Kylant elektros energijos kainoms, kartais tiesiog norisi atjungti televizorių, šaldytuvą bei išjungus apšvietimą užsidegti žvakes (ir visai ne dėl romantikos). Deja, tokios drastiškos priemonės tikrai nėra išeitis, norint sutaupyti šeimos pinigus. Visiškai išvengti elektros energijos naudojimo yra nerealu, tačiau sumažinti galima. Tad trumpai aptarsime labiausiai pasiteisinančius elektros tausojimo būdus, kuriuos išbandė ir kuriais jau džiaugiasi ne vienas lietuvis. Ir svarbiausia, šie būdai visiškai nemažina gyvenimo komforto.
Kur įmanoma naudokite judesio daviklius
Kam apšviesti paradines duris tamsiu paros metu, jei pro jas išeinama ar įeinama vos kartą ar du? Nuolat veikiančios elektros lemputės ten, kur nėra būtina, išnaudoja itin daug elektros energijos. Taigi, ten, kur įmanoma, pastatykite judesio daviklius, kurie įjungs apšvietimą tuomet, kai patalpoje kas nors bus. Judesio davikliai labai patogus sprendimas laiptinėje, prieškambaryje, prie paradinių durų. Lauko apšvietimas su judesio davikliu taip pat atbaido ir ilgapirščius, nes užsidegusi šviesa atkreipia visų dėmesį. Be to, nereikės bijoti, kad paliksite įjungtą šviesą – tiesiog nereikės dėl to jaudintis. Beje, šis patarimas itin naudingas vieniems gyvenantiems seniems žmonėms, kurie turi judėjimo sutrikimų, sunkiau vaikšto ir jiems nueiti iki elektros jungiklio yra sudėtinga užduotis. Judesio davikliai rečiau lankomose patalpose, pavyzdžiui, sandėliuke, išties gali išgelbėti.
Pirkite taupias elektros lemputes
Šiuo patarimu išties naudojasi nemažai lietuvių. Anot didžiausios Lietuvoje elektroninės parduotuvės Pigu.lt specialistų, didžioji dalis šiuo metu parduodamų elektros lempučių yra būtent taupiosios. Tai geras ir pagirtinas pasirinkimas. Lietuvoje ilgos žiemos, ilgi tamsūs vakarai, todėl elektros energijos išnaudojama daug būtent dėl apšvietimo. Pakeitus visas namuose naudojamas elektros lemputes į taupiąsias, elektros energijos suvartojimą galima sumažinti iki 3 kartų. Dažnai tai daryti delsiama, dėl didesnės taupiųjų elektros lempučių kainos, tačiau per ilgesnį laiko tarpą pakeitus visas namuose esančias elektros lemputes, investicija neatrodys didelė, o rezultatas, t. y. elektros sunaudojimas, bus ryškus.
Sukurkite skirtingas apšvietimo zonas
Net ir naudojant taupias elektros lemputes efekto nebus, jei bus „pleškinama“ šviesa visame kambaryje, nors reikia tik prie stalo. Todėl įsigykite skirtingus apšvietimo prietaisus, pavyzdžiui, stalinę lempą, naktinio staliuko šviestuvą ar toršerą. Atliekant darbus prie stalo, stalinė lempa suteiks daugiau šviesos nei 4 lempos ant lubų kažkur už nugaros. O ir elektros tos 4 elektros lemputės sunaudotų daug daugiau. Taigi, mažiau reiškia daugiau. Be to, daugiau įvairesnių apšvietimo variantų kambariui suteikia jaukumo ir išskirtinumo.
Atsikratykite senų prietaisų
Visa buitinė ar kompiuterinė technika šiuo metu gaminama su intencija kuo labiau sumažinti elektros sunaudojimo sąnaudas. Tuo tarpu seni buities prietaisai gali būti būtent tie elektros „rijikai“. Norint išsiaiškinti, kuris prietaisas reikalauja daugiausiai elektros energijos, reikėtų sudaryti „įtariamųjų“ sąrašą ir išjungus viską namuose vienai valandai bei palikus tik „įtariamąjį“, nurašyti skaitiklius ir suskaičiuoti, kiek šis per valandą sunaudojo elektros energijos. Dažniausiai tokių eksperimentų metu nustatoma, kad daugiausia elektros sunaudoja senas šaldytuvas. Iš tikro senas, apie 10 metų ar senesnis šaldytuvas per metus gali sunaudoti elektros energijos iki 100 €. Tuo tarpu naujas tokios pat talpos šaldytuvas sunaudoja elektros už maždaug 30 €. Padarykite eksperimentą, įvertinkite galimybes ir situaciją – galbūt laikas pirkti naują šaldytuvą?
Išvalykite šaldytuvą
Sugrįžtame prie šaldytuvo, nes jis neabejotinai yra svarbus ir daug elektros energijos naudojantis prietaisas. Norint, kad jis veiktų efektyviai ir ekonomiškai, reikia, kad šaldytuvas būtų švarus, neperkrautas maisto produktais ir neapšalęs. Taigi, skirkite laiko reguliariam šaldytuvo išvalymui ir atlaidinimui. Tai ne tik leis džiaugtis šviežumu ir gaiva dvelkiančiu šaldytuvu, bet ir sumažėjusia elektros išlaidų sąskaita.
Rinkitės ekonomiškus režimus
Indaplovė ir skalbimo mašina yra dar du prietaisai, naudojantys nemažai elektros energijos. Jei iki šiol naudojote kokią nors kitą skalbimo ir plovimo programą, o ne ekonominę – eikvojate savo pinigus. Daugiausiai energijos reikia vandens pašildymui, todėl ekonomiškos ir ekologiškos programos, skalbiančios mažesnėje temperatūroje, sunaudoja daug mažiau elektros, o dažnai ir vandens. Ekonominiai bei ekologiški plovimo ir skalbimo režimai trunka ilgiau, tačiau, jei nėra būtina skuba, naudokite tik šias programas.
Išjunkite iš elektros lizdo viską, ko nenaudojate
Krovėte mobilųjį telefoną, jį pasiėmėte, tačiau patį kroviklį palikote įkištą į elektros lizdą? Nustebinsime, tačiau kroviklis šioje situacijoje naudoja elektros energiją. Nedaug, tačiau naudoja. Lygiai taip pat kaip ir visi kiti prietaisai, prijungti prie elektros. Prietaisai, palikti budėjimo režime (apie tai išduoda neryškios ant prietaiso esančios mažos lemputės), naudoja kiek daugiau elektros. Suskaičiavus, kiek per metus taip išleidžiama pinigų, tikrai išeitų ne viena gardžių ledų porcija. Šie patarimai – puikus startas elektros taupymo maratonui. O juk sutaupytus pinigus galima išleisti įvairiems malonumams. Tad pirmyn pirkti elektros lempučių, išjunginėti nenaudojamus prietaisus ir taip sutaupyti!