Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Tyrimas: Lietuvos gyventojų buitis – toli nuo Vakarų Europos

Publikuota: 2017-04-19 12:11
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvos gyventojų buitis dar tik pradeda panašėti į vakarietiškąją – tokią tendenciją atskleidė pirmąkart šalyje atliktas reprezentatyvus tyrimas apie elektronikos įrenginių įsigijimą, naudojimą bei atsisakymą. Atlikus gyventojų apklausą paaiškėjo, kad elektroninių prietaisų namų ūkiuose daugėja, tačiau atliekomis tampa tik maža dalis turimų įrenginių. Kalbant apie elektronikos atliekų tvarkymą Lietuvoje, ekologinės katastrofos negresia – patvoryje elektronikos atliekos nesimėto.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvos gyventojų buitis dar tik pradeda panašėti į vakarietiškąją – tokią tendenciją atskleidė pirmąkart šalyje atliktas reprezentatyvus tyrimas apie elektronikos įrenginių įsigijimą, naudojimą bei atsisakymą. Atlikus gyventojų apklausą paaiškėjo, kad elektroninių prietaisų namų ūkiuose daugėja, tačiau atliekomis tampa tik maža dalis turimų įrenginių. Kalbant apie elektronikos atliekų tvarkymą Lietuvoje, ekologinės katastrofos negresia – patvoryje elektronikos atliekos nesimėto. Nerimauti reikėtų dėl to, kaip Lietuva vykdys pačios sau suformuluotas elektronikos atliekų tvarkymo užduotis, nes užsibrėžto sutvarkyti elektronikos atliekų kiekio šalyje tiesiog nėra.

Tyrimas: Lietuvos gyventojų buitis – toli nuo Vakarų Europos

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) direktorius Linas Ivanauskas teigia, kad Lietuva pragyvenimo lygiu vejasi Vakarų Europos šalis, lygiai tokia pati situacija ir buityje – mes dar tik kuriamės sau patogią buitį. Reprezentatyvaus tyrimo duomenimis, kone 50 proc. naujų elektroninių įrenginių Lietuvoje gyventojai perka kaip „pirmus“ ar „antrus reikalingus“, taigi, vietoj jų neturi ko išmesti.

„Paprastai kalbant, jeigu aukštesnio pragyvenimo lygio šalyse gyventojai perka ekonomiškesnius šaldytuvus ar indaploves, patogesnių technologijų dulkių siurblius ar virtuvinius kombainus ir senus prietaisus išmeta, Lietuvoje gyventojai savo namų ūkiui indaplovę, virtuvinį kombainą ar smulkintuvą, kondicionierių ir pan. perka, apskritai, pirmą kartą. Taip pat nemažai įrenginių perkami kaip „antras reikalingas“ ir šios tendencijos priežastis yra ne tik noras gyventi patogiau, bet ir taupiau. Pavyzdžiui, kaip antrą reikalingą šaldiklį dažniau perka mažas pajamas gaunančios šeimos, kurios užsiaugintus ar pigiau įsigytus maisto produktus paprasčiausiai užsišaldo, tokiu būdu mažindamos išlaidas maistui“, – pasakoja EPA atstovas.

Gyventojai su nebenaudojamais prietaisais atsisveikina sunkiai

Atlikus tyrimą paaiškėjo ir tai, ar gyventojai yra linkę lengvai atsisveikinti su nenaudojamais elektronikos įrenginiais. Gyventojų apklausą atlikusios visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ direktoriaus Igno Zoko teigimu, absoliučiai didžioji dauguma gyventojų nenori keisti elektroninių įrenginių be reikalo, trumpai tariant – naudoja juos tol, kol visiškai sugenda, o remontas tampa ekonomiškai netikslingas. Išimtis galioja tik kompiuteriams, mobiliesiems telefonams, t. y. elektronikai, kurios keitimui poreikį diktuoja sparčiai besivystančios technologijos.

„Kalbant apie elektroninių įrenginių atsisakymą, smulkius namų apyvokos daiktus gyventojai linkę išmesti pernelyg nedelsdami. Tuo tarpu stambesni, brangiau kainavę patenka į savotiškas karantino zonas – saugomi metus, dvejus, trejus, nes „gal dar prireiks“. Čia ir iš psichologinės pusės galima dar įvertinti, kad net ir daikto atsisakydamas žmogus išgyvena savotišką „gedėjimo fazę“, – teigia I. Zokas. „Spinter tyrimai“ atstovas liūdnai juokauja: mums kaupti neskauda, nes gyventojų mažėja, vietos daugėja. „Lietuvoje vis dar populiaru nebereikalingus daiktus vežti artimiesiems į kaimą, sodą. Nebereikalingų elektroninių įrenginių sunkiau atsisakyti vyresnės kartos atstovams, kurie sovietmečiu patyrė, ką reiškia deficitas“, – teigia I. Zokas.

Gyventojų poreikiai bei įpročiai prasilenkia su Lietuvos užmojais

L. Ivanauskas teigia, kad situaciją galima vertinti dvejopai. „Išties džiugina, kad gyventojai pagaliau turi galimybes kurtis patogesnę buitį – prietaisų perkama vis daugiau. Taip pat džiugina ir tai, jog pagal tai, kiek gyventojai sugeneruoja elektronikos atliekų ir kiek atliekų sutvarkoma, galime būti ramūs, kad jų patvorėse nesimėto – jos sutvarkomos. Visgi neramina ženklus gyventojų poreikių bei įpročių prasilenkimas su Lietuvos pačios sau išsikeltomis užduotimis. Vertinant užduotis Lietuvoje buitis turėtų būti panaši kaip Vakarų Europoje, deja, mes dar tik judame link to“, – atkreipia dėmesį L. Ivanauskas.

Tyrimo duomenys suteikia galimybę įsivaizduoti realų elektronikos atliekų susidarymą. Pavyzdžiui, praėjusiais metais pusė Lietuvoje įsigytų naujų kaitlenčių, orkaičių ar viryklių buvo pirktos kaip „pirmos“ arba „antros reikalingos“, tad parsivežę naują prietaisą gyventojai seno išmesti neturėjo. Atrodytų, kad likusių pusę atvejų buvo „sugeneruotos“ elektroninės atliekos, nes nauji prietaisai buvo pirkti seniems pakeisti. Visgi nagrinėjant atsisakytų kaitlenčių, orkaičių ir viryklių duomenis matyti, kad net trečdalis jų pernai buvo perleista tolimesniam naudojimui – buvo parduotos arba padovanotos. Kitas analogiškas pavyzdys – su skalbimo mašinomis, džiovyklėmis ir indaplovėmis. Iš naujai Lietuvoje pirktų šių prietaisų net 4 iš 10 buvo įsigyti kaip „pirmas“ ar „antras reikalingas“. Tuo tarpu iš atsisakytų į antrinį panaudojimą pateko kiek daugiau nei trečdalis.

„Pavyzdžiuose pateikti elektroniniai įrenginiai priskiriami pirmajai kategorijai, kuriai šiandien keliamas reikalavimas sutvarkyti 55 proc. nuo importuoto ir pagaminto kiekio Lietuvoje (pagal antrą užduoties variantą). 2019 m. Lietuva pati sau yra nurodžiusi įpareigojimą sutvarkyti 60 proc. elektronikos atliekų nuo viso pagaminto ir importuoto kiekio, tačiau jau dabar aiškėja, kad laukia užduoties nevykdymas ir rezultatą nulems ne neveiklumas, o tiesiog atliekų nesusidarymas šalyje. Dabar svarbu ieškoti esminių sprendimų, nes 2016 m. jau yra pirmieji ataskaitiniai metai, pagal kuriuos bus skaičiuojama užduotis 2019-iems metams, o aptariamas tyrimas pirmąkart parodo realią elektronikos atliekų susidarymo situaciją šalyje“, – tikina L. Ivanauskas.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą EPA užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Apklausa atlikta 2017 m. vasario 17–24 dienomis, jos metu apklausta 1013 gyventojų iš visos Lietuvos.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama