Lietuvoje masiškai trūkstant programuotojų ir kitų IT specialistų, kitų sričių profesionalai vis dažniau imasi radikalių permainų ir pasiryžta persikvalifikuoti. Pavyzdžiui, „NFQ Akademijos“ pavasario semestre net pusė visų perėjusių atranką žmonių buvo dirbantys ar besimokantys kitoje srityje. Kaip jie patys teigia, ankstesnė patirtis labai gelbsti, o persikvalifikuojant – labai svarbu geras mentorius.
„Šeštus metus organizuodami „NFQ Akademiją“ pastebime, kad joje susirenka ne tik moksleiviai ar studentai, siejantys savo ateitį su IT industrija, bet ir kitų sričių specialistai. Ir nors daugeliui persikvalifikavimas atrodo sunki užduotis, reiktų galvoti ne apie savo silpnybes, bet stiprybes. Paprastai, kitų profesijų patirties turintys žmonės, ją puikiai pritaiko ir programuodami“, – sako Paulius Insoda, „NFQ Technologies“ vadovas.
Iš komunikacijos į programavimą – per metus
Vilnietė Monika Krikščiūnienė šį pavasarį 3 mėn. gilino programavimo žinias „NFQ Akademijoje“. Ankstesnis jos išsilavinimas ir profesinė patirtis su programavimo siejosi ne itin daug.
„Studijavau kūrybines industrijas universitete, atlikau praktiką ryšių su visuomene agentūroje ir šioje srityje dirbau dvejus metus. IT pasaulis visuomet traukė dėl savo dinamiškumo. Laikui bėgant susidomėjimas tik augo ir, atradus programavimą, pradėjau skirti šiam užsiėmimui vis daugiau laisvo laiko. Praeitą rudenį nusprendžiau imtis to rimčiau – užsirašiau kursus. Juos pabaigusi įsidarbinau kaip programuotoja, bet siekiau dar gilesnio supratimo. Taip ir aptikau akademiją. Ją pabaigusi, gavau kvietimą prisijungti prie NFQ komandos.“
M. Krikščiūnienės nuomone, nuo komunikacijos iki programavimo šuolis mažesnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: „Programavime, kaip ir komunikacijos srityje, sprendžiame problemas, keičiasi tik priemonės. Be to, labai praverčia ir komunikacijos įgūdžiai – reikia suprasti, ko nori klientas, mokėti efektyviai bendrauti su savo komandos nariais, išsiaiškinti poreikius bei technologines galimybes.“
Kitiems, norintiems pakeisti profesiją, mergina pataria laikytis disciplinos, bendrauti su patyrusiais programuotojais bei nepamiršti, jog svarbu ne vien techniniai, bet ir bendradarbiavimo įgūdžiai.
„Svarbu išsikelti tikslą ir palaipsniui jo siekti. Ypač praverčia geri laiko planavimo įgūdžiai, nes savamokslio kelias nėra iš lengvųjų. Taip pat labai rekomenduočiau susirasti programuotoją-mentorių. Šis žmogus patars, ką mokytis, padės išspręsti problemas, supažindins su programuotojo karjeros niuansais“, – pataria M. Krikščiūnienė.
Ketvirta dešimtis – ne barjeras
Arvydas Jankauskas prieš kelerius metus perkopė ketvirtą dešimtį, bet tai jo nesustabdė išbandyti programavimo: „Esu baigęs tiksliuosius mokslus, mokiausi transporto inžineriją universitete ir dabar dirbu transporto industrijoje. Visuomet domėjausi technologijomis ir net prieš „NFQ Akademiją“ kelerius metus savarankiškai mokiausi PHP kalbos. Man 43 metai ir jei prieš tai galvojau, kad toks amžius sutrukdys, stipriai klydau.“
Anot A. Jankausko, akademijoje buvo giliai mokomasi, kaip veikia programavimas: „Kadangi prieš akademiją mokiausi savarankiškai daug kas buvo girdėta, bet nebandyta. Taip pat detaliai nagrinėjome programavimo principus ir logiką. Daug padėjo ir mano ankstesnė darbo patirtis su klientais, nes programuojant svarbu mokėti dirbti komandoje ir bendrauti.“
Šiuo metu „NFQ Akademiją“ baigęs A. Jankauskas ir toliau dirba transporto industrijoje, bet programavimo nepamiršta: „Man programavimas yra hobis, todėl kai turiu laisvo laiko, dirbu kaip laisvai samdomas programuotojas, bet tikrai tai darau ne dėl pinigų. Tiesiog mėgaujuos rašydamas kodą ir džiaugiuos, kad patekau tarp mažos komandos laimingųjų, kurie ją pabaigė. Tai tik dar kartą įrodo, kad stereotipus reikia laužyti.“
Galimybė iš arti susipažinti su dideliais projektais
„NFQ Akademija“ yra nemokama 3 mėn. trukmės intensyvi praktika Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose. Vyksta kas pusmetį nuo 2012 m. pavasario ir rudens semestrais. Studentai turi galimybę semtis žinių iš IT praktikų, savo sričių ekspertų, iš arti pamatyti, kaip kuriami dideli projektai, sužinoti tipines projektų vystymo klaidas bei išmokti jų išvengti. Dalis absolventų turi galimybę prisijungti prie NFQ komandos.
Šių metų pavasario semestre Vilniuje ir Kaune buvo gautos 347 aplikacijos, iš jų įstojo 40 ir pabaigė 17 studentų. Prie bendrovės prisijungė 5 absolventai.