Elektronika.lt
 2025 m. sausio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 27 d. 14:01
Vyriausybės susiduria su beprecedentėmis kibergrėsmėmis: didžiausia apsauga tampa DI
Sausio 27 d. 11:46
Daugiafunkciai jutikliai medicinoje – ligas diagnozuoti taps lengviau?
Sausio 27 d. 08:29
Sužinokite, kaip išmaniajame telefone lengvai ir greitai užblokuoti erzinančias reklamas
Sausio 26 d. 17:40
Kartu su VDU studentais studijas pradės ir 200 moksleivių iš visos Lietuvos
Sausio 26 d. 11:18
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
Sausio 25 d. 17:23
Ryškiausi technologijų lyderiai įvertinti prestižiniais „Vilnius TechFusion Awards 2024“ apdovanojimais
Sausio 25 d. 11:48
Verslininkas Laurynas Boguševičius: „Tu nežinai, kad tau to reikia, kol pats nepabandai“
Sausio 24 d. 20:23
Mokslininkas: „DI nereikia priešintis, jį reikia išnaudoti“
Sausio 24 d. 17:27
„Airvolve“ pradėjo išskirtinio orlaivio patentavimo procesą
Sausio 24 d. 14:33
Jūros dugnu keliaujantis internetas: ar Lietuva vieną dieną gali likti be ryšio?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

ESTEC dirbantis lietuvis: kosmines šiukšles surinkti galima, bet niekas nenori investuoti

Publikuota: 2017-04-05 20:35
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Evelina Želvytė
Inf. šaltinis: LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt

Kosmose yra daugiau nei 166 mln. šiukšlių (pavyzdžiui, dulkių, rūdžių, aušinimo skysčio, nebenaudojamų dirbtinių palydovų), Žemei keliančių didelę grėsmę, LRT RADIJUI sako Europos kosmoso tyrimų ir technologijų centre (ESTEC) dirbantis Marius Klimavičius. Nors tas šiukšles sugaudyti galima, mokslininko teigimu, problemos niekas nesprendžia, nes nenori investuoti.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kosmose yra daugiau nei 166 mln. šiukšlių (pavyzdžiui, dulkių, rūdžių, aušinimo skysčio, nebenaudojamų dirbtinių palydovų), Žemei keliančių didelę grėsmę, LRT RADIJUI sako Europos kosmoso tyrimų ir technologijų centre (ESTEC) dirbantis Marius Klimavičius. Nors tas šiukšles sugaudyti galima, mokslininko teigimu, problemos niekas nesprendžia, nes nenori investuoti: „Bet jei nieko nedarysime, nebegalėsime vykdyti naujų misijų. [...] Be to, net jei ir būtų nustota leisti palydovus, šiukšlių vis tiek daugėtų – joms susidūrus, jų skaičius geometrine progresija didėja.“

ESTEC dirbantis lietuvis: kosmines šiukšles surinkti galima, bet niekas nenori investuoti

Naujas Europos marsaeigis gali daugiau

Plaštakos dydžio konstruktorius, primenantis MP3 grotuvą, įvairūs laideliai, nedideli ratai, vikšrai ir lemputės – tai detalės, iš kurių vaikai Vilniuje vykusioje „Robotiadoje“, padedami Mariaus Klimavičiaus, bandė sukonstruoti marsaeigius. Ir jiems beveik pavyko – po poros valandų kruopštaus darbo kone visos komandos laikė po prietaisą, primenantį mažą dulkių siurblį ant ratų.

Vis dėlto antroji darbo dalis – programavimas – tapo neįkandama užduotimi, tad ir marsaeigių išbandyti ant Marso paviršių primenančios smėlio aikštelės neteko. Vaikai nenusiminė, nes ir tikriems inžinieriams kol kas ne viskas pavyksta.

Su tuo sutinka ir beveik metus Europos kosmoso tyrimų ir technologijų centre (ESTEC) dirbantis M. Klimavičius. Nors į Marsą jau siųsta ne viena robotinė misija, pasak robotikos inžinieriaus, dar į daug klausimų neatsakyta, o jo su komanda kuriamas ir programuojamas marsaeigis gali suteikti naujų žinių apie Raudonąją planetą.

„Į klausimą, ar kažkada Marse egzistavo gyvybė, kol kas nė vienas iš dabar esančių marsaeigių neatsakė. Nors yra didelė tikimybė, kad egzistavo, kol kas niekas negali to patvirtinti 100 proc.“, – kalba M. Klimavičius.

Anot jo, Europa ir siekia tą padaryti naujuoju marsaeigiu, kuris turi labai ilgą 2 metrų grąžtą, todėl gali labai giliai pragręžti uolienas ir pamatyti, kas jose yra. Dabartinių marsaeigių grąžtai, priduria mokslininkas , gali gręžti ne giliau kaip 10 centimetrų, o to nepakanka, nes gilesniuose uolienų sluoksniuose visai kitokia mikrobiologija ar šiaip geologija.

M. Klimavičiaus teigimu, marsaeigis, kurį į Marsą planuojama paleisti 2020 m., – tik vienas misijos etapų: „Viena dalis jau įgyvendinta pernai – kalbu apie palydovą TJO, kuris nugabena marsaeigį ir kartu siunčia duomenis. Taigi buvo paleistas palydovas, kuris taip pat ištestavo ir Europos nusileidimo kapsulę. Deja, nesuveikus vienam sensoriui kapsulė per dideliu greičiu nukrito.“

Kosmose – daugiau nei 166 mln. šiukšlių

Įvairūs robotikos išradimai ir jų pritaikymas kosmose gali padėti į Marsą nukeliauti ir pirmajam žmogui. JAV bendrovės „SpaceX“ vadovo Elono Musko nuomone, to galima tikėtis jau 2026 m.

Tokius užmojus optimistiškai vertina ir M. Klimavičius: „Pirmiausia paleidžiamos robotinės sistemos – jos nusileidžia ant paviršiaus ir ištiria, ar aplinka yra saugi, o tada jau keliauja žmogus. „SpaceX“ kol kas vienintelė kompanija, kuri labai greitai vykdo savo programas, tad yra tikrai daug galimybių bent jau iki 2030 m. pradžios pamatyti žmogų Marse.“

Į klausimą, koks apskritai Marso kolonizavimo tikslas ir galima nauda, M. Klimavičius atsako, kad viena priežasčių – demografinės problemos Žemėje. Be to, priduria jis, negalima atmesti tikimybės, kad čia kas nors kada nors atsitiks, todėl žmonės turi turėti, kur persikelti.

O kad mūsų planeta gyvuotų ilgiau, svarbi ir švaraus kosmoso iniciatyva. Šiuo metu kosmose yra daugiau nei 166 mln. šiukšlių: nuo dulkių, rūdžių ar aušinimo skysčio, išmetamo palydovų, iki apskritai nebenaudojamų dirbtinių palydovų. Beveik 30 tūkst. šiukšlių – didesnės nei 10 cm. Pasak M. Klimavičiaus, tai problema, kelianti didelę grėsmę Žemei.

„Galbūt niekas nenori jos spręsti dėl to, kad reikia investicijų, kurios visiškai neatsiperka. Problema ta, kad jei nieko nedarysime, nebegalėsime vykdyti naujų misijų. Manau, visi tą supranta, tiesiog niekas nenori investuoti, nes tuos pinigus gali panaudoti kitur. Be to, net jei ir būtų nustota leisti palydovus, šiukšlių vis tiek daugėtų – kai jos susiduria, jų skaičius geometrine progresija didėja“, – pabrėžia M. Klimavičius.

Kosmoso šiukšles surinkti įmanoma

Europos kosmoso agentūroje M. Klimavičius su kolegomis nustatė du veiksmingiausius būdus toms šiukšlėms pagauti ir surinkti. Vienas – robotinė ranka, kuria galima pagauti didesnę šiukšlę – ar palydovą, ar raketos dalį. Kitas metodas – tinklas, kuriuo galima vienu metu iš didesnio atstumo pagauti daug šiukšlių.

„Ką tai duoda? Nereikia labai priartėti prie šiukšlės, nes mes nežinome, kaip greitai ji sukasi, kokia jos tiksli kryptis ir pan. Kadangi žinoma tik šiukšlės orbita, būtų išvengta rizikos, stengiantis šiukšlę pagauti“, – aiškina mokslininkas.

Kalbant apie kosmoso tyrimus, nebūtina žvelgti į tolimą ateitį. Anot M. Klimavičiaus, dalis technologijų, naudojamų kosmose, jau šiandien taikomos ir Žemėje: „Tai, ką kiekviena šalis yra investavusi į kosmosą, sugrįžta dešimteriopai. Kosmosas yra geriausias dalykas norint patraukti vaikus studijuoti STEM mokslus, antra, išvystomos tokios technologijos, kurios naudojamos kasdien, pavyzdžiui, termodrabužiai, egzoskeletai, protezai, dirbtinė širdis. Visa tai sukurta būtent kosminių technologijų pagrindu.“

Nors Europos kosmoso agentūroje dirba devyni lietuviai, mokslininko nuomone, mūsų šalyje vis dar skiriama per mažai dėmesio šios srities mokslams populiarinti. M. Klimavičius įsitikinęs, kad Lietuva gali prisidėti prie svarbių kosmoso atradimų – Lietuva, pasirašiusi sutartį su Europos kosmoso agentūra, sutiko investuoti tam tikrą sumą į vykdomas programas, o tie pinigai tikrai niekur neprapuls – mes galėsime siūlyti savo technologijas.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama