Socialinis tinklas „Facebook“ oficialiai patvirtino, kad buvo išnaudojamas formuojant klaidinančią viešąją nuomonę. Ketvirtadienį paviešintoje ataskaitoje „Facebook“ apsaugos komandos atstovai žadėjo „pažaboti“ tokio tipo manipuliavimą žmonių nuomone.
Socialinio tinklo atstovai ataskaitoje detalizuoja klaidinančios ir apgaulingos informacijos, skirtos pasiekti tam tikrus geopolitinius tikslus, finansavimo ir viešinimo schemas.
„Šie veiksmai yra kur kas reikšmingesni už elementarios melagingos informacijos (angl. fake news) sklaidą“, – tikina „Facebook“ atstovai.
Saugumo komanda vardijo visus jiems žinomus piktnaudžiavimo atvejus – netikras anketas, kurios naudojamos diegiant tam tikras pažiūras, sėjant nepasitikėjimą politinėmis institucijomis ir skatinant sumaištį.
„Anksčiau mūsų darbas buvo užtikrinti apsaugą nuo užgaulaus vartotojų elgesio, paskyrų „nulaužimo“, virusų ir finansinių apgavysčių prevencija. Tačiau nuo šiol plečiame savo veiklos spektrą. Atidžiau stebėsime ir gilinsimės į vartotojų piktnaudžiavimą galimybe naudotis socialinio tinklo paskyra“, – tikinama pranešime.
Vien prieš rinkimus Prancūzijoje „Facebook“ suspendavo per 30 tūkst. paskyrų. Socialinio tinklo atstovai tikina, kad ši šalis buvo vienas prioritetų kovojant su klaidinančios informacijos skaida.
Kompanija taip pat detalizavo, kaip ji „stebėjo“ kai kurias organizacijas per JAV prezidento rinkimus. Apsaugos sistemos darbuotojai užfiksavo „kenkėjus“, socialinį tinklą naudojančius iš kitų šaltinių nutekintai / pavogtai informacijai viešinti.
„Jų intencija buvo aiški – pakenkti konkretiems politiniams veikėjams“, – rašoma ataskaitoje.
„Facebook“ atstovai aiškino, kad šie „veikėjai” susikurdavo tam tikrų tinklalapių, kur pavogta informacija buvo skelbiama, ir vėliau „Facebooke“ sukurdavo asmens anketų ar konkrečios interneto svetainės paskyrų.
Tuo pačiu metu buvo sukuriama „daugybė“ netikrų asmenų anketų, kurie eskaluodavo prieš tai paviešintą pavogtą informaciją.
„Facebook“ konkrečiai neįvardijo minėtos „pavogtos informacijos“ kilmės, tačiau akivaizdu, kad kalbama apie demokratų kandidatės JAV prezidento rinkimuose Hillary Clinton ir jos rinkimų kampanijos vadovo Johno Podestos nutekintus elektroninius laiškus.
Socialinio tinklo ataskaitoje neįvardyta ir konkreti šalis, kuri vykdė propagandą, tačiau pabrėžiama, kad vidinio tyrimo išvados neprieštarauja sausio mėnesį JAV Nacionalinio saugumo vadovo paviešintam pranešimui, kuriame pabrėžiamas Rusijos kišimasis į JAV rinkimus.
„Facebook“ pažadėjo akylai stebėti bandymus manipuliuoti socialinio tinklo visuomenės nuomone ir vystyti naujus kelius identifikuojant netikras anketas. Taip pat pranešama, kad vartotojai bus informuojami, kaip asmeninę informaciją išlaikyti saugią. Be to, pati korporacija žada prisidėti prie žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumo programų įgyvendinimo ir populiarinimo.
„Suvokiame, kad socialinė medija šiuolaikinėje informacinėje visuomenėje atlieka svarų vaidmenį supaprastinant informacijos prieinamumą ir sklaidą. Ir tai aktualu ne tik nacionalinės svarbos įvykių, tokių kaip rinkimai, metu, bet kiekvieną dieną“, – rašoma ataskaitos išvadose.
Socialinio tinklo atstovai apgailestavo, kad kai kuriais atvejais „Facebook“ naudojama kaip žmonių klaidinimo platforma.