Net 66 proc. logistikos centrų visame pasaulyje iki 2018 metų planuoja didinti investicijas į technologijas, o 70 proc. planuoja dar labiau automatizuoti, tokias prognozes pateikia technologijų ir inovacijų milžinė „Motorola Solutions“. Logistikos centrai, siekiantys išlikti konkurencingais, šiandien turėtų ieškoti sprendimų, kaip modernizuoti turimus sandėlius ir savo veikloje pritaikyti inovacijas. Pasaulinės apklausos rodo, kad informacinių technologijų proveržis įvairiuose verslo sektoriuose fiksuojamas jau ne vienerius metus.
„Lietuva – ne išimtis, inovatyvių sprendimų, didinančių verslo našumą bei optimizuojančių kasdieninius procesus, poreikis auga nuolat. Logistikos centrus valdančios įmonės savo veikloje pritaikę modernius sprendimus, padedančius suvaldyti augančias veiklos apimtis bei taupančius laiką, skaičiuoja apčiuopiamą naudą. Inovacijas savo veikloje daugiau linkusios diegti didelės ir vidutinės įmonės, siekiančios sparčiau teikti paslaugas, išvengti nuostolių. Sprendimus modernizuoti veiklą lemia ir pasaulinės tendencijos bei aktyvus inovacijų diegimas užsienio šalyse“, – teigia Rasa Beskajevienė, logistikos procesų optimizavimo sprendimus teikiančios JAV kapitalo bendrovės „Equinox Europe“ direktorė.
Automatizacija didina veiklos našumą
Pasak R. Beskajevienės, logistikos centrų bei sandėlių automatizavimas ir robotizacija yra viena iš populiariausių ir ryškiausių tendencijų, kurios apimtys visame pasaulyje nuolat auga. Skaičiuojama, kad per ateinantį dešimtmetį industrinė automatizacija augs 5,4 proc. ir sieks 179,3 mlrd. dolerių iki 2025 metų. Tokį augimą labiausiai skatins ir didėjantis robotų skaičius.
Tarptautinė robotikos federacija prognozuoja, kad vien iki 2019 metų gamybos pramonė įsigys 1,4 mln. industrinių robotų. Logistikoje turėtų atsirasti apie 175 tūkst. robotų. Procesų automatizavimas ir robotų integracija į kasdienes sandėlių operacijas jau kelerius metus yra viena aktualiausių tendencijų, vyraujančių sandėlių valdymo sistemų rinkoje. Automatizuoti procesai padeda didinti veiklos našumą, trumpinti operacijų laiką ir mažinti sąnaudas. R. Beskajevienė sako, kad automatizacija ir robotų integracija įmonių efektyvumą gali padidinti nuo 20 proc. iki kelių kartų. Skaičiuojama, kad investicijos į tokias sistemas atsiperka vidutiniškai per trejus metus.
Brūkšninių kodų sistemą išstumia radijo ryšys
Valdant logistikos centrus ypač svarbus operacijų tikslumas, jų atlikimo greitis ir sugaištamo laiko sąnaudų mažinimas, skaitmeninėmis technologijomis stengiamasi šiuos procesus suvaldyti bei išvengti bet kokių netikslumų. Galima prognozuoti, kad radijo dažnio identifikavimo technologija (RFID) moderniuose sandėliuose turėtų būti vis aktyviau diegiama.
Rinkos tyrimų bendrovės „IDTechEx“ ekspertai prognozuoja, kad šios technologijos naudojimas iki 2018 metų išaugs dvigubai. Ši technologija leis pakeisti iki šiol sandėliuose naudojamą brūkšninių kodų sistemą. Tai objekto žymėjimo ir sekimo sistema, veikianti naudojant radijo dažnį ir be žmogaus įsikišimo galinti identifikuoti žymėtus objektus ir informaciją apie juos perduoti į informacines sistemas tolimesniam apdorojimui. Toks veikimas leidžia iki minimumo sumažinti klaidų įvedant duomenis tikimybę, optimizuoti ir automatizuoti procesus, kuriuos atlikdavo darbuotojai. Ši technologija leidžia aiškiau matyti ir tvarkyti sandėlio išteklius, planuoti sandėlių užpildymą ar kitas reikalingas operacijas realiu laiku.
„Lietuvoje kelios įmonės jau pritaikė šį sprendimą ir sandėlius valdo žymiai efektyviau. Pasaulyje tai ypač populiarėjanti inovacija, leidžianti ne tik išvengti žmogiškųjų klaidų įvedant duomenis, bet ir realiai matyti sandėlio užpildymą“, – sako R. Beskajevienė.
Kameros reguliuoja transporto srautus
Logistikos grandinės veikla susideda iš daugelio procesų. Logistikos centrai per dieną gali priimti nemažai vilkikų, todėl tinkamai paskirstyti transporto srautus gali būti sudėtinga, neišvengiama iš žmogiškųjų klaidų, kurios sukuria laiko sąnaudų nuostolį. Pastaruoju metu pastebima, kad įmonės įsirengia integruotas sandėlio valdymo ir vaizdo stebėjimo sistemas, kurios leidžia ne tik atsekti įvykius, tačiau ir greičiau sureguliuoja transporto srautus. Išmanios kameros, įrengtos prie įvažiavimo, automatiškai nuskaito atvykusio automobilio valstybinius numerius, susieja juos su sandėlio valdymo sistema ir perduoda duomenis tolesniam apdorojimui.
„Lietuvos įmonės, įsidiegusios tokias sistemas, skaičiuoja iki 80 kartų sumažėjusius nuostolius, atsirasdavusius dėl vagysčių ar prekių trūkumo. Stebėjimo sistema leidžia greit atsekti kurioje grandinės dalyje buvo padaryti pažeidimai. Vakaruose tokias ar panašias sistemas naudoja daugiau nei 80 proc. logistikos centrų. Galima prognozuoti, kad ši inovacija prigis ir Lietuvoje“, – teigia R. Beskajevienė.
Pasaulinėje sandėlių valdymo rinkoje populiarios inovacijos diegiamos gana intensyviai, inovacijoms skiriamas finansavimas kiekvienais metais vis auga. Daug tendencijų ateina ir į Lietuvą, nes tarptautinėje rinkoje dirbantys logistikos verslo atstovai siekia išlikti konkurencingais, tobulina savo veiklą ir diegia inovatyvius sprendimus.
Naują logistikos centrą įsirengusios logistikos bendrovės „Rhenus Svoris“ generalinis direktorius Arūnas Bertašius tvirtina, kad logistikos sektoriuje svarbiausi yra procesų vykdymo greitis, tikslumas ir laikas, per kurį atliekamos operacijos. Logistikos centrų tikslas – suvaldyti šiuos procesus nepatiriant išlaidų ar laiko nuostolių.
„IT sprendimų diegimas yra naudingas įmonėms, kurios aiškiai žino savo poreikius ir yra pasirengusios investuoti į sistemas, kurios duos aiškią ir apčiuopiamą naudą optimizuojant procesus. Konkurencija didžiulė, todėl inovacijos tampa nebe prabanga, bet būtinybė“, – sako A. Bertašius.