas“, – pabrėžia KTU absolventas Liudvikas Mickevičius, dirbantis finansininku „Enerstena Group“ įmonėje.
Pasak jo, būtina ne tik pačiam stengtis kuo geriau mokytis ir įgyti naudingų žinių, bet savo atidumu skatinti ir dėstytojus visuomet būti pasitempusiais ir paskaitoms ruoštis itin atidžiai. „Jei paskirsi bent 15 minučių peržiūrėti, kokia paskaita laukia ir apie ją pasidomėsi, galėsi argumentuotai diskutuoti su dėstytoju, taip dar labiau motyvuodamas jį visose paskaitose panaudoti tik pačią naujausią ir aktualiausią informaciją“, – patarimais dalijosi L. Mickevičius.
Turiningas laisvalaikis – neatsiejama studentiško gyvenimo dalis
Visi sutinka, jog svarbiausias uždavinys studentui – mokytis ir siekti gerų rezultatų. Vis dėlto, absolventų teigimu, neverta pamiršti ir tinkamai išnaudoti laisvalaikį, jau pirmaisiais metais stengtis užmegzti kuo daugiau pažinčių, susidraugauti su kurso draugais ir pan.
„Manau, jog pirmakursiams itin svarbu neužsisėdėti vadinamoje komforto zonoje, o priešingai – išeiti ten, kur galbūt nelabai drąsu, tačiau būtent tuomet ir atsitinka įdomiausi dalykai“, – sako L. Pušinaitis.
„Susikoncentravimas vien į studijas, mano manymu, nėra gerai. Tikrai rekomenduočiau pabandyti suderinti studijas ir laisvalaikį nepamirštant bendravimo su grupės draugais, studentiškų renginių ir pan. Pirmame kurse svarbu užmegzti ryšį su grupiokais, juk su šiais žmonėmis dar 4 metus teks mokytis drauge“, – akcentuoja KTU absolventė E. Vasiliauskaitė.
Naudokis proga, kol esi studentas
„Domėkis, stenkis padaryti maksimaliai daug, sužinok kuo daugiau, pasiimk iš universiteto viską, kas įmanoma ir nebijok gyventi studentiškai“, – tokį patarimą L. Mickevičius dabar duotų sau, jei būtų pirmakursis. Studijuojant universitete atsiveria naujos galimybės – mainų programos, praktikos, įvairūs kursai ir kiti savirealizacijos būdai, kuriuos tiesiog reikia mokėti tinkamai išnaudoti.
L. Pušinaitis sako niekad nepasinaudojęs galimybe išvykti studijuoti pagal „Erasmus“ mainų programą. „Maniau, kad praleisiu kažką svarbaus namuose, nes atsakingai žiūrėjau į studijas. Kita vertus, priklausiau tarptautinei KTU organizacijai „BEST Kaunas“, kuri leido pasinaudoti galimybėmis išvykti svetur nors ir trumpam, spėjau susirasti daug draugų, pažįstamų, su kuriais nepraleidžiu progos pakalbėti iki dabar“, – patirtimi dalijosi L. Pušinaitis.
Rinkis atsakingai, bet nebijok pokyčių
Kalbinti pašnekovai džiaugiasi, jog jeigu vėl tektų rinktis studijas iš naujo, pasirinkimo nekeistų, o tai reiškia, jog pasirinktas karjeros kelias yra stabilus, profesija pasirinkta tinkamai. Pirmakursiams L. Pušinaitis pataria per daug nesiblaškyti, nors abejonės dėl pasirinkimo būdingos visiems. „Visiems būna abejonių, dalis meta mokslus, persikvalifikuoja, tačiau tokiais abejonių momentais man padėdavo klausimas sau: kodėl tai išvis pradėjau?“, – prisimena absolventas.
Be to, universitetas dažnai siūlo karjeros ir asmeninio tobulėjimo klausimais konsultuotis su mentoriais. KTU nuo 2014 metų veikia vienintelė Lietuvoje kompleksinė mentorystės programa „Guided“, kuri leidžia turėti savo asmeninį mokytoją, palydovą, konsultantą.
E. Vasiliauskaitė kalbėdama apie dėl studijų pasirinkimo kylančias abejones sako, kad svarbiausia suprasti ko nori, tuomet ir pokyčiai nėra tokie bauginantys.
„Priimti studijų pasirinkimą yra labai sunku ir vėliau pagalvoji, kad galbūt būtų buvę kitaip, jeigu kryptis būtų kita. Manau, šios mintys lydės visada, tad skatinčiau nebijoti, jeigu ir po 5 metų karjeros kelias bus neaiškus, norėsis pokyčių – svarbiausia jaustis gerai ir žinoti, ko nori, tuomet viską galima pasukti bet kuria tau tinkančia linkme“, – pataria E. Vasiliauskaitė.