Š. m. balandžio 27 d. jau 16-ąjį kartą bus organizuojama jaunųjų mokslininkų paroda „Technorama 2017“, kurioje bus pristatyta net 12 informacinių technologijų (IT) mokslo krypties projektų, sukurtų jungtinių KTU Informatikos fakulteto (IF) dėstytojų ir studentų komandų. Iš viso šiuo metu yra užregistruota beveik 60 darbų.
Renginys „Technorama 2017“ yra skirtas atrasti naujus talentus, skatinti visuomenę domėtis technologijomis ir pritraukti kuo daugiau investuotojų iš verslo sektoriaus, kurie padėtų mokslininkams vystyti jų produktus. Kasmet renginys sulaukia daugiau kaip 60 išradėjų darbų iš įvairių universitetų. Parodoje apsilanko daugiau nei 2 tūkst. smalsuolių, besidominčių technologijomis.
Dėmesys virtualiai realybei ir tarpdiscipliniškumui
Šių metų parodai KTU informatikai aktyviai ir atsakingai ruošėsi, todėl ketina pristatyti net dvylika skirtingų projektų, kurių didžioji dalis – tarpdisciplininiai darbai. Šiuos projektus parengusiems studentams vadovavo Programų inžinerijos katedros docentas T. Blažauskas.
„Iš viso šiemet turime aštuonis tarpdisciplininius projektus, iš kurių penki buvo daryti bendradarbiaujant su išorinėmis institucijomis. Turime projektų darytų drauge su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Lietuvos sporto universitetu, Vytauto Didžiojo karo muziejumi ir Vilniaus dailės akademija“, – pasakojo tarpdisciplininių studentų projektų vadovas Tomas Blažauskas.
Docento teigimu, daugelis informatikų projektų yra tarpdisciplininiai, nes jų taikymo sritis - ne informatika. Taip pat šių metų informatikų darbai bus su išskirtinai dideliu dėmesiu virtualiai realybei. „Parodysime, kad informatika yra nepamainomas pagalbininkas sportui, sveikatai, medicinai, istorijai ir netgi menui. Norime parodyti, kad informatikai yra atviri bendradarbiavimui, o jaunųjų tyrėjų užmegztas bendradarbiavimo tinklas yra investicija į rimtus ateities projektus, kurių reikės, kuriant Lietuvą“, – pasakojo T. Blažauskas.
12 informatikų projektų skirtingose tematikose
Tarp parodoje užsiregistravusių beveik 60 projektų, informatikai ketina pademonstruoti 12 darbų įvairiose tematikose. KTU IF dėstytojo Jevgenijaus Toldino vadovaujama komanda pristatys ekonomišką būdą šiukšlėms pašalinti, greitai nustatant išmetamų atliekų išgabenimo laiką. Tuo tarpu IF profesoriaus Ryčio Maskeliūno vadovaujamos dvi komandos pademonstruos tiek žaidimą, paremtą minkštų kūnų fizikomis, tiek vaizdo atpažinimo sistemą, skirtą atpažinti ne tik važiuojamosios, bet ir einamosios dalies objektus.
„Šiais metais parodoje dalyvaus didelis būrys informatikų, tačiau didžiausias išskirtinumas – pačių projektų temų įvairovė ir vertė. Nemanau, kad vieni darbai yra vertingesni už kitus, tačiau visi jie yra kitokie, kas leidžia susipažinti su kitokio mąstymo ir požiūrio žmonėmis. Darbai tampa daug įdomesni ir patogiau pritaikyti platesniam vartojimui“, – sakė docentas.
Dėl prizinio fondo, kuris šiais metais siekia net 5 tūkst. eurų, rungsis ir parodoje dalyvaus du IF doktoranto Mindaugo Vasiljevo vadovaujami studentų projektai – autonominis robotas – mini automobilis ir matematinė edukacinė programėlė panaudojanti neuroninius tinklus matematinių išraiškų atpažinimui. T. Blažausko teigimu, tokie informatikų projektai išplečia akiratį ir leidžia pažinti dalykus, kurių niekada gyvenime nežinojai, jog prireiks.
„Atsidaro durys ten, kur nemanei, kad kada nors pateksi“, – su šypsena veide sakė T. Blažauskas.
Išskirtinės „Intermedix“ stipendijos tik informatikams
Prie šių metų mokslo parodos „Technorama 2017“ prizinio fondo prisidėjo ne tik kūrybingus žmones vienijantis bendruomenė „ArZinai.lt“, bet ir IT kompanija „Intermedix“. JAV sveikatos apsaugos technologijų ir paslaugų milžinė skirs net keturias stipendijas po 500 eurų informatikų projektams. Taip pat kompanija ketina įteikti 1 tūkst. eurų vertės skatinamąją stipendiją IF studentui, kuris ne tik stropiai mokosi, bet ir aktyviai veikia Universiteto iniciatyvose.
Šiuo metu įmonių grupėje dirba apie 2,5 tūkst. darbuotojų, penktadalis jų – Kaune įsteigtoje „Intermedix Lietuva“. Kaune įkurtas informacinių technologijų ir klientų aptarnavimo paslaugų centras teikia paslaugas visoms grupės įmonėms JAV, taip pat kuria, tobulina ir prižiūri programinius „Intermedix Corporation” produktus, kurie naudojami daugiau nei 25-iose pasaulio šalyse.