Ar dar pamenate, kai 2009-aisiais, tuometinis UEFA prezidentas, prancūzas Michelis Platini atmetė visus siūlymus futbolo varžybų metu naudoti video peržiūras?
Nors po skandalingojo prancūzų žvaigždės Thiery Henry žaidimo ranka, kuris tapo lemiamu faktoriumi užkirtusiu Airijai patekimą į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą kilo daug kalbų, M. Platini išliko kategoriškas ir laikėsi savo nuomonės.
„Video peržiūros vykstant futbolo rungtynėms? Tai nėra geras sprendimas. Blogas jis ekonominiu aspektu. Aukšto lygio rungtynėse situacija galbūt ir būtų kiek kitokia, tačiau ar galėtumėme tiek kainuojančią naujovę įgyvendinti, kuomet susitinka Andoros ir Farerų Salų rinktinės?“, – pamąstymais dalijosi UEFA vadovas.
Tačiau prabėgus beveik dešimtmečiui situacija kardinaliai pasikeitė. 2016 metų rugsėjį Nyderlandų futbolo taurės rungtynėse įvyko istorinis įvykis. Arbitrai su kaupu išdrįso pasigėrėti video peržiūros galimybėmis ir pirmą kartą futbolo rungtynėse žaidėjas gavo raudoną kortelę po to, kai jo veiksmus įvertino vaizdo technologijomis pasinaudojęs teisėjas.
Video peržiūros jau testuojamos ir aukšto lygio tarptautinėse rungtynėse (neseniai panaudotos mače tarp Italijos bei Vokietijos), o FIFA prezidentas Giani Infantino šios naujovės atsisakyti nežada.
„Kol kas dar tik daromi bandymai, nieko idealaus nėra sukurta. Planuojame testuoti ir ateityje, kol galiausiai tai taps įprastu dalyku“, – kalbėjo jis.
Daugybę pasipiktinimų teisėjų darbu sukėlusios UEFA Čempionų lygos rungtynės tarp Madrido „Real“ ir Miuncheno „Bayern“ komandų privertė dar labiau išryškinti šią temą. Prieštaringai vertinami sprendimai paskatino kur kas daugiau diskutuoti apie vaizdo peržiūrėjimo sistemos (VPS) platesnį pritaikymą futbole, ypač svarbiausiose rungtynėse.
Manau, kad įvertinus visus faktorius, nusipelnėme daugiau. Po arbitro sprendimų „Real“ komanda smogė labai skaudžiai. Vidalis neturėjo būti pašalintas iš aikštės, o Ronaldo mušė įvarčius iš nuošalės. Ketvirtfinalyje reikia naudoti vaizdo peržiūros sistemą arba tiesiog čia turi teisėjauti aukštesnės kvalifikacijos arbitrai“, – po skaudaus pralaimėjimo žodžių į vatą nevyniojo „Bayern“ treneris Carlo Ancelotti.
VPS nustato ar yra priežastis, dėl kurios įvartis turėtų būti neįskaitytas, užtikrina, kad nebūtų akivaizdžių klaidų, kai žaidėjas yra pašalinamas, praneša teisėjui, kad nuobauda būtų skiriama atitinkamam futbolininkui. Sprendimai skirti baudinį yra peržiūrimi realiu laiku. Manoma, jog ateityje sistema ženkliai palengvins visų arbitrų darbą rungtynių metu.
VPS veikimo principai:
- Teisėjas nurodo atsakingai komandai peržiūrėti įvykį arba ši pati rekomenduoja spręsti dėl pakartotinės peržiūros.
- Įvykis ištiriamas ir atsakingi asmenys pataria teisėjui radijo ryšiu.
- Teisėjas gali nuspręsti, ar nori pats peržiūrėti vaizdo įrašą, ar pasikliauti VPS komandos nuomone.