Birželio 12–16 dienomis Palangoje įvyko pirmosios Lietuvoje Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) organizuotos industrinės matematikos dirbtuvės, kurių metu mokslininkai matematiniais metodais sprendė SBA koncerno, įmonių „Callcredit Information Group“ ir „CityBee Solutions“, tarptautinės bendrovės „Jacobs Douwe Egberts ir vaistinių tinklo „Gintarinė vaistinė“ pateiktas užduotis.
„Per savaitę darbo su KTU MGMF ir kitų organizacijų mokslininkais išgirdau naujų idėjų ir sprendimų mūsų įmonės pateiktai užduočiai, kuriuos ateityje planuojame integruoti į savo IT infrastruktūrą. Gavome konkrečių rekomendacijų ir džiaugiamės, kad tapome šios mokslo ir verslo partnerystės dalimi“, – pasibaigus savaitės trukmės dirbtuvėms įspūdžiais dalijosi įmonės „CityBee Solutions“ atstovas Jonas Kivaras.
KTU matematikai tobulino „CityBee“ sistemą
Prie KTU matematikų projekto „CityBee Solutions“ prisijungė siekdama tobulinti savo veiklą, kad jų automobilių ir dviračių dalijimosi veikla būtų dar efektyvesnė ir naudingesnė. Pasak įmonės vadovo Luko Ylos, tai įgyvendinti gali padėti ne spėlionės ar akli bandymai, o konkretūs, moksliniais metodais pagrįsti sprendimai: „Siekiame, kad geroji praktika – verslo ir mokslo bendradarbiavimas – taptų natūraliu, organišku veiksniu, abi sritis vedančiu į priekį, kuriant inovacijas“, – apie motyvus įsitraukti į dirbtuves pasakojo L. Yla.
Matematikai Palangoje dirbo su įmonės pateiktais duomenimis, o savaitės pabaigoje pristatė savo įžvalgas apie automobilių parko optimizavimo galimybes. Pasak J. Kivaro, šiose dirbtuvėse įmonė pasisėmė idėjų, kaip sustyguoti didelius srautus duomenų, kaip efektyviai juos išnaudoti automobilių parko valdymui.
Matematikai – puikūs specialistai
Dirbtuvėse dalyvavęs ir su mokslininkų komanda visą savaitę dirbęs „Gintarinės vaistinės“ atstovas Martynas Gelžinis taip pat džiaugiasi įmonės sprendimu prisijungti prie KTU matematikų iniciatyvos. Per penkias dienas matematikai ne tik sukūrė prototipą, kurį bendrovė galės pritaikyti savo veikloje, bet ir išgirdo nemažai idėjų, ką dar galima būtų padaryti įmonėje pasitelkus matematinius metodus. Pasak M. Gelžinio, visas idėjas ir mokslininkų pasiūlytą sprendimą aptars su vadovais įmonės viduje, tačiau jau dabar įžvelgia didelę renginio naudą. Be to, įsitikino, kad matematikos įmonėse gali būti gerokai daugiau.
„Skyriuje, kuriame dirbu, pusė kertinių žmonių yra matematikai. Matyt, galėtų jų būti dar daugiau. Labai puikūs specialistai“, – įspūdžiais po rezultatų pristatymo dalijosi „Gintarinės vaistinės“ atstovas.
Kitais metais matematikai spręs naujus verslo iššūkius
Savaitę trukusiose dirbtuvėse mokslininkai taip pat sprendė su mašininiu mokymusi (angl. machine learning) susijusią užduotį, baldų gamybos įmonių veiklos optimizavimo, kavos derliaus ir valiutų svyravimų prognozių situacijas. Pasak projekto sumanytojos, KTU MGMF dekanės Bronės Narkevičienės, beveik kiekviename versle su įvairiais iškilusiais iššūkiais galima susidoroti pasitelkus matematinius metodus, analitinį ir kūrybišką matematikams būdingą mąstymą.
„Įmonės kasdien priima daugybę sprendimų – kaip optimizuoti savo veiklą, kaip gerinti rodiklius, didinti pelną. Sprendimai, pagrįsti matematiniais skaičiavimais ir metodais, įmonėms atneša didelę naudą“, – įsitikinusi dekanė.
Sėkmingos pirmosios matematikos dirbtuvės, verslo atstovų susidomėjimas ir teigiamas grįžtamasis ryšys dar kartą patvirtino, koks svarbus yra verslo ir mokslininkų bendradarbiavimas ir kad tokie ar panašūs projektai yra būtini.
„Po sėkmingo starto jau galvojame apie kitų metų renginį, o bendraujant su verslo atstovais kilo ir daugiau puikių idėjų, kaip galime būti vieni kitiems naudingi“, – renginio sėkme džiaugėsi B. Narkevičienė. Preliminari kitų metų matematinių dirbtuvių data – birželio 11–15 dienos.