Rusijos Vyriausybė siūlo naują tvarką, pagal kurią visuose naujuose kompiuteriuose privaloma tvarka bus diegiamos tik rusiškų įmonių antivirusinė programinė įranga. Tuo metu didžiausios Rusijos kibernetinio saugumo bendrovės įkūrėjui ir toliau tenka aiškintis dėl įtarimų artimais ryšiais su Kremliumi.
Siekiama, kad nauja nuostata, pristatoma kaip programos „Skaitmeninė ekonomika“ dalis, įsigaliotų jau iki 2019-ųjų antrojo ketvirčio. Ji bus taikoma visiems asmeniniams kompiuteriams, įvežamiems į ar gaminamiems Eurazijos ekonomikos sąjungoje (EES), kuriai be Rusijos priklauso Baltarusija, Armėnija, Kazachija ir Kirgizija.
Be to, 2018 metais turėtų įsigalioti nauja sistema, kuria siekiama užtikrinti vadinamojo Runeto (rusiškosios pasaulinio interneto tinklo dalies) „stabilumą ir saugumą“. Viena iš jos sudėtinių dalių – turinio filtravimas vaikams.
Slovakijoje įkurtos kibernetinio saugumo bendrovės ESET, kuriančios antivirusinę programą NOD32, Rusijos padalinio vadovas Denisas Matvejevas RBK teigė, kad sprendimas visą rinką atiduoti Rusijos įmonėms atspindi pastarojo meto tendencijas.
„Neskaitant ESET, užsienietiškų antivirusinių prekeivių Rusijos rinkoje beveik neliko. Mano vertinimu, jų dalis rinkoje neviršija 5 proc. ir toliau mažėja, – sakė D. Matvejevas. – Importo keitimo politika ir jos pasekmė, užsienio įmonių išvedimas iš valstybinio sektoriaus, o dabar ir potencialus namų vartotojų rinkos perdalijimas, dar labiau paaštrins situaciją. Kiek tai teisinga, žvelgiant iš ekonomikos ir konkurencijos perspektyvos – spręsti reguliuotojams.“
Žymiausios rusiškos antivirusinių programų gamintojos šiuo metu yra „Kaspersky Lab“ („Kasperskio laboratorija“) ir „Dr.Web“.
Įdomu tai, kad vienos didžiausių pasaulyje antivirusinės įrangos kūrėjų „Kaspersky Lab“ steigėjas Jevgenijus Kasperskis niekaip negali atsikratyti praeities šešėlių. 1987 metais jis baigė SSRS Valstybės saugumo komiteto (KGB) aukštesniosios mokyklos Technikos fakultetą, o vėliau yra dirbęs šalies gynybos ministerijoje.
J. Kasperskis sekmadienį pasirodžiusiame interviu naujienų agentūrai AP pareiškė esąs pasirengęs išsklaidyti bet kokius įtarimus dėl ryšių su Kremliumi.
„Jei to reikia Jungtinėms Valstijoms, mes galime atskleisti išeities kodą (angl. „source code“), – sakė „Kaspersky Lab“ vadovas, pridūręs, kad yra pasirengęs prireikus liudyti JAV Kongreso nariams. – Padarysiu viską, ko reikės, kad įrodyčiau, jog mes nesielgiame kenkėjiškai.“
Aukšto rango JAV žvalgybos pareigūnai yra rekomendavę Kongresui nesinaudoti „Kaspersky Lab“ produkcija. Pastaruoju metu svarstoma idėja oficialiai uždrausti Rusijos įmonės produkcija naudotis Pentagone (JAV Gynybos departamente).
Praėjusios savaitės trečiadienį NBC televizija pranešė, kad mažiausiai tuziną „Kaspersky Lab“ darbuotojų JAV aplankė ir apklausė Federalinio tyrimo tyrimų biuro (FTB) agentai. Tai interviu patvirtino ir J. Kasperskis, tuo pačiu išreiškęs apgailestavimą dėl sutrikusio Rusijos ir JAV teisėsaugos bendradarbiavimo.
„Deja, dabar ryšiai su FTB yra visiškai sugriuvę, – sakė J. Kasperskis. – Tai reiškia, kad kam nors įvykdžius rimtą nusikaltimą, dėl kurio Rusijos teisėsaugai reikėtų bendradarbiauti su FTB, deja, tai būtų neįmanoma.“
Interviu J. Kasperskis teigė niekada ir jokia forma nesinaudojęs Rusijos valdžios parama. Jis taip pat sakė, kad per savo karjerą yra sulaukęs pareigūnų pasiūlymų „pereiti į tamsiąją pusę“ ir užsiimti kibernetiniais nusikaltimais – tačiau tai esą buvę ne Rusijos pareigūnai.
„Aš žinau, kad mes atrodome keistai. Rusijoje tai labai neįprasta - Rusijos informacinės technologijos, sėkmingai pasirodančios visame pasaulyje. Tačiau tai tiesa“, – pridūrė jis.
J. Kasperskis interviu pripažino, kad jo bendrovėje dirba ir buvę Rusijos žvalgybos tarnybų pareigūnai – tačiau tai esanti normali, visame pasaulyje paplitusi praktika.
Antivirusinės programos atlieka kritinę saugumo funkciją asmeniniuose kompiuteriuose – saugo nuo programišių naudojamų kenkėjiškų programų. Kita vertus, antivirusinėms programoms įprastai suteikiama prieiga prie visų vartotojo duomenų, kas, kritikų teigimu, gali jas paversti itin galingu sekimo įrankiu.