Teiginiai, kad gabiausi abiturientai „urmu“ vyksta iš Lietuvos, rinkdamiesi studijas užsienio aukštosiose mokyklose, – prasilenkia su realybe. Vienos geriausių šalyje Kauno technologijos universiteto gimnazijos (KTUG) direktorius Tomas Kivaras pabrėžia, kad pastarųjų 5 metų duomenys rodo, jog daugiau kaip 74 proc. mokyklos abiturientų studijas rinkosi būtent Lietuvos universitetuose.
T. Kivaro teigimu, 2012–2016 metais KTU gimnazijos abiturientai 100 proc. rinkosi aukštąsias universitetines studijas.
Populiariausi – fiziniai, socialiniai ir biomedicinos mokslai
Praėjusiais metais daugiausiai KTUG abiturientų siekė mokytis fizinius (28 proc.), socialinius (27 proc.) ir biomedicinos (23 proc.) mokslus.
„Fizinių ir biomedicinos mokslų populiarumą galima paaiškinti ir gimnazijos įkūrimo istorija, kai nuo pirmųjų metų sustiprintai buvo mokoma matematikos, fizikos ir informatikos dalykų. Jau seniai prie fizikos prisijungę chemijos ir biologijos mokslai sudaro vieną gamtos mokslų grupę, kuri atveria didesnes galimybes renkantis studijų kryptis“, – sakė T. Kivaras.
Jo teigimu, socialinių mokslų studijų pasirinkimą didžia dalimi lemia pačių gimnazistų aktyvus dalyvavimas visuomeniniame gyvenime, priklausymas įvairioms jaunimo organizacijoms ir popamokinė veikla gimnazijoje: „Nepamirškime ir to, kokį poveikį abituriento pasirinkimui gali padaryti įkvepiantis mokytojas. Tai neretai būna svarus svertas renkantis savo ateitį.“
Direktoriaus nuomone, KTUG abiturientai dažnu atveju yra tie studentai, kurie priverčia pasitempti ir aukštųjų mokyklų dėstytojus, kuriems tenka atsakyti ir į nelabai patogius, bet studentui rūpimus klausimus.
Jei vyksta į užsienį, tai tik į geriausius universitetus
Nuo 2003 iki 2016 metų gimnaziją baigė 1031 abiturientas. 74,1 proc. pasirinko aukštąjį išsilavinimą įgyti Lietuvos aukštosiose mokyklose. T. Kivaras pabrėžia, kad geriausi šalies universitetai šiuo metu daug dėmesio skiria tarptautiškumui ir specialioms programoms talentingiausiems studentams. Pirmose keturiose pozicijose pagal KTUG abiturientų, kurie sudaro net 65,4 proc. gimnazistų iš visų Lietuvos stojančiųjų, yra Kauno technologijos, Vilniaus, Lietuvos sveikatos mokslų ir ISM Vadybos ir ekonomikos universitetai.
Populiariausios užsienio aukštosios mokyklos KTUG abiturientų tarpe: Stokholmo aukštoji ekonomikos mokykla Rygoje, Edinburgo, Kembridžo ir Notingamo universitetai Jungtinėje Karalystėje. Pastarosiose aukštosiose mokyklose studijas tęsia 8,9 proc. gimnazistų iš 25,9 proc. gimnaziją baigusių jaunuolių, pasirinkusių studijas užsienio universitetuose.
30 proc. KTU studentų – KTUG abiturientai
Paskutinių 5 laidų, neskaitant gimnaziją baigusių 2017 metais, abiturientai taip pat panoro studijuoti Lietuvoje – 70,8 proc. būsimųjų studentų rinkosi studijas gimtinėje. Jo teigimu, gimnazistų valstybinių brandos egzaminų (VBE) rezultatai išlieka stabiliai aukšti: „Šių metų abiturientų pasiekimai VBE ypatingai džiuginantys. Per pastaruosius metus, Nacionaliniam egzaminų centrui įvedus kriterinį vertinimą aukščiausiais balais, įvertinimų skaičius beveik padvigubėjo.“
Visgi, T. Kivaras pažymi, kad aklai lyginti skirtingų metų rezultatus neteisinga prieš tai buvusių gimnazistų atžvilgiu. „Juk kiekvienais metais užduotys skirtingos: kažkam tenka sunkesnės, kažkam lengvesnės. Kiekvienais metais gimnazistai atiduoda visas jėgas, kad pasiektų aukščiausius rezultatus“, – sakė KTUG vadovas.
Jis pastebi, kad nuo 2013 metų pastebimas palyginti žymus mokinių, pasirinkusių studijas Kauno technologijos universitete, skaičiaus augimas: 2016 m. KTU studijavo 27 proc. gimnazijos abiturientų. Direktorius neabejoja, kad tie gimnazistai, kurie šiais metais nusprendė ar dar nuspręs studijuoti KTU, tikrai nepaskęs tarp beveik 2 tūkst. pirmakursių: „Jais galės didžiuotis universiteto bendruomenė, o drauge ir mes.“